Lidovci mají výhrady k Julínkově reformě

Praha - Výhrady lidovců k některým částem plánované reformy ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) trvají. Celostátní výbor KDU-ČSL dnes proto uložil stranickému předsednictvu, aby na téma zdravotnické reformy neprodleně vyvolal koaliční jednání.

Vedení strany se ztotožnilo s výhradami, které už dříve vyjádřil poslanecký klub KDU-ČSL. Zákonodárci vládní strany nesouhlasí například s transformací zdravotních pojišťoven na akciové společnosti ani s tím, aby byly akciovými společnostmi i univerzitní nemocnice, které chce ministr vytvořit. „Nechceme, aby zdravotní pojišťovny mohly tvořit zisk, který by nebyl použit pro pojištěnce,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Sněmovní klub KDU-ČSL se usnesl na tom, že projednávání zákonů, z nichž by tyto změny vyplývaly, je třeba odložit do doby, než se na nich vládní koalice shodne. K dalším chystaným normám neměli výhrady. Lidovci chtěli s Julínkem diskutovat o jeho záměrech na pondělní stranické konferenci, kvůli onemocnění ministra ale museli setkání zrušit.

Koaliční kabinet už dříve schválil plán přípravy několika reformních zákonů. Například v oblasti pojištění připravuje Julínek novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která vymezí, jaká péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, v jaké lhůtě a kde musí být poskytnuta. Novela má legalizovat připlácení na nadstandard. Další zákon o zdravotních pojišťovnách má sjednotit postavení zdravotních pojišťoven. Převod na akciové společnosti má umožnit, aby si začaly v nabídce konkurovat. Na jejich činnost by měl dohlížet nezávislý státní orgán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slavia dostala pokutu 10 milionů, derby komise zkontumovala ve prospěch Sparty

Disciplinární komise kvůli nedohranému fotbalovému derby se Spartou potrestala klub SK Slavia Praha nejvyšší možnou pokutou 10 milionů korun, odehráním čtyř utkání bez přítomnosti diváků a kontumační prohrou 0:3. Sobotní duel v Edenu byl předčasně ukončen za stavu 3:2 pro domácí kvůli vniknutí slávistických fanoušků na hřiště a napadení několika hráčů soupeře. Sparta dostala pokutu 600 tisíc korun za výtržnosti fanoušků, kteří mimo jiné poničili zařízení stadionu.
12:39Aktualizovánopřed 31 mminutami

Šťastný chce prosadit zákaz zahalování obličeje na sportovních akcích

Ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) chce v reakci na výtržnosti při víkendovém fotbalovém pražském derby zakotvit v přestupkovém zákoně zákaz zahalování obličeje či zpřísnit sankce za vstup na hrací plochu. Řekl to po úterním jednání s fotbalovými funkcionáři. Ministr chystá také schůzku s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně možnosti využití kamerových systémů s rozpoznáním obličejů.
před 37 mminutami

Vykázání z domova kvůli domácímu násilí bylo loni nejvíce od roku 2007

Policie přikročila loni k 1640 vykázáním z domova kvůli domácímu násilí. Od zavedení opatření v roce 2007 je počet zatím nejvyšší. Zhruba třetinu dětí z rodin, kde se zásah uskutečnil, už předtím evidovaly odbory ochrany dětí. Údaje zveřejnila Asociace pracovníků intervenčních center ČR. Podle jejích zástupkyň nestačí poskytnout pomoc až v době vykázání, nutná je prevence.
před 1 hhodinou

Policie zasahovala v Ústřední vojenské nemocnici i jinde. Zadržela jedenáct lidí

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadržela při úterní razii v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a na dalších místech jedenáct lidí. Podezírá je ze zvlášť závažného zločinu maření spravedlnosti, dále z podvodu, přijímání úplatků, podplácení, padělání lékařských zpráv a vystavování nepravdivých posudků.
11:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie varuje před dalším trikem podvodníků. Oběti se mohou zaplést do praní peněz

Pražská policie varovala před dalším způsobem, jak se pachatelé snaží legalizovat peníze z trestné činnosti. Pod záminkou zablokovaného účtu nebo toho, že účet vůbec nemají, za finanční odměnu lidi požádají, zda si mohou nechat třeba výdělek poslat na jejich účet a poté si peníze vybrat z bankomatu. Jde ale o finance z falešných investic nebo podvodů a i za zmíněnou pomoc s jejich legalizací hrozí lidem až rok vězení, upozornil na webu policejní mluvčí Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Mrazy zničily půlku úrody, škody půjdou do stamilionů, odhadují ovocnáři

Dubnové mrazy v sadech tuzemských pěstitelů podle předběžných odhadů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Největší ztráty budou u jablek, která jsou hlavním ovocným druhem. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun, řekl v úterý předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
před 5 hhodinami

Nezaměstnanost v dubnu mírně klesla, volných míst přibylo

Nezaměstnanost v tuzemsku v dubnu klesla oproti březnu o desetinu procentního bodu na 4,9 procenta. Důvodem jsou mimo jiné pokračující sezonní práce. Úřady práce evidovaly 364 472 uchazečů, přibližně o osm tisíc méně než v březnu. Volných míst přibylo zhruba o tři tisíce na 94 483.
10:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Oznámení na Turka kvůli údajnému domácímu násilí policie odložila

Policie odložila trestní oznámení na poslance Filipa Turka (za Motoristy) ze strany jeho bývalé přítelkyně, která ho vinila z letitého domácího násilí, vyhrožování střelnou zbraní a v jednom případě i ze znásilnění. Policisté věc odložili kvůli promlčení trestní odpovědnosti. Rozhodnutí dosud není pravomocné, protože si proti němu žena podala stížnost.
před 7 hhodinami
Načítání...