Jak nebýt doma agresivní? Terapie nad šálkem čaje může pomoct

Praha – Domácí násilníci mnohdy končí ve vězení. Někteří z nich se ale sami rozhodnou v posledním okamžiku pro léčbu. V Praze funguje SOS centrum, kam již tři roky dochází skupina mužů i žen na unikátní terapii. Mezi sobě rovnými hledají cestu, jak se zbavit agresivity. V SOS centru s nimi pro 168 hodin natáčel Radek Kříž.

Lidem, kteří se chovají násilně, se snaží v SOS centru zvedat sebevědomí. Jeho nedostatek totiž způsobuje, že se nedokáží ovládnout a chovají se agresivně. Nejsou si jistí sami sebou, nejednají s druhým jako s partnerem a pozornost si vynucují násilím. Skupina se schází každý čtvrtek večer, aby při společném posezení rozebrala své pocity. Můžou zde říci to, co by se jinde neodvážili. „Je mi třicet šest a jsem tu proto, abych doma nekřičela na děti a na mužského,“ uvedla jedna klientka.

Klienti si vytvořili násilnicko-český slovník

Pro mnohé z nich se jedná o poslední pokus, jak zachránit rodinu. „Začal jsem vyšilovat, začal jsem řvát na děti, když jsem promluvil, tak se začaly krýt a já jsem byl v situaci, kdy jsem byl naprosto nešťastný a nevěděl jsem, co mám se sebou dělat,“ dodal jeden z klientů. Právě v takových situacích padají věty, které mají vlastně jiný význam. Klienti proto dali dohromady násilnicko-český slovník. Překlady do češtiny je napadly při terapii. Když například v afektu na manželku křičí, že vypadá jako „coura“, ve skutečnosti chtějí říct, že jí to moc sluší.

Základní podmínkou pro splnění terapie je okamžitě přestat s fyzickým násilím. „Už nesmí nikoho uhodit, on se to musí naučit jinak. Jde mu hodně o to, aby když se tady scházíme každý týden, po těch několika dnech nemusel říkat, že zase selhal,“ podotkla psychoterapeutka Anna Wackermannová.

Při hledání kořenů agresivity dojde na dětství. Právě tam je prý možné najít klíč k léčbě. Hledají se situace, se kterými si klient už tenkrát nevěděl rady. „Když to neuměl jako malé dítě, tak to často neumí ani jako dospělý chlap, protože to malé dítě v něm najednou zareaguje. A reaguje právě takovým tím dětským a výbušným způsobem,“ dodala Wackermannová.

7 minut
Terapie násilí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda schválila obměnu svých zástupců ve správní radě VZP

Koaliční kabinet schválil změnu v sestavě desíti zástupců vlády ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to oznámil na síti X. Končí v ní podle návrhu resortu mimo jiné její dosavadní místopředseda Miroslav Kalousek (dříve TOP 09). Vojtěch před jednáním vlády nevyloučil, že Kalousek v radě bude nicméně dál jako nominant sněmovny. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku střelce ve Chřibské na Děčínsku. Před vládním jednáním zasedla jako obvykle koaliční rada.
04:28AktualizovánoPrávě teď

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, podle Zůny je armáda potřebuje

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) potřebuje letadla česká armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa resortu obrany to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání lídrů vládních uskupení. Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká.
10:18Aktualizovánopřed 29 mminutami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
před 30 mminutami

SledujteBrífink ke střelbě v Chřibské na Děčínsku

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně policisty. Minimálně jedna žena je zraněná těžce. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě je policejní prezident Martin Vondrášek, míří tam i ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 39 mminutami

Rychle zjistili, že jsme profesionálové, vzpomíná účastník Pouštní bouře

Válka v přímém přenosu – tak se říkalo konfliktu v Perském zálivu, který na začátku roku 1991 sledovaly díky televizním kamerám miliony lidí po celém světě. Do operace Pouštní bouře, která měla za cíl osvobodit okupovaný Kuvajt, se zapojili i českoslovenští vojáci z protichemické jednotky. Poprvé od druhé světové války se tak stali spojenci Američanů, Britů a Francouzů. Ti se na ně přesto – jako na své někdejší komunistické nepřátele – dívali nejdřív s opatrností.
před 1 hhodinou

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohlo až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Dotčená společnost Rhea Holding Dešná, pod kterou farma patří, se škody snaží eliminovat. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 3 hhodinami
Načítání...