Kovářová: Kancléř Mynář stále mlží, upravíme zákon

Praha - „Majetkové poměry nejbližšího spolupracovníka hlavy státu jsou i po více než dvou letech od jeho nástupu do funkce nejasné,“ upozornila poslankyně TOP 09 a Starostů Věra Kovářová s tím, že právě případ prezidentova kancléře Vratislava Mynáře ji vedl k přípravě novely zákona upravující podmínky pro prezidentovy nejbližší spolupracovníky. Právě původ Mynářova majetku může být podle Kovářové důvodem neudělení bezpečnostní prověrky. „Kdybych měl problémy s prokazováním svého majetku, těžko bych o udělení bezpečnostní prověrky vůbec požádal,“ oponuje Mynář, podle něhož je dobře, že zákonodárci začali pracovat na zpřesněném znění zákona.

Kovářová chce pochybnosti kolem původu majetku Vratislava Mynáře řešit zákonem. Čestné prohlášení o majetku vedoucího kanceláře prezidenta by podle ní mělo být veřejně přístupné. Kovářová podala normu v režimu, který umožňuje její schválení už v prvním čtení.

Návrh poslankyně Kovářové počítá s tím, že oznámení za roky 2013 a 2014 by Mynář musel podat do 30 dnů od doby, kdy její návrh novely zákony nabyde účinnosti. Chce také upravit zákon o Kanceláři prezidenta republiky tak, aby kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politické straně nebo hnutí. Mynář je podle webových stránek Strany práv občanů jejím krajským předsedou ve Zlínském kraji. Kancléřem by také podle jejího návrhu měl být jmenován pouze státní občan České republiky, který je plně svéprávný, bezúhonný a ten, jehož zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude svou funkci řádně zastávat.

„Nikdy jsem se ničemu nevyhýbal a po vlastní iniciativě jsem každý rok prohlášení odevzdal kanceláři prezidenta republiky,“ řekl Mynář, který minulý týden předal Kovářové své majetkové přiznání za předminulý rok. Mynář v majetkovém přiznání za rok 2013 mimo jiné uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách, v jedné z nich do 13. srpna, a žádné dluhy. V jedné ze společností byl do 12. září jednatelem. Nenabyl nemovitosti ani movitý majetek nebo cenné papíry a neměl příjmy nad zákonem stanovené hodnoty pro přiznání. Protože je vyplněno podle nynějšího zákona, nikdo nemá možnost zjistit, s jakým majetkem kancléř nastupoval do funkce.

Kovářová: Kancléř Mynář stále mlží, upravíme zákon (zdroj: ČT24)

Zákon o střetu zájmů není ohledně majetkových přiznání vedoucího kanceláře prezidenta republiky příliš jasný. Dokumenty s údaji za minulý rok mají funkcionáři podat do konce června. Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Plat kancléř zveřejnil v dubnu, dosud ale nemá bezpečnostní prověrku.