Kritici poměrů v Českém svazu bojovníků za svobodu založili vlastní spolek

2 minuty
Události ČT: Kritici ČSBS založili Spolek pro zachování odkazu českého odboje
Zdroj: ČT24

Zhruba šedesátka členů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) nespokojených se situací v organizaci si založila svou vlastní – Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Vznikl na společném setkání v Kladně. Nové sdružení má nahradit nedávno zrušenou kladenskou organizaci ČSBS, zaměří se na připomínání různých činů a osobností boje za svobodu.

Kladenskou buňku zrušilo vedení ČSBS údajně z organizačních důvodů, podle vyloučené předsedkyně regionální organizace Gabriely Havlůjové byla ale důvodem její dlouhodobá kritika svazu.

Většina ze zhruba šedesátky členů svazu bojovníků za svobodu, kteří ve středu přišli na schůzi v Hotelu Kladno, se rozhodla pro vznik nového spolku, několik členů do něj nevstoupí. Spolek teď musí vzniknout právní cestou, pak do něj mohou vstoupit členové.

Jádro sporu tkví v protikomunistickém odboji

Diskuse před založením nového spolku se týkala třetího odboje. Někteří z přítomných odmítli protikomunistický odboj uznat za součást boje za svobodu. „Kde bude třetí odboj, nebudu já,“ prohlásila jedna z diskutujících. Gabriela Havlůjová ale považuje za součást odboje i ten třetí.

obrázek
Zdroj: ČT24

Lidé, kteří nechtějí do nového spolku vstoupit, mohou zvolit i přestup do jiné buňky ČSBS, například v Lidicích, Praze nebo Berouně. Další možností bude ukončení členství.

Vedení ČSBS čelí v posledních měsících kritice. Z organizace odešli nebo byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Ze svazu vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, který se účastnil bojů u Tobruku, ženy spojené s vyvražděním Ležáků, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová i ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

  • Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. 
  • Členy ČSBS se mohou stát i ostatní občané, kteří souhlasí s posláním svazu a jeho stanovami. Jako kolektivní členové se členy ČSBS mohou stát demokratické organizace působící v ČR nebo v zahraničí, jejichž činnost naplňuje ideu svazu.
  • V rámci ČSBS působí v současnosti pět autonomních sdružení: Sdružení domácího odboje a partyzánů (SDOP-ČSBS), Sdružení Českého národního povstání (SČNP-ČSBS), Sdružení zahraničních vojáků 2. světové války (SZV DSV-ČSBS), Sdružení politických vězňů a pozůstalých (SPVaP-ČSBS) a Sdružení přátel interbrigadistů (SPI-ČSBS).
  • ČSBS vznikl v roce 1990 přejmenováním Českého svazu protifašistických bojovníků (ČSPB), jehož je historickým a právním nástupcem.
  • Ke konci roku 2014 měl ČSBS 4880 členů sdružených v 262 základních organizacích.
  • Předsedou ČSBS je od roku 2011 Jaroslav Vodička. V letech 2001 až 2011 stála v čele svazu Anděla Dvořáková, v letech 1991 až 2001 Jakub Čermín.
  • Zdroj: ČTK

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička tento týden písemně požádal prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby provedl hloubkovou finanční kontrolu svazu. Vodička v tiskovém prohlášení uvedl, že tak chce zamezit spekulacím o údajném špatném hospodaření.

Stropnický a Babiš svaz varují. Nový spolek má naopak jejich podporu

Ministerstvo obrany podle ministra Martina Stropnického (ANO) bude chtít novému spolku pomoct: „Budeme se s nimi o tom bavit v příštích týdnech.“ Minulý týden ČSBS kritizoval a řekl, že zváží, zda ho bude jeho úřad i nadále podporovat.

Zadal si proto analýzu dění v ČSBS, podle které se ke svazu ministerstvo postaví. Spolky sdružující válečné veterány mohou například bezplatně využívat objekty, které ministerstvo vlastní.

Také ministr financí Andrej Babiš (ANO) prý nařídil svému náměstkovi, aby svazu napsal dopis. Jde o reakci na informace z médií, že se ČSBS chová pochybně a že údajně byly i zneužívány dotace od státu. Podle odpovědi se pak ministerstvo zařídí s případnou kontrolou hospodaření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 17 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 17 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 3 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...