Klaus přivítal na Pražském hradě Juščenka

Praha - Na dvoudenní návštěvu dnes přijel do Prahy ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Po setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem, na jehož pozvání přicestoval, Juščenko prohlásil, že jeho země vítá projekt východního partnerství Evropské unie. Nepovažuje ho ale za alternativu svého vstupu do EU. Odpoledne by se měl Juščenko setkat i s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Klaus prohlásil, že považuje východní partnerství za vhodnou platformu k dialogu EU se zeměmi bývalého Sovětského svazu. Česko se podle něj v projektu silně angažuje a podporuje ho. Klaus dodal, že by bylo chybou, aby se unie orientovala pouze na středomořský prostor a zanedbávala své východní sousedy.

Východní partnerství je jednou z priorit českého předsednictví EU. Projekt by měl pootevřít dveře do unie šesti zemím bývalého Sovětského svazu: Arménii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Moldavsku, Ukrajině a Bělorusku. Oficiálně by měl být zahájen na summitu v Praze 7. května.

Juščenko navštívil Prahu i se svoji manželkou na Klausovo pozvání. Kromě soukromého setkání s českým prezidentským párem ho čeká i diskuze o dodávkách plynu evropským zemím z Ruska přes Ukrajinu. Rovněž bude projednávat vstup Ukrajiny do Evropské unie. „Chceme prostřednictvím mise dokázat, že Ukrajina dělá všechno proto, aby jako tranzitní země splnila všechny závazky,“ podotkl Juščenko. Projekt o vstupu šesti zemí bývalého Sovětského svazu do EU by měl být projednáván na summitu v Praze 7. května. Jedná se o Ukrajinu, Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Moldavsko a Bělorusko.

Prezident Ukrajiny přijíždí do Česka dva měsíce po plynové krizi. Počátkem roku Moskva zastavila dodávky plynu pro Ukrajinu, což způsobilo dvoutýdenní výpadek pro evropské odběratele. Podobné problémy hrozily i počátkem března, kdy jim Kyjev zabránil na poslední chvíli tím, že uhradil dluhy za odběr plynu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vystrčil v adventním poselství vyzval ke slušně vedenému dialogu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v předvánočním projevu ve čtvrtek vyzval ke slušně vedenému dialogu, k ochotě dohodnout se a k budování důvěry jako základu fungujícího společenství. Veřejné poselství předseda Senátu pronesl na konci roku již pošesté. V letech 2020 až 2022 se k veřejnosti obracel na Nový rok.
20:10Aktualizovánopřed 1 mminutou

„Ukrajina bojuje o život,“ řekl Zelenskyj na summitu EU

V Bruselu probíhá summit EU, na kterém promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Lídři sedmadvacítky řeší hlavně další finanční podporu Kyjeva pro roky 2026 a 2027. Nemůžeme si dovolit selhat, zdůraznila šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO).
04:07Aktualizovánopřed 55 mminutami

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
15:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Havlův odkaz je zvláště letos stále aktuální, uvedl Vystrčil

Odkaz bývalého prezidenta Václava Havla je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) zvláště v letošním roce stále aktuální. Týká se svobody a schopnosti zastat se druhého, uvedl na pražském Vinohradském hřbitově. Lidé tradičně nosí květiny a svíčky k Havlově chalupě na Hrádečku, kde před čtrnácti lety zemřel. Ředitel Knihovny Václava Havla pak na prvního českého prezidenta zavzpomínal společně s velvyslanci a velvyslankyněmi USA, Německa, Nizozemska, Slovenska a Kanady.
07:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hrad potvrdil Turkovi schůzku s prezidentem Pavlem

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí 22. prosince v 11:00 na Pražském hradě čestného prezidenta Motoristů a poslance Filipa Turka. Odbor komunikace prezidentské kanceláře to oznámil na svém webu. Motoristé chtějí, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka (Motoristé). Turek potvrdil, že na Hrad v pondělí půjde.
11:47Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Pavel jmenoval ústavním soudcem Michala Bartoně

Vysokoškolský pedagog a odborník na ústavní právo Michal Bartoň se stal ústavním soudcem. Do funkce jej ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Devětačtyřicetiletý Bartoň nahradí u Ústavního soudu (ÚS) profesora občanského práva Josefa Fialu, kterému tuto středu vypršel desetiletý mandát. Pavel v projevu ocenil, že nově sestavený Ústavní soud funguje jako tým, ačkoliv ho společně se Senátem sestavil ze silných osobností.
11:29Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Premiér a předsedové parlamentu budou brát od ledna přes 300 tisíc korun

Platy vrcholných politiků vzrostou od ledna zhruba o pět procent. Premiér a předsedové parlamentních komor budou vůbec poprvé brát více než 300 tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance se zvýší o 5500 na 115 tisíc. Prezident bude dostávat 383 200 korun, o 18 200 korun víc než letos. Vyplývá to ze sdělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) o vyhlášení platové základny, z níž se platy odvozují.
před 7 hhodinami

Víkend bude zatažený a mlhavý, maxima dosáhnou asi pěti stupňů

O nadcházejícím víkendu bude v Česku většinou zataženo, slunce se objeví jen ojediněle. Meteorologové očekávají mlhy a mrholení, někde mohou být i mrznoucí. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem pěti stupňů Celsia, při malé oblačnosti i nepatrně výše, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:47Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...