Láska chce zcela narovnat práva stejnopohlavních párů, Hraba mluví o „kulturní válce“

Události, komentáře: Senátoři Václav Láska a Zdeněk Hraba o zákonu o stejnopohlavních svazcích (zdroj: ČT24)

Předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska a senátor Zdeněk Hraba (nestr. v klubu ODS a TOP 09) se ve středečních Událostech, komentářích shodli, že ač je postup, při němž zákon upravující svazky stejnopohlavních párů prošel horní komorou bez rozpravy či možnosti podávat pozměňovací návrhy, neobvyklý, je v souladu s jednacím řádem. Hrabu nemožnost o normě diskutovat mrzí. Láska avizoval, že se schválenou podobou zákona není spokojený a bude dál prosazovat úplné narovnání práv všech párů.

„Je to v souladu s jednacím řádem, je to jedna z možností, ač velmi neobvyklá. Vyřadila z možnosti diskutovat drtivou většinu senátorů, protože mohli mluvit jen ti s přednostním právem. Ale z hlediska formálního – splnění všech podmínek – tam problém nevidím,“ konstatoval v úvodu diskuze na ČT24 Hraba.

„Byl to domluvený postup, bavili jsme se o tom už den předem, ale není to tak, že by obcházel lidovce. Senát je suverén, a pokud se výraznou většinou shodne na tom, že některou věc projednávat nebude, je to jeho právo. Je to věc neobvyklá, neměla by se stát standardem. Proto také všichni předsedové klubů, kteří s tím návrhem souhlasili, vystoupili v rozpravě a vysvětlili, v čem je to výjimečné, proč tak činíme. A vybrali jsme si toto právo na deset let dopředu,“ popsal Láska.

Předsedové senátních klubů podle něj o věci „bohatě“ diskutovali a hledali řešení. Podle Hraby se STAN posunul od partnerství a rovnoprávných sňatků k manželství pro všechny, což byl pro něj osobně jeden z důvodů ke změně politické pozice. Ze strany odešel předloni.

Hraba: Diskutovat se mělo

„Já jsem diskuzi, která by v Senátu byla košatá, chtěl, hlasoval jsem proti tomu, aby byl tento bod vyřazen z programu. Myslím, že diskuze proběhnout měla, byť nebylo jasné, který z návrhů by měl podporu,“ je přesvědčený Hraba.

Láska přiznal, že byl připravený i pozměňovací návrh, který by „vrátil do hry“ plnohodnotné manželství pro stejnopohlavní páry. „Kolegové poctivě obešli čtyři výbory, kde jsme ten názor prezentovali, ale nikde jsme s návrhem neuspěli. Před sebou jsme tak měli jen dvě varianty – schválit, to co přišlo (ze sněmovny) a co rozhodně není dokonalé, nebo možná postoupit i riziko, že pokud se s jakýmkoli návrhem vrátí ten zákon do sněmovny, tak může úplně spadnout pod stůl,“ nastínil předseda senátorského klubu. I takové signály prý z dolní komory přicházely.

Hraba se se svým pozměňovacím návrhem chtěl zaměřit především na „upřesnění“ paragrafu, který řeší takzvané přiosvojení. „Ten je prostě napsaný špatně, protože používá termín partner, který občanský zákoník má pro registrovaného partnera. A zákon nemůže používat stejnou zkratku pro něco jiného, protože pak je to zaměnitelné,“ míní Hraba, podle nějž by si pak při restriktivním výkladu zákona mohli (děti) přiosvojit jen registrovaní partneři.

„Co mi na tom možná vadí nejvíc, je, že zákon, který nesporně zasáhne do osudů lidí, nebyl hlasován v Senátu. A jsou kuloárové zprávy, že v Poslanecké sněmovně by také neprošel. To znamená, že podporu sněmovny by už neměl, v Senátu ji nemá vůbec. A přesto takový zákon platí, nebo bude platit,“ prohlásil Hraba.

Podle něj nedošlo k posunu v „kulturní válce“. „Kdyby ten zákon spadl na začátek, tak ta válka poběží stejně, jako poběží teď, protože spolek Jsme fér už deklaroval, že bude dál válčit o název manželství. Takže nás to čeká dál,“ předpovídá Hraba.

„Na férovku“

Podle Lásky Hrabův pozměňovací návrh opravoval legislativní chyby jen zčásti. „Z velké části nadále omezoval práva nejen stejnopohlavních párů, ale dokonce i párů heterosexuálních na osvojení a další věci. To bych jen opravil, abychom nazývali věci pravými jmény, bylo to další osekání práv,“ tvrdí Láska.

Doplnil, že on osobně je zastáncem manželství pro všechny „se vším všudy“. Byl prý ve spojení jak se Jsme fér, tak s lidmi z LGBT komunity, kterým „na férovku“ říkal, že v Senátu není dost hlasů a síly na „vylepšení“ zákona a že reálně hrozí, že při návratu do sněmovny spadne norma zcela pod stůl.

Láska považuje verzi zákona, která nyní prošla, za „přechodný kompromis“. „A moje práce neskončí, dokud práva nebudou narovnána zcela,“ avizoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila nominaci Bradáčové na post nejvyšší státní zástupkyně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ve středu navrhl na funkci nejvyšší státní zástupkyně pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Je přesvědčený, že Bradáčová ve funkci obstojí. Nejvyššího žalobce jmenuje vláda, která ve středu nominaci Bradáčové schválila. Funkci má zastávat od dubna. Blažek bude od 18:28 hostem Interview ČT24.
10:34Aktualizovánopřed 28 mminutami

Nová koncepce přípravy občanů k obraně klade důraz na vzdělávání

Důraz na vzdělávání nejen studentů, ale i zaměstnanců veřejné správy či na spolupráci s nevládními organizacemi klade nová Koncepce přípravy občanů k obraně státu 2025 až 2030. Dokument ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo obrany. Jejím cílem je postupně vytvořit koordinovaný systém přípravy občanů k bezpečnosti.
před 1 hhodinou

Vláda schválila navýšení náborového příspěvku vojákům

Novelu zákona o vojácích z povolání, která počítá mimo jiné s navýšením náborového příspěvku a benefitů pro vojáky, vláda schválila. Na prvním zasedání v novém roce také podpořila poslanecký návrh zákona, který má přispět k rychlejší stavbě paroplynových elektráren. Dále schválila, že bezplatně převede 17 obcím postiženým povodněmi státní pozemky.
12:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

NSS musí projednat stížnost exsenátora Karpíška kvůli volbám na Rokycansku

Nejvyšší správní soud (NSS) musí projednat volební stížnost bývalého senátora Pavla Karpíška (ODS), jenž loni neobhájil křeslo na Rokycansku. Původně se návrhem z formálních důvodů nezabýval, podle nálezu Ústavního soudu však chyboval. Ústavní soudci uložili NSS, aby návrh projednal a rozhodl o něm, pokud budou splněny ostatní podmínky řízení. Na výsledek voleb a složení Senátu nemá nález vliv, ten by měl až případný zásah NSS. Karpíšek rozhodnutí Ústavního soudu vítá.
10:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
před 9 hhodinami

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
před 11 hhodinami

Pokud dojde k mému vydání, neustoupím, řekl Okamura. Pospíšil si za oznámením stojí

Policie žádá o vydání poslance a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání, kvůli loňské předvolební kampani ho podezírá z podněcování k nenávisti. Okamura v Interview ČT24 uvedl, že kampaň za hranou nebyla a jedná se o alegorii. „Měla upozornit na to, že Fialova vládní koalice nehlasovala proti migračnímu paktu,“ uvedl. Pokud by ho sněmovna vydala, neustoupí, dodal v rozhovoru s moderátorkou Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Výstraha varuje před náledím. Kvůli ledovce se srazily autobusy

Během úterního večera a v noci se může místy znovu vytvářet náledí nebo zmrazky. Nejprve v západní polovině Čech, později i jinde. Aktuální výstraha meteorologů platí do středečních 09:00 pro celou republiku. Na Kladensku se na ledovce srazily dva autobusy. Kvůli kluzkým silnicím nejede ve Středočeském kraji 23 autobusových spojů, omezení se dotklo i Prahy.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...