Mladí vědci: Náramkový lékař, Inhibitor HIV proteázy či kvadratická iracionalita

Praha – Tři úspěšní studenti, resp. absolventi českých gymnázií uspěli ve světově prestižní soutěži Intel ISEF, do níž se přihlásilo 7 milionů studentů z celého světa. Aranka Hrušková, Robin Kryštůfek a Marek Novák získali v kalifornském Los Angeles stříbrné medaile v celosvětovém finále největší soutěže v oboru vědy a techniky. Jejich krátké medailonky připravil pořad 168 hodin.

7 minut
Supertalenti
Zdroj: ČT24

Aranka Hrušková: Řetězové zlomky kvadratických iracionalit jsem řešila při škole pro zábavu

Vášní maturantky na Gymnáziu Christiana Dopplera Aranky Hruškové je matematika. „Cenu na soutěži Intel ISEF v Los Angeles jsem dostala za projekt s názvem Řetězové zlomky kvadratických iracionalit,“ přibližuje a přiznává, že při přebírání ceny se jí honily hlavou pochybnosti, zda zvolila vhodné šaty. Stříbrné příčky si ale váží z finančních důvodů; jak sama říká, pokud by jí přálo štěstí a dostala se na University of Cambridge, studium tam není levná záležitost. Přijímací řízení na jednu z nejprestižnějších škol si vybrala, protože má blíže k Velké Británii než ke Spojeným státům americkým.

Aranka Hrušková
Zdroj: ČT24

Zajímavostí v jejím případě je, že na svém projektu pracovala i bez toho, aby vůbec o soutěži Intel ISEF věděla. Na řetězové zlomky se vedle studia na střední škole vrhla čistě ze zábavy. Na matematice oceňuje její neutralitu vůči okolnímu dění. „Že to je věda, kterou neovlivníte nijak zvnějšku, žádným politickým zásahem nebo tak podobně. Stojí stranou a je absolutně pravdivá,“ dodává.

Robin Kryštůfek: Jméno hrdiny z Medvídka Pú nosí výzkumník enzymů

„Já jsem se tři roky věnoval výzkumu metallakarboranových inhibitorů HIV-1 proteázy,“ zmiňuje předmět oceněného zájmu další stříbrný Robin Kryštůfek. Již je přijatý ke studiu biochemie na Přírodovědecké fakultě UK, už nyní ale pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Inhibitor HIV proteázy je enzym klíčový pro rozmnožování HIV uvnitř tělesných buněk.

Robin Kryštůfek
Zdroj: ČT24

Intel ISEF znamenal pro Robina Kryštůfka stále jen středoškolskou soutěž, své skutečné schopnosti ale musí podle něj člověk prokázat až v akademickém životě. „Mně ta práce dává možnost se vyjádřit, mít možnost využít své nápady. To je hodně kreativní, to se mi na tom líbí,“ zmiňuje. Na AV ČR pracuje díky své profesorce chemie z gymnázia Na Vítězné pláni.

Marek Novák: Náramkového lékaře ocenila i NASA

Na Intel ISEF uspěl Marek Novák už po několikáté: „Prezentoval jsem tam zařízení v podobě náramkových hodinek, ke kterému se dají připojit různé bezdrátové moduly, a celé řešení se dále dá použít pro monitorování zdravotního stavu.“ Kromě stříbrné pozice ho ocenily i vesmírný institut NASA a United Technologies. Jeho hodinky monitorují třeba EKG, míru okysličení krve, mají teploměr, akcelerometr a některé další funkce. Úspěch v soutěži považuje za pozitivní zpětnou vazbu ke své činnosti.

Marek Novák
Zdroj: ČT24

„Takže má smysl v tom pokračovat a dál to rozvíjet,“ podotýká Marek Novák, který z českobudějovického gymnázia míří na Fakultu elektrotechnickou ČVUT. Jednou nohou má nakročeno do praxe, pracuje již v TSE České Budějovice vyrábějící zdravotnické přístroje. „Biomedicínské inženýrství je možná i nejlepší disciplínou z oblasti inženýrství. Tady skutečně vznikají výrobky, které nějakým způsobem můžou zachraňovat životy,“ říká Marek Novák o svém oboru.

  • Soutěž Intel ISEF platí za největší a nejprestižnější soutěž pro studenty středních škol, do které se probojuje pouze absolutní špička vědeckých talentů z více než sedmdesáti zemí světa. Pořádá ji od roku 1950 nezisková Společnost pro vědu a veřejnost. Už roky je hlavním sponzorem firma Intel, v letošním ročníku se formou cen a stipendií rozdělilo mezi soutěžící studenty v přepočtu 100 milionů korun. Stříbrná medaile znamená pro každého studenta i 1 500 dolarů, tedy asi 30 tisíc korun. Finále se zúčastnilo téměř 1 700 studentů, kteří prošli sítem 550 národních a regionálních soutěží, do nichž se každoročně přihlašuje více než sedm milionů studentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 21 mminutami

ŽivěPoslanci navrhli vytvoření páteřní sítě lékařských pohotovostí

Lékařské pohotovosti pro dospělé zřejmě budou ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Předpokládá to pozměňovací návrh, který přijala v úterý Poslanecká sněmovna. Předloha je nyní před závěrečným schvalováním, které se uskuteční nejdřív za dva týdny. Sněmovna má dále probrat povinnou registraci ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista nebo novelu o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 23 mminutami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 25 mminutami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 29 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 2 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 2 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 3 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 4 hhodinami
Načítání...