Krajský soud poslal muže za vraždu domácí na 20 let do vězení

Zlín – Krajský soud ve Zlíně uložil čtyřiačtyřicetiletému Jiřímu Bartálovi 20 let vězení za vraždu osmapadesátileté ženy v Koryčanech na Kroměřížsku. Její tělo bylo nalezeno v červnu ve vodovodní šachtě domku, kde obžalovaný se ženou bydlel. Bartál se sice k činu na policii přiznal, dnes u soudu však vinu odmítl - senát mu ale stejně neuvěřil. Bartál navíc musí podstoupit protialkoholní léčbu. Obžalovanému hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný, v krajním případě doživotní trest. Rozsudek není pravomocný, neboť Bartál i státní zástupce si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

„Bylo prokázáno, že se trestné činnosti dopustil obžalovaný. Během několika dnů precizně zahlazoval stopy. Uklidil tělo poškozené, opakovaně vytíral, uklízel a pálil i vyhazoval předměty, kde mohly být zbytky krve. Proč tak činil, nedokázal odpovědět. Mohl to dělat jen pachatel, o kterém nemá soud žádné pochybnosti,“ uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.    

Podle obžaloby se muž se svou domácí, u které bydlel asi rok, v opilosti pohádal. Policii přiznal, že ji praštil do hlavy paličkou na maso, v zádech navíc měla vražený nůž. Pachatel poté tělo ukryl do šachty, kterou zaizoloval novinami a vazelínou a přikryl kobercem. Její oblečení spálil. Lidem, kteří se po ženě ptali, tvrdil, že odjela za bratrem do Brna. Po několika dnech policii nahlásil její pohřešování. Tělo ženy nakonec našli policisté 22. června. 

Podle státního zástupce Bartál ženu usmrtil zvlášť surovým způsobem, proto u soudu čelil nejpřísnější možné sazbě. „Jedná se o vysokou míru brutality. Použil více nástrojů - paličku a nůž, kterými způsobil poškozené mnohačetná zranění,“ uvedl žalobce Leo Foltýn. Podle znalce měla žena rozdrcenou velkou část lebky a smrtelné bylo i bodné zranění.   

Bartál u soudu vinu popřel. Vyjádřil lítost nad smrtí poškozené, se kterou prý intimně nežil. „Já jsem ji ale nezabil. V životě jsem žádnou ženskou ani nepraštil,“ tvrdil obžalovaný. Uvedl, že si po návratu do domu nejprve myslel, že spadla a rozbila si hlavu. Pak prý 'zmatkoval'. Na dotaz soudu, proč nezavolal pomoc a místo toho uklízel a zakrýval stopy, Bartál jen hlesl, že 'neví a netuší'. 

Podle znalců se na trestném činu podílel výrazně alkohol, který muž pije ve vysoké míře a opilý byl i v den vraždy. „Jak jsem napitý a rozčilený, tak nevím, co dělám. Musela mě strašně vytočit. Byla to moje nejlepší kamarádka. Jestli jsem to udělal, jsem strašný vůl,“ řekl Bartál loni v červnu okresnímu soudu při rozhodování o jeho vzetí do vazby. Znalci mu navrhli protialkoholní léčbu v ústavní formě, kterou mu soud k nepodmíněnému trestu dnes také uložil.