Loupež 77 milionů u Slavkova: Nejvyšší soud zamítl dovolání, Dolíhal a Havlík definitivně za mříže

Tresty za loupež 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní službu u Slavkova platí, Nejvyšší soud totiž odmítl obě dovolání. Roman Dolíhal si tak odpyká 20 let ve vězení, ten dostal vyšší trest i za související vraždu, Jaroslav Havlík má definitivně potvrzený 11letý trest. Zbylí dva muži dovolání nepodávali. Loupež u Slavkova patří mezi největší v historii Česka.

„Oba obvinění v dovolání opakovali námitky, které již byly uplatněny v předchozích stadiích trestního řízení,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová. Odsouzení se teď můžou ještě obrátit se stížností na ústavní soud.

Roman Dolíhal byl potrestán také za pozdější vraždu pravděpodobného komplice, velitele přepadeného vozu s penězi.

"Oba soudy jasně, srozumitelně, přehledně, ověřitelně a zejména logicky vyložily své hodnotící úvahy, nedopustily se žádné deformace důkazů a ani jinak nevybočily z mezí volného hodnocení důkazů," stojí v rozhodnutí NS.

Při loupeži použili muži i maketu bazuky

Loupež se stala v srpnu 2006, kdy tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby Brink's C.L. na silnici mezi Slavkovem a Rousínovem. Za pět minut uloupili z dodávky 77 milionů korun. Při loupeži měla trojice u sebe pistole, ale hrozila také napodobeninou bazuky.

Policie tehdy rozjela rozsáhlé pátrání po pachatelích a vytvořila tým policejních specialistů nazvaný Mega, který dostal případ na starosti. Speciální tým vyslechl stovky svědků. Případ ale neobjasnil a v únoru 2008 jej odložil.

Zásah ÚOOZ na pozemku v Drásově
Zdroj: ČT24

Zlom v případu nastal ve chvíli, kdy v březnu 2014 objevili kriminalisté na skládce v Drásově na Brněnsku pozůstatky velitele oloupeného vozu. Ten byl už dříve prohlášen za pohřešovaného. Kromě jeho pozůstatků našla policie v rybníce u obce Žleby na Brněnsku i protitankovou střelu použitou při loupeži. Z vraždy posléze usvědčil Romana Dolíhala jeho bratr, podle patologů byl velitel vozu uškrcen.

Většinu peněz z loupeže bývalí policisté investovali do nemovitostí či je půjčili svým známým. Polovina z ukradených sedmdesáti sedmi milionů korun se nikdy nenašla. Antonín Dolíhal tvrdil, že je s bratrem nevhodně investovali.

Bratři Dolíhalové dostali u soudu celkem 30 let

Za organizaci deset let staré loupeže a také za vraždu velitele ozbrojeného vozu poslal soud expolicistu Romana Dolíhala na 20 let do vězení. Verdikt potvrdil i Vrchní soud v Olomouci, Dolíhal si ale podal dovolání.

obrázek
Zdroj: ČT24

Kromě něj soud uznal vinným také jeho bratra Antonína a Jaroslava Havlíka a Jiřího Bartoně. Bratr hlavního aktéra Antonín Dolíhal si u brněnského krajského soudu za svůj podíl na přepadení vozu vyslechl trest deset let vězení, další komplic Jaroslav Havlík pak dostal 11 let vězení. Také on teď podal dovolání.

Jiřího Bartoně, který následně pomáhal odklízet tělo velitele vozu, potrestal soud 2,5 lety podmíněně odloženými na čtyři roky – ten se ke svému činu přiznal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za odvysílání rozsudku s Ferim dostala Nova pokutu 1,8 milionu korun

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) udělil pokutu 1,8 milionu korun televizi Nova za to, že v roce 2023 na svém zpravodajském webu odvysílala přímý přenos rozsudku nad bývalým poslancem Dominikem Ferim odsouzeným za znásilnění. ČT to sdělil mluvčí úřadu Josef Štípský. Rozhodnutí je už pravomocné. V přenosu zazněly údaje o poškozených ženách, televizi hrozila až pětimilionová pokuta.
před 6 mminutami

Policie obvinila dvacet lidí za manipulaci zakázek Havířova ohledně městských bytů

Policie stíhá dvacet lidí v souvislosti s veřejnými zakázkami Havířova. Kauza se týká městských bytů. Obvinění lidé se podle vyšetřovatelů podíleli na zmanipulování soutěží o zakázky v celkovém objemu sta milionů korun, sdělil ve čtvrtek mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
11:44Aktualizovánopřed 20 mminutami

Podstata transatlantického vztahu se mění, řekl Pavel na Globsecu

Prezident Petr Pavel při čtvrtečním zahájení konference Globsec zmínil tři úzce propojená témata. Prvním je silnější evropský pilíř v rámci NATO, za druhé bližší spolupráce NATO a EU. Jako třetí hovořil o strategickém významu podpory Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Na akci ve čtvrtek promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. Do Česka by měl přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
03:05Aktualizovánopřed 38 mminutami

Muž, jenž měsíce týral a znásilňoval ženu ve sklepě, u soudu prohlásil vinu

Dvaačtyřicetiletý muž obžalovaný z týrání, věznění a znásilňování ženy na Lounsku ve čtvrtek u Krajského soudu v Ústí nad Labem prohlásil vinu. Oběť se zachránila útěkem. Předtím muž znásilnil jiné dvě ženy. Vinu prohlásili i tři další obžalovaní. Znamená to, že soud nebude provádět dokazování a rozhodne o výši trestu. Za zločin zbavení osobní svobody všem hrozí až dvanáct let vězení.
před 1 hhodinou

USA požádaly o pomoc s nakaženým ebolou kvůli kapacitám, říká Vojtěch

Do tuzemska dorazil občan USA, který byl v kontaktu s nakaženým ebolou. V nemocnici Bulovka stráví na specializovaném oddělení tři týdny, zatím je bez příznaků. Česko bylo dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) americkou stranou požádáno o pomoc z kapacitních důvodů. Média však spekulují o tom, že Bílý dům odmítl vpustit jiného nakaženého lékaře na americké území. Exministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) překvapuje, že by současná administrativa USA měla z eboly strach. Debatou v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 2 hhodinami

O víkendu se výrazně oteplí

Víkend bude v Česku slunečný, teplý a většinou bez srážek. Nejvyšší denní teploty se mohou v neděli přiblížit tropickým třiceti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Exšéfka zlínské hygieny po roce přiznala sražení motorkáře, píší Seznam Zprávy

V případu nehody, kterou podle policie zavinila bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková, státní zástupce souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání. Uzavření dohody serveru Seznam Zprávy (SZ) potvrdila zlínská okresní státní zástupkyně Ilona Chudárková. Sedláčková se podle informací SZ k zavinění nehody přiznala a zaplatila škodu. Rok přitom popírala, že nehodu zavinila, a uváděla, že si srážky s motorkářem nevšimla, dodal server.
před 3 hhodinami

VideoČesko je pro Ukrajinu velký vzor. A to nás i trochu zavazuje, říká Pánek

Člověk v tísni už roky pomáhá civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině, která od roku 2022 čelí celoplošné ruské invazi včetně útoků na civilní cíle a infrastrukturu. Organizace například zajistila přístup k pitné vodě už pro 150 tisíc lidí. „V místech výbuchů, vojenských operací se rozpadají vodní systémy,“ popisuje ředitel organizace Šimon Pánek, proč je na mnoha místech problém s nedostatkem vody. Kromě toho pomáhá se zajištěním tepla a dodávek energií, s opravami poškozených obydlí či podporuje vzdělávání. „Práce s učitelkami a učiteli, aby zvládli pracovat s traumatizovanými dětmi, je nesmírně důležitá,“ vysvětluje Pánek.
před 5 hhodinami
Načítání...