Ministerstvo pro místní rozvoj má řídit Cyril Svoboda

Praha - Lidovci navrhnou, aby byl řízením ministerstva pro místní rozvoj dočasně pověřen předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. Mezitím budou křesťanští demokraté dál hledat vhodného kandidáta, který by se pak stal řádným ministrem pro místní rozvoj. Novinářům to po dnešním jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl šéf strany Jiří Čunek.

Kdo by měl předsedu ve vládě definitivně nahradit, není ani po dnešku jasné. Spekuluje se však o tom, že dnes zvolené řešení by mohlo Čunkovi umožnit případný budoucí návrat do vlády. „Lidé mají pocit, že odchází z politiky zejména proto, aby se všechno zahrálo do autu a dál se o tom už nehovořilo. Možná, že až z médií kauza zmizí, tak se Jiří Čunek v podstatě stane čistým, a pak se bez problémů může vrátit. Lidem by to ale asi vadilo s ohledem na nevyjasněné finanční poměry,“ domnívá se sociolog z Fakulty sociálních věd UK Petr Soukup. Předseda KDU-ČSL ale nechtěl tyto úvahy komentovat.

„To je věc nějakého vývoje. V tuto chvíli z politiky neodcházím, jsem předsedou strany. Co bude dál, uvidíme,“ řekl novinářům odpoledne po setkání s prezidentem Václavem Klausem, který dnes přijal jeho demisi. Po jednání širšího vedení KDU-ČSL Čunek uvedl, že on kandidátem „v tuto chvíli“ být nemůže, protože odstoupil.

Nyní bude zřejmě řízením ministerstva pověřen Svoboda. Čunek ale připomněl, že to nejprve musí navrhnout premiérovi Mirku Topolánkovi, a ten to následně může navrhnout právě prezidentovi. Teprve poté, co by ho Klaus pověřil, by se Svoboda řízení ministerstva ujal. Svoboda byl již v předchozích vládách ministrem vnitra a ministrem zahraničí.

Momentálně je nejvýše postaveným člověkem na ministerstvu pro místní rozvoj první náměstek Jiří Vačkář. Některé kroky ale podle Čunka může činit jen ministr, a proto lidovci přišli s tímto návrhem dočasného řešení. „Ten krok volíme jen do chvíle, než bude jeho nástupce, protože kandidátů je víc a my z nich musíme vybrat,“ uvedl šéf KDU-ČSL.

Před dnešním jednáním celostátního výboru se nejčastěji hovořilo o tom, že novým ministrem by se mohl stát právě Vačkář. Zaznělo rovněž jméno poslance Tomáše Kvapila, který již tuto funkci v 90. letech vykonával. Spekulovalo se i o europoslanci Janu Březinovi a právě o Svobodovi. Dříve padlo i jméno náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Pavla Lukši. Čunek dnes ale žádné jméno neřekl. Původně byl horkým favoritem na funkci ministra první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, který se ale po úmrtí pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS) chce soustředit na práci vicehejtmana.

Svoboda novinářům řekl, že jeho pověření by bylo dočasným řešením. Ministerstvo teď podle něj nepotřebuje „žádné zásadní kroky“. Lidovcům to tak umožní v klidu hledat definitivního kandidáta. Svazovat se pevným termínem, dokdy definitivní kandidát bude, nemá cenu, míní Svoboda.

Čunek připustil, že křesťanští demokraté zatím jednotné stanovisko nemají. „Zazněl tady ale dost silný názor, že pokud by se náhodou nemohl celostátní výbor dohodnout, tak všichni dají na předsedu,“ uvedl. Věří ale v širší shodu.

Lidovci dnes nerozhodli ani o tom, kdo po Čunkovi převezme funkci vicepremiéra. Ze současných lidoveckých ministrů je členem nejužšího vedení KDU-ČSL jen ministryně obrany Vlasta Parkanová. Barvy KDU-ČSL v kabinetu kromě Parkanové dále hájí ministr financí Miroslav Kalousek, Svoboda a také ministr kultury Václav Jehlička.

Čunek se neobává toho, že by pozici KDU-ČSL oslabilo, že strana bude mít nyní v kabinetu o jednoho člověka méně. Koaliční smlouva podle něj říká, že pokud nadpoloviční většina ministrů jedné strany s nějakým návrhem nesouhlasí, řeší se věc na koaličním jednání. „Z tohoto obavy nemáme,“ dodal. Definitivního kandidáta do čela ministerstva by chtěl najít co nejdříve.

Vydáno pod