Lidi, kteří přišli v komunismu o práci, možná čeká odškodné

Praha - Lidé, kteří z politických důvodů přišli o práci v době komunismu, by se mohli dočkat odškodnění. Sněmovna v prvním čtení podpořila poslanecký návrh zákona, podle něhož by tito lidé mohli mít nárok až na 2 500 korun měsíčně. Norma, kterou předložili poslanci ODS a ČSSD, počítá s dopady na státní rozpočet ve výši asi 100 milionů korun. Během nadcházejících dvou týdnů ji projedná sněmovní rozpočtový výbor, dolní komora by ji tak mohla schvalovat už na příští říjnové schůzi, tedy ještě před 20. výročím 17. listopadu 1989. Sněmovna v prvním čtení podpořila i návrh Strany zelených, aby se 30. červen 1991 stal Dnem odchodu sovětských vojsk z ČR. Šanci dostal i návrh na dotace SOS dětským vesničkám.

Poslankyně ČSSD Anna Čurdová už dříve uvedla, že návrh by mohl parlament schválit, protože v tomto bodě existuje dostatečná politická shoda. O příspěvek k důchodu by si mohl požádat člověk, který přišel o práci v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990 z důvodu politické perzekuce. Podmínkou je ověřený opis osvědčení o mimosoudních rehabilitacích. Na příspěvek by podle návrhu měli mít nárok také vdovci či vdovy po lidech postižených minulým režimem. O žádostech by měla rozhodovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

„Náš návrh počítá se vznikem nároku na zvláštní příspěvek k důchodu u vojáků, civilních zaměstnanců ministerstva obrany a dalších mimosoudně rehabilitovaných osob, které v období let 1948 až 1989 ztratily zaměstnání z politických důvodů a staly se občany druhé kategorie s dnes už dobře známými formami omezení jejich občanských a lidských práv,“ zdůvodnil návrh jeho další předkladatel Robin Böhnisch (ČSSD). Podotkl, že se dosud zejména rehabilitované vojáky, kteří byli propuštěni z armády ve 40. a 50. letech nebo kvůli nesouhlasu s okupací Československa, nepodařilo důstojně ocenit. Mají kvůli tomu nižší důchody v porovnání s ostatními vojáky, z nichž někteří se na jejich perzekuci podíleli, dodal Böhnisch s tím, že děti takto pronásledovaných často nemohly studovat na vyšších typech škol.

Reportáž Jany Čermákové (zdroj: ČT24)

Příspěvky by mohla ČSSZ začít vyplácet od 1. ledna 2010

Kompenzace by se měla vypočítat z částky 15 korun za každý kalendářní měsíc od konce pracovního poměru do doby nároku na důchod, nejdéle však do ledna 1990, popřípadě do doby, než postižený získal práci u stejné organizace zpět. Nejvyšší možná výše by měla činit 2 500 korun měsíčně, u vdov a vdovců pak polovinu. Příspěvek by se měl valorizovat stejně jako důchody.

Zákon by měl začít platit dnem vyhlášení. Příspěvky by mohla ČSSZ začít vyplácet od 1. ledna 2010. Podle důvodové zprávy žije v Česku v současné době asi 3 100 držitelů osvědčení nutného pro výplatu příspěvku a přibližně 500 vdov a vdovců po držitelích tohoto osvědčení.

Den odchodu sovětských vojsk z ČR by se mohl stát významným dnem

Třicátý červen by se mohl na návrh Strany zelených stát Dnem odchodu okupačních armád z území někdejšího Československa. Připomínal by okamžiky před 18 lety, kdy opustil republiku poslední sovětský voják. Před dalším schvalováním novelu projedná sněmovní kulturní výbor. Významný den zůstane pracovním, dopad novely na státní rozpočet tak bude nulový. Zelení novelu vypracovali na popud dětského zastupitelstva obce Milovice na Nymbursku. K nápadu se připojili zástupci všech sněmovních frakcí s výjimkou KSČM.

Odsun sovětských vojsk byl prvním výrazným polistopadovým úspěchem československé zahraniční politiky. K 30. červnu 1991 opustilo Československo 73 500 sovětských vojáků a 39 tisíc jejich rodinných příslušníků, 1 220 tanků, 2 500 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 105 letadel, 175 vrtulníků a 95 tisíc tun munice.

SOS vesničky by mohly mít nárok na státní dotaci jako dětské domovy

Zařízení pěstounské péče, například SOS dětské vesničky, by mohly mít nárok na státní dotaci jako dětské domovy. Pokud by byla předloha levicových poslanců schválena, podle předkladatelů by si vyžádala ze státního rozpočtu ročně nejvýše 90 milionů korun. Obdobná zařízení jsou podle poslankyně Lenky Mazuchové (ČSSD) financována ze státního rozpočtu: „Zařízení pro výkon pěstounské péče představují výjimku, nemají zákonem od státu garantovánu žádnou podporu.“ Asi 17 milionů korun ročně, tedy zhruba 40 procent rozpočtu, získávají SOS vesničky od mezinárodní zastřešující organizace. V souvislosti s ekonomickým rozvojem ČR ale dotace od roku 2011 skončí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
před 5 hhodinami

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
před 9 hhodinami

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
před 10 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
před 11 hhodinami

Zemřela bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Informoval o tom Ústavní soud. Její osobnost i přínos pro české právo ocenili ve vyjádření mimo jiné prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Soudcovské unie Libor Vávra či předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.
před 15 hhodinami

Univerzity udělily už stovky mikrocertifikátů

Univerzity v Česku udělily během posledního půlroku už více než sedm set mikrocertifikátů. Získají je absolventi krátkodobých specializovaných kurzů. Studentům i lidem z praxe dokládají jejich odborné znalosti a dovednosti. Zájemci si mohou vybrat z kurzů, jako jsou Plasty a technologie pro společnost v 21. století či Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace. Cena za jeden mikrocertifikát se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
před 16 hhodinami

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
před 18 hhodinami
Načítání...