Kvůli zmanipulovaným insolvencím vznikne analytický tým

Praha – Ministerstvo spravedlnosti se chystá vytvořit speciální tým, který by se zaměřil na podezřelé insolvence. Resortu se totiž kupí stále více podobných stížností. Mnohamilionové odškodnění kvůli údajně zmanipulovaným konkurzům už žádají po státu desítky podnikatelů.

Poslední novela insolvenčního zákona vstoupila v platnost letos, ale ani jeho změna by podle úředníků nepomohla zastavit podvodné zneužívání konkurzů. Ministerstvo spravedlnosti proto bude spolupracovat s Vysokou školou ekonomickou. „Mají výborné vědecké pracoviště, které se zabývá ekonomickou analýzou insolvencí,“ řekl náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Vznikne tak tým, který by měl rozplétat zmanipulované konkurzy a insolvenční řízení.

Stát musí tuto záležitost řešit i kvůli tomu, že by mu mohla připadnout odpovědnost za případné škody. Stížnosti přicházejí od desítek podnikatelů a někteří žádají i desítky milionů korun. „Z investorského hlediska je to zároveň problém důvěryhodnosti České republiky,“ dodal Pelikán.

Škody i na zahraničních investicích

Mezinárodní dosah měl případ norského investora, který měl u Litoměřic postavit zpracovatelský závod na ryby. Za nařízeným konkurzem a ztrátou stomilionové investice měli podle tehdejšího šéfa firmy Eduarda Stolby stát podnikatelé napojení na tamní politiky. „To byl elegantní tunel,“ hodnotí Stolba. Už konkurzní správcové Jan Zedníček, Jaromír Vašek a Vladislav Petrovič byli obviněni z korupce, ale nakonec byl stíhán i sám Stolba pro podezření z podvodu. „Když jste poškozený, nahlásíte korupci a jste za to kriminalizovaný, tak je to absurdita,“ uvedl.

Rozplétání zmanipulovaných zakázek (zdroj: ČT24)

Zmanipulovaný konkurz se měl týkat i nedostavěného hotelu Extra z roku 1994 u dálnice D1 při výjezdu z Brna. Podnikatel Bedřich Hnilica tvrdí, že insolvenční řízení měl soud nařídit na základě uměle vytvořené pohledávky. Firmu Extra bau, kterou kvůli stavbě založil, tehdy převedl pod společnost Euresta. Hnilica se stal jedním z jednatelů a podle smlouvy měl být jediným vlastníkem stavby. Na konstrukci se podílely i Vojenské stavby a kvůli některým neproplaceným fakturám a na základě doložky ve smlouvě si vlastnictví rovněž nárokovaly. Hnilica nakonec skončil ve vězení za zpronevěru. Podle soudu nebyl Hnilicův podpis na smlouvě o vlastnictví hotelu pravý. „Jak přijde konkurz, tak už žádná obrana není možná. V konkurzu za vás mluví mafie, vy jste jenom divák,“ řekl Hnilica.

Do budoucna by tak speciální skupina zřízená Ministerstvem spravedlnosti měla zkoumat podezřelé konkurzy a zjištění předávat policii a žalobcům, aby v případě podobných nejasností mohly nakonec soudy správně rozhodovat.