Lékařská komora odsoudila protikrizový balíček ve zdravotnictví

Praha - Česká lékařská komora ostře odsoudila tzv. protikrizová opatření ministerstva zdravotnictví. Podle komory jsou spíše cestou, jak prohloubit dopady ekonomické recese na resort zdravotnictví. Prezident komory Milan Kubek dnes proto napsal dopis premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi, designovanému premiérovi Janu Fischerovi, předsedům politických stran i poslancům, ve kterém je vyzývá, aby zabránili přijetí těch částí návrhu, které se týkají stanovení úhrad léků ze zdravotního pojištění a změn v platbách státu za děti, důchodce a nezaměstnané.

„Návrh je podáván jako pomoc pro zdravotnictví, ale je to pomoc pro farmaceutické firmy a je to možná pomoc pro státní rozpočet - vláda chce stabilizovat státní rozpočet za cenu destabilizace zdravotního pojištění,“ uvedl Kubek.

Výsledkem přijetí návrhu by podle něj bylo v období do konce roku 2010 zvýšení výdajů zdravotních pojišťoven za léky o zhruba 2,5 miliardy korun a zároveň snížení příjmů veřejného zdravotního pojištění přinejmenším o 3,1 miliardy korun.

Pokud bude schválen protikrizový balíček, zaplatí stát za jednoho svého pojištěnce do konce roku 2010 o 516 korun méně, než kolik by zaplatil při jeho neschválení. Při celkem šesti milionech pojištěnců, za něž platí stát, přijde zdravotnictví minimálně o 3,1 miliardy, vysvětlil výpočet Kubek.

Komora podle ministerstva vychází z nesprávných údajů

První náměstek ministryně Marek Šnajdr ale uvedl, že prezident Kubek vychází ve svých výpočtech z nesprávných údajů. Zdravotnictví dostane prý letos a příští rok dohromady deset miliard navíc. „Protikrizová opatření zvýší příjmy pojišťoven již od 1. července letošního roku,“ zdůraznil Šnajdr. Pojišťovny si totiž nechají méně na provoz a prevenci. Do péče tak budou moci dát letos o miliardu víc, příští rok o 1,5 miliardy.
S navýšením příjmů z plateb státu to bude letos navíc 3,5 miliardy a příští rok 6,5 miliardy, to je deset miliard za oba roky. Ve variantě lékařské komory je jen 8,5 miliardy, uvedl Šnajdr.

Zdravotním pojišťovnám se navrhované úpravy nelíbí, úspory na prevenci se prý v konečném důsledku nemusí vyplatit, v budoucnu by se totiž mohla zvýšit nemocnost. A viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera protestuje i proti druhému návrhu: „Když razantně snížíme provozní náklady pojišťoven, tak to bude omezení kontrolních činností, kdy jedna koruna úspor může znamenat mnohatisicové ztráty na straně nedovýběru pojsitného či případně zbytečně utracených peněz za zdravotní péči.“

Podle jeho předpokladu by návrh měla v nejbližších dnech projednat vláda. Poté ho dostane sněmovna, ministerstvo zároveň zahájí vyjednávání s opozicí. Česká lékařská komora se podle Kubka bude snažit prosadit zásadní změny v návrhu a pokud neuspěje, pokusí se zablokovat v Poslanecké sněmovně schválení zákona.

Marek Šnajdr
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna se mimořádně sejde kvůli střetu zájmů Babiše

Poslanci budou na mimořádné schůzi z podnětu opozice debatovat o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotacích skupině Agrofert. Opoziční poslanci budou chtít také blokovat přijetí novely, která rozvolňuje zákon o střetu zájmů politiků. Podle průběhu projednávání ve sněmovně budou zvažovat i napadnutí u Ústavního soudu. Úpravy v úterý předložila skupina koaličních poslanců, kvůli tomu odpadne běžné připomínkové řízení.
před 53 mminutami

Zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Mašína

Zemřela Zdena Mašínová, bylo jí 92 let. Na sociálních sítích to uvedl historik Petr Blažek či Konfederace politických vězňů. Mašínová byla dcerou generála Josefa Mašína, který za protektorátu bojoval v domácím odboji proti nacistům, a sestrou členů odbojové skupiny bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Kvůli činnosti svých bratrů, kteří za dramatických okolností utekli na počátku 50. let z Československa na Západ, byla komunistickým režimem perzekvována.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoVýbor probíral přesun agendy závislostí pod ministerstvo zdravotnictví

Poslanci zdravotního výboru řešili ve středu přesun agendy závislostí a duševního zdraví z Úřadu vlády pod ministerstvo zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) trval na tom, že změna nebude znamenat propouštění ani finanční ztrátu. K propojování zdravotní i sociální oblasti už podle něj dochází. Zástupci služeb proti přesunu pod ministerstvo protestují, právě i kvůli nejistotě ohledně financování. Nesouhlas s přesunem pak vyjádřili i zástupci lidsko-právních organizací. Opozice mluví o ohrožení dotčených agend. Pracovníci Úřadu vlády, jehož některé agendy mají být převedeny pod různé resorty, zůstávají ve stávkové pohotovosti. V příštích dnech je čeká jednání s jednotlivými ministry – v pátek na ministerstvu práce a sociálních věcí.
před 10 hhodinami

Mrázová věří, že novela stavebního zákona projde a centrální úřad vznikne od ledna

Ve čtvrtek má sněmovna opět projednávat v rámci druhého čtení novelu stavebního zákona. O jejím obsahu a odhadovaném průběhu schvalování hovořila v pořadu Interview ČT24 ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). Soudí, že novela zřejmě nenabude účinnosti k 1. červenci, jak se původně předpokládalo, ale požádá kolegy, aby se tak stalo co nejdříve. K první etapě změn a vzniku centrálního Úřadu rozvoje území by mělo dojít od počátku roku 2027, řekla ministryně moderátorovi Jiřímu Václavkovi.
před 10 hhodinami

Zůna požaduje pro příští rok zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) požaduje pro příští rok zvýšit výdaje svého resortu na dvě procenta HDP, uvedl pro ČT. Výdaje by tak měly narůst na 190 miliard korun, což je meziročně o 35 miliard více. Obrana by letos měla hospodařit s částkou 154,79 miliardy korun, což odpovídá necelým 1,8 procenta HDP. Zároveň to je o více než 16 miliard korun méně než loni.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Američan, u kterého bylo podezření na ebolu, opustil Bulovku. Je zdravý

Během 21 dní trvající karantény se mu stýskalo po rodině, ale jinak americký pediatr a internista Patrick LaRochelle svou situaci zvládal. Cítil, že bude zdravý. Fakultní nemocnice Bulovka ho v půlce května přijala kvůli podezření na nákazu ebolou, ale žádné příznaky se u něj neprokázaly. Lékař je již na cestě do Spojených států amerických. Krátce před propuštěním s ním mluvila redaktorka ČT Denisa Čížková.
před 12 hhodinami

V půjčovnách zbývají poslední karavany. Lidé si připlácí za pohodlí

Půjčovny obytných aut a karavanů zažívají před začátkem prázdnin velký nápor zákazníků. Lidé, kteří plánovali vyrazit na rodinnou dovolenou v červenci a teprve nyní začínají hledat vůz, už u řady firem neuspějí. Oslovení provozovatelé hlásí na první prázdninový měsíc téměř stoprocentní obsazenost, termíny podle nich zmizely už během zimy. Půjčovny navíc sledují, že si Češi připlácejí za luxus a prostor.
před 14 hhodinami

ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu za miliardy

Společnost ČEZ vybuduje za osm miliard korun na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu, která bude čtvrtým zařízením tohoto druhu v Česku, sdělil její generální ředitel a předseda představenstva Daniel Beneš. V tuzemsku jsou nyní velké přečerpávací elektrárny v Dlouhých stráních na Šumpersku, Dalešicích na Třebíčsku a ve Štěchovicích u Prahy. Všechny patří ČEZu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...