Krabičky na Malé Straně nebyly bomby, zjistili pyrotechnici

Praha - Podezřelé krabičky, které se v pondělí večer objevily na lampách veřejného osvětlení v Praze na Malé Straně a které odstraňovali pyrotechnici, neobsahovaly žádné nebezpečné látky. Uvedla to mluvčí policie Ivana Ježková. Policie nyní pátrá po pachateli, který 16 krabiček s led diodami a devítivoltovými bateriemi připevnil na lampy veřejného osvětlení. „My jsme skutečně našli celkem 16 kusů těchto krabiček. Ani v jedné z nich se nenacházela žádná nebezpečná látka, žádná výbušnina,“ informuje Ježková.

„Skutečně se jednalo o plastové krabičky s diodami s vlastním napájením, které byly připevněny magnety na sloupech veřejného osvětlení. My jsme je všechny vymontovali, zlikvidovali a při analýze jsme zjistili, že se nejedná o nebezpečné předměty,“ dodává mluvčí.

Policie pachatele, který v pondělí večer aktivizoval hasiče a policejní pyrotechniky, hledá, i když zatím není jasné, jak bude čin kvalifikován. „Nechci předjímat, rozhodně budeme pátrat po tom, kdo krabičky na sloupy připevnil. Případná právní kvalifikace náleží vyšetřovateli,“ uvedla Ježková.

Policie je v těchto dnech ve stavu zvýšené pohotovosti. Kvůli varování USA před útoky teroristické sítě al-Káida v Evropě preventivně zpřísnila bezpečnostní opatření. Přísnější bezpečnostní kontroly platí na letišti Praha-Ruzyně a ostatních mezinárodních letištích v ČR. Policie posílila také ostrahu u některých rizikových objektů.