John odmítl spolupráci s komunisty, Paroubkem a Kalouskem

Praha - Strana Věci veřejné, které dávají průzkumy veřejného mínění šanci dostat se koncem měsíce do sněmovny, neutvoří vládní koalici s „politickými dinosaury“, mezi něž lídr strany Radek John započítal šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a lídra TOP 09 Miroslava Kalouska. Vylučuje také spolupráci s KSČM. Zároveň John prozradil jména, která by Věci veřejné poslaly do případné vlády.

„Není otázka, zda s ODS, či ČSSD, zdravotní a důchodová reforma musí být věcí široké shody,“ řekl dnes John k povolební spolupráci. Trnem v oku jsou mu však někteří konkrétní lidé. VV také vypočítaly pět podmínek, které jsou podle nich pro případnou povolební spolupráci s jejich stranou nezbytné. Kromě odchodu zmíněných „dinosaurů“ a účinného boje s korupcí je to konec zadlužování státu a splnění maastrichtských kritérií pro zavedení eura do roku 2012, zachování sociální solidarity a boj s příživnictvím, zdravotnická a sociální reforma a více peněz do školství. Věci veřejné je chtějí získat například z rozpočtu ministerstva obrany.

Patero VV pro spolupráci s nekomunistickými stranami:

  1. Účinný boj s korupcí a odchod politických dinosaurů
  2. Plnění maastrichtských kritérií od roku 2012 - stop zadlužování
  3. Sociální solidarita ano, příživnictví ne
  4. Zdravotnická a sociální reforma 
  5. Více peněz do školství

Na tiskové konferenci John zopakoval, že do vlády by VV vyslaly bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece. V kontaktu je také s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou a neúspěšným prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Domluvena s nimi strana na případné nominaci ale není.

„Nechceme ve vládě jenom sekundovat někomu, kdo bude tuto zemi dále vyjídat. V takovém případě bychom tvrdě pracovali v opozici,“ podotkl John. VV by se pak podle něho soustředily především na zlepšení volebního výsledku v dalších parlamentních volbách. Nyní VV předpokládají, že po květnových volbách budou disponovat přibližně 25 poslanci, „za horizontem“ jsou podle Johna úvahy o funkcích ve sněmovně, na něž by si strana činila nárok.

John dnes také uvedl, že velké parlamentní strany - ČSSD a ODS - jsou v obrodném procesu, zastavily se ale na půli cesty, když z politiky odešli pouze šéf ODS Mirek Topolánek a sociálnědemokratický předseda sněmovny Miloslav Vlček. Měli by podle něj odejít také středočeský hejtman David Rath (ČSSD), exministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer a jeho straničtí kolegové - starosta Prahy 5 Milan Jančík a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.