Nadstandard se o rok oddálí

Praha – Odborné společnosti budou na přípravu zdravotnických nadstandardů potřebovat ještě tři měsíce. Sepsat seznam do poloviny září, jak žádal ministr zdravotnictví Leoš Heger, nestíhají. Zdravotnickou reformu, která s rozdělením na standardní a nadstandardní péči počítá, měl přitom schválit Parlament už minulý týden. Nadstandard tak zřejmě začne platit až o rok později, píší dnešní Hospodářské noviny.

„Právě jsme stanovili nový termín na přelom listopadu a prosince. Chtěla to tak většina společností. Spustit změny od příštího roku se tak zřejmě nestihne,“ řekl po jednání předsednictva České lékařské společnosti šéf dermatologů Petr Arenberger. Zpráva o tom, že se zavedení nadstandardu protáhne, zatím na ministerstvo nedorazila. Šéf kabinetu ministra Jan Růžička ale připustil, že pokud budou mít společnosti důvodné argumenty pro prodloužení standardu, bude nutné je akceptovat. 

Šéf dermatologů Petr Arenberger: 

„Chceme vytvořit fungující systém, v němž odpadnou důvody někomu dávat úplatky. Fakticky se nic nezmění, jen to bude kultivovanější, lépe ošetřené a přinese to zároveň i více peněz do provozu zdravotnických zařízení.“

Ministerstvo zdravotnictví přesto hodlá nadstandardy v příštím roce minimálně otestovat. Češi by si tak mohli připlatit za pár věcí. „Řekli jsme si, že do sazebníku výkonů pro příští rok zapracujeme to, co jako nadstandard už reálně existuje dnes – třeba měkkou čočku,“ konstatoval Hegerův poradce Pavel Vepřek.

Pojišťovny s nabídkou připojištění počkají na rok 2013 

Komplexní seznam nadstandardů ale zřejmě začne platit až o rok později. „V polovině příštího roku seznam vydáme tak, aby se na to mohli všichni připravit, a platit začne od ledna 2013,“ podotkl Vepřek. I zdravotní pojišťovny chtějí nabídnout připojištění na dražší péči až za rok.

Nabídku nastartují až s novým zákonem o zdravotních pojišťovnách. „Pokud se rozjede připojištění, bude lepší služby využívat víc lidí, nemocnice budou mít víc peněz a začnou zlepšovat vybavení. Pokud nastavíme příplatky za volbu kvalifikovaného lékaře, tak se jejich spektrum rozšíří,“ dodal Arenberger. 

Odborné společnosti zkoumají už po několik měsíců, za co by si lidé měli připlácet. Seznam zatím zůstává stejný – oční čočka, plastová sádra či kloubní náhrada.