LIDEM chce v případě odchodu Dobeše navrhnout nového ministra

Praha - Vládní strana LIDEM chce, aby v případě odchodu ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) z funkce kvůli problémům s registrem vozidel obsadil post člověk, kterého strana navrhne, řekla její šéfka Karolína Peake. Podle ní by měl Dobeš za opakované kolapsy systému převzít osobní odpovědnost. Případnou nominaci konkrétního člověka by projednával přípravný výbor strany.

Premiér Petr Nečas (ODS) dal Dobešovi do pátku čas, aby problémy, které registr od jeho spuštění provázejí, odstranil. Pokud systém bude i nadále kolabovat, očekává premiér ministrovu okamžitou rezignaci. Současná situace kolem registru je podle předsedy vlády neakceptovatelná. K odchodu Dobeše vyzval i šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Naposledy systém zkolaboval dnes ráno. Problémy byly ve všech velkých městech. Před polednem už systém fungoval, byť někde s potížemi. Na klidný průběh registrací na řadě míst dohlíželi policisté.

Důvod kolapsu prozkoumá nezávislý audit ministerstva vnitra. Pokud se ukáže, že za něj mohou nedostatky registru, je ministr dopravy ochotný odstoupit. Kvůli problémům systému také vytvořily policejní prezidium a ministerstvo dopravy skupinu IT odborníků.

Software pro nový registr stál 37 milionů korun. ATS-Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru.