Moravské dálnice vynesly státu více na kuponech

Praha - Státu se letos daří prodávat více dálničních kuponů než loni. Za první čtyři měsíce, kdy je prodej tradičně nejsilnější, se prodaly známky za 1,86 miliardy korun, což je meziročně o sedm procent více. Podle mluvčího fondu dopravy Karla Hanzelky by mohlo být důvodem mimo jiné lednové zpoplatnění zhruba 80 kilometrů dálnic a rychlostních silnic na severní Moravě. Ostatní příjmy fondu naopak klesají.

„Těžko říci, čím to je, že se známky stále dobře prodávají. Roli může hrát to, že se stále rozšiřuje dálniční síť. Od ledna také byly zpoplatněny rychlostní silnice na severní Moravě,“ uvedl Hanzelka. „Je předpoklad, že ta suma bude ještě vyšší, protože duben 2009 stále není celý spočítaný. Čekáme na platby od distributorů,“ dodal.

Část rychlostních silnic v Moravskoslezském a Olomouckém kraji se až donedávna těšila výjimce, podle které na vybraných úsecích řidiči nepotřebovali kupon. Ministerstvo dopravy však dlouhodobě pracuje na odstranění většiny výjimek, což se v lednu dotklo právě severní Moravy.

Úřad vyhláškou zpoplatnil například části silnic R56 a R48 nebo novou část dálnice D47. Tento krok ministerstvo zdůvodnilo velkými investicemi, které na severomoravské dopravní stavby každoročně plynou, a také „nesystémovostí výjimek“. Naopak samospráva poukazovala již v lednu na roztříštěnost dálniční sítě a zvýšený provoz na objízdných trasách skrze některé obce.

Vydáno pod