Kolem ÚSTR se strhnul „pravicový bolševismus“, reaguje Dienstbier

Praha - Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) označil kritiku ODS kvůli odvolání šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za pravicový bolševismus a vyvolávání antikomunistické hysterie. Po kandidátech do rady ústavu měli senátoři prý jediný požadavek - aby zajistili nezávislé fungování instituce. Aby nebyla používaná k politickému boji, jako když ji přes své lidi ovládala ODS. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že až do veřejného prohlášení premiéra Petra Nečase (ODS) se o případných změnách v ústavu vedla odborná debata.

„Co tady pravice předvádí v posledních dnech kolem ÚSTR, bych označil pojmem pravicový bolševismus. Protože oni skutečně používají stejné metody ve střetu o změnu ÚSTR na nezávislou vědeckou instituci,“ prohlásil na adresu ODS senátor Dienstbier. Vyvolávání antikomunistické hysterie považuje za poslední argument pravice, který má ještě odůvodnit její nárok na vládnutí v ČR.

„Opakovaně jsem dnes slyšel něco o jakési spolupráci mezi sociální demokracií a komunisty. Dovolte mi, abych řekl, že nikdo z vedení sociální demokracie, nikdo ze senátorů, nikdo z těch, kdo se v Senátu v souvislosti s minulými projednáváními touto věcí zabýval, o tom s komunisty nikdy nejednal. Není to předmětem žádné dohody a žádné debaty s komunistickou stranou. A nevím ani, proč by mělo být,“ prohlásil Zaorálek s důrazem na jednoznačnost.

Podle místopředsedy ČSSD se do včerejšího vyjádření premiéra Petra Nečase vedla jakási věcná veřejná debata o odborných a profesních pochybeních vedení ÚSTR. „Tady někdo chce, aby se strhl politický boj o ústav. To se nikdy nemělo stát… Nelze připustit politický boj o ústav, který se zabývá minulostí a historií, to je pro ČSSD nepřijatelné,“ pronesl.

„Jak já znám členy rady, tak se s námi nikdo nebaví v tom smyslu, že by se nás ptali, co mají dělat,“ prohlásil Zaorálek. Sociální demokracie jako strana podle jeho slov rozhodně nijak nevstupuje do dění v ÚSTR. „Nejvíce mi na tom vadí i určitá míra nevkusu, které se dopustil i premiér,“ charakterizoval svůj pohled na dění Zaorálek. Zdůraznil, že šéfka rady Petruška Šustrová byla za minulého režimu politicky stíhanou osobou a mluvčí Charty 77. Její morální kredit si prý žádá respekt a považuje za nehoráznost její napadání lidmi, za které, na rozdíl od ní, činy nemluví.

Reakce ČSSD na dění kolem ÚSTR (zdroj: ČT24)

Senátor František Bublan zopakoval odborné výtky na adresu ÚSTR. Téměř každý z adeptů, kteří se do rady ústavu hlásili, podle Bublana vytýkali ústavu podobné věci. Proto předpokládá, že i kdyby zvolili senátoři jiné jedince do rady, mohlo by stejně k Hermanovu odvolání dojít.