Mrazy mobilizují charity, bezdomovci míří za teplem

Praha - Tak jako každou zimu i letos příchod prvních mrazů upozorňuje na osudy lidí, kteří postrádají střechu nad hlavou. A tak jako každou zimu i letos se velká města potýkají s nedostatkem lůžek pro lidi bez domova. V Brně bude letos nově otevřeno noční krizové centrum o padesáti místech, které pro bezdomovce provozuje charitativní organizace Armáda spásy. V Plzni bezdomovcům nově slouží stavební buňky v Domově u svatého Františka a například kraj Vysočina z dvou set míst v azylových domech nabízí posledních dvacet.

Brno: Azylové centrum z jídelny

V Brně žije podle posledních odhadů asi 1 300 lidí bez střechy nad hlavou. Noclehárny a azylová střediska se plní hlavně při ochlazení. Armáda spásy proto musela již minulý týden otevřít své noční centrum, v nějž se po setmění mění jídelna v brněnské Mlýnské ulici. Umožnil to magistrát, který přislíbil dotaci, jež náklady spojené s provozem pokryje. V minulosti byly s provozem zařízení potíže kvůli nedostatku peněz.

Nahrávám video
Reportáže o bezdomovectví v Plzni a na Vysočině
Zdroj: ČT24

Centrum nyní využívá zhruba 40 lidí. V nočním centru lze přečkat noc vsedě za jídelními stoly, popřípadě na zemi. Organizace dále provozuje noclehárnu s bezmála 140 lůžky.

Plzeň: Charita u františkánů

V Plzni žije podle aktuálního sčítání 207 bezdomovců. Reálný stav ale může být podle pracovníků charitních zařízení až o 30 % vyšší. Osobám bez přístřeší nově poslouží stavební buňky přeměněné na noclehárnu, které provozuje charita u sv. Františka. Buňky pro bezdomovce měly fungovat už loni, jejich otevření ale zdržely protesty obyvatel sousedních objektů.

Přístřeší poskytnou dvaceti lidem. Kapacita domova se tak zvýšila o čtyřicet procent, ani to ale v mrazech nestačí. „Buňkami jsme uspokojili zhruba polovinu zájemců, kteří v předchozích letech přicházeli a měli možnost být jenom na židli,“ uvedl Džemal Gërbani z plzeňské městské charity. Obyvatelé musejí dodržovat řád stanovený charitou – v objektech se nesmí kouřit a od desáté večerní platí noční klid. Alkohol je zakázaný.

Jihlava a Žďár: Téměř všechna místa rozebrána

Azyl lidem bez domova nabízí i ubytovna pro muže ve Žďáru nad Sázavou. Ubytování nabízí čtyřiadvaceti mužům, další mohou v případě nouze přespat na lehátkách v prostorách chodby nebo kulturní místnosti. Málo místa zbývá i ve střediscích v Jihlavě. „V současné domě máme asi kapacitu 200 míst a asi 20, které jsou volné,“ informoval radní pro oblast sociální služby kraje Vysočina Jindřich Krčál.

Na Vysočině funguje osm azylových domů, z toho tři jako ubytovny pro muže. Zbývající jsou pro otce a matky s dětmi.

Olomouc: Sbírka Krajíc chleba pro chudé

V Olomouci již podeváté probíhají Dny o bezdomovectví, které pořádá tamější charita. V rámci sbírky Krajíc chleba pro chudé mohou lidé přispět na potraviny pro lidi bez domova. Letos se koná počtvrté a v minulých letech se v nich podařilo shromáždit řádově desítky tisíc korun. Peníze jdou výhradně na potraviny pro lidi žijící na ulici.

„Lidí bez domova přibývá, zvyšuje se například počet žen. Za alarmující lze označit to, že se zhoršuje stav bezdomovců a zvyšuje se hloubka jejich sociálního propadu. O to hůře pak mohou využít sociálních služeb,“ uvedl vedoucí Střediska Samaritán pro lidi bez domova Petr Prinz.

Charita Olomouc lidem bez střechy nad hlavou poskytuje pomoc například v azylovém domě, denním centru, ordinaci pro bezdomovce a nocležně. Zájem o tyto služby narůstá. „Například v azylovém domě pro muže máme v pořadníku 20 mužů a deset žen. Je to nebývalé a zřejmě se již projevují dopady hospodářské krize,“ uvedl Prinz. Obsazeny jsou i nocležny pro muže s 16 místy a deseti místy pro ženy. V obou už přidali pracovníci přistýlky.

  • V Brně je třináct a půl tisíce bezdomovců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1830/182961.jpg
  • Azylové centrum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2140/213985.jpg
  • V příbytku bezdomovce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2140/213983.jpg
  • Příbytek bezdomovce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2140/213984.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna projedná zpřísnění trestného činu neplacení výživného

Sněmovna by ve středu měla projednat v úvodním kole koaliční novelu o zpřísnění trestného činu neplacení výživného. Na programu je také další návrh vládních poslanců, který ruší zákon o postupu výběru kandidátů do orgánů státních a polostátních firem. Poslanci budou znovu hlasovat o zavedení významného Dne české vlajky, novelu premiéra Andreje Babiše (ANO) jim vrátil s úpravami Senát.
před 56 mminutami

Vláda bude zřejmě moci regulovat ceny benzinu a nafty, schválila to sněmovna

Vláda bude moci zřejmě od května regulovat ceny pohonných hmot pomocí cenového výměru vydaného jako nařízení vlády. Umožnit jí to má zákon, který v noci na středu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Vládní předloha reaguje na současný nárůst cen benzinu a nafty v důsledku konfliktu na Blízkém východě. Část opozice zvolený způsob kritizovala a označovala ho mimo jiné za socialismus a návrat k centrálnímu plánování. Nesouhlasila ani se zrychleným schvalováním v režimu legislativní nouze.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Macinka chce znovu otevřít téma přesunu ambasády do Jeruzaléma

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) by rád znovu otevřel diskuzi o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Macinka to řekl v úterý během návštěvy Izraele po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem. Šéf diplomacie židovského státu označil Macinku za přítele a Česko za jednoho z největších přátel Izraele na světě. Macinka se Sa'arem se rovněž poklonili obětem holocaustu v památníku Jad vašem během dne Jom ha-šoa (Den holocaustu a hrdinství).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úřad ukázal mapu akceleračních zón. Je jich méně, než se původně plánovalo

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo mapu akceleračních zón pro obnovitelné zdroje energie, které mají v budoucnu urychlit výstavbu větrných a solárních elektráren. Napříč Českem jde o 94 oblastí, což je o 16 méně oproti původnímu záměru. Podle vládních představitelů jde zatím pouze o pracovní návrh, ke kterému se ještě mohou vyjádřit kraje, obce i veřejnost.
před 8 hhodinami

ČT a ČRo mají od příštího roku místo poplatků dostávat peníze ze státního rozpočtu, řekl Klempíř

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) společně s dalšími představiteli vládní koalice představil zákon týkající se zrušení rozhlasových a televizních poplatků. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) dostanou podle Klempíře místo výnosu z poplatků od příštího roku dohromady 7,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Financování bude samostatnou kapitolou státního rozpočtu a bude pravidelně valorizované o inflaci, maximálně o pět procent.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nemá to určovat aparát za zdmi úřadu, řekl Kupka k návrhu vlády na regulaci cen paliv

„Je to opravdu nástroj socialistického plánování, jak jsme to zažili. Ceny přece nemá určovat aparát vlády za zdmi nějakého úřadu. Ceny mají reagovat na reálný vývoj na trhu,“ řekl předseda ODS Martin Kupka k návrhu vlády na regulaci cen pohonných hmot. Kupka sdělil, že lepší volbou je snížení spotřební daně, a připomněl, že jeho strana to navrhla již 10. března, ale kabinet podle něj zaspal. „Je jasné, že se vysoké ceny (paliv) budou promítat dál do cen potravin,“ dodal. Moderátor Daniel Takáč se Kupky v Interview ČT24 zeptal i na vládní návrh na změnu financování veřejnoprávních médií. „Je potřeba uchránit především nezávislost těchto médií,“ sdělil lídr občanských demokratů.
před 8 hhodinami

Reportéři ČT mapovali, jak náměstci ministrů šíří kremelskou propagandu

Na vlivných i politicky významných postech na některých ministerstvech jsou lidé, kteří se podílejí na legitimizaci kremelské propagandy. Šíří informace ze zdrojů, které jsou podle tajných služeb přímo napojené na Rusko, a jsou tak bezpečnostním rizikem, když otevřeně míří proti českým zájmům. Takovým na Kreml přímo napojeným zdrojům někteří politici také poskytují rozhovory. Reportéři ČT zjišťovali, jak to vysvětlují a co na to jejich nadřízení ministři. Natáčeli Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 11 hhodinami

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
před 13 hhodinami
Načítání...