IKEA je po pátečním nálezu výbušiny opět v provozu

Praha – V pátek proběhla ve všech čtyřech obchodních domech IKEA bezpečnostní kontrola zaměřená na hledání výbušnin. Všechny obchody dnes zahájily běžný provoz, potvrdil to mluvčí firmy Petr Chadraba. Kontroly se prováděly kvůli výbušnině, která byla v pátek odpoledne nalezena u obchodu v Praze-Zličíně. Policie všechny čtyři prodejny preventivně vyklidila, další nástražný systém už ale neobjevila. Firma odhaduje škody způsobené přerušením prodeje na desítky milionů korun. Podle Chadraby IKEA od dnešního dne posílila v obchodních domech bezpečnostní opatření.

„Policie České republiky v průběhu včerejšího odpoledne provedla v Praze, Brně i Ostravě kontrolu a shledala obchodní domy IKEA bezpečnými. Všechny čtyři prodejny dnes otevřely ve standardní otvírací době,“ řekl mluvčí. Dodal, že brněnská prodejna se pro zákazníky otevřela už v pátek večer. Přerušení provozu v jednotlivých obchodech trvalo čtyři až téměř osm hodin. „Ekonomické škody zatím úplně přesně vyčísleny nemáme, ale předběžně je odhadujeme na několik desítek milionů korun,“ sdělil mluvčí.

Výbušninu objevil pracovník ostrahy

Podle Chadraby firma po pátečních událostech přijala zvýšená bezpečnostní opatření, ale bližší podrobnosti o nich nechce zveřejňovat. O nálezu výbušniny na Zličíně informoval policii v pátek kolem poledne pracovník ostrahy, který nalezený předmět přemístil z odpadkového koše do kontejneru v nedalekém nákladovém prostoru. Policisté pak z bezpečnostních důvodů okolí uzavřeli a pyrotechnik nalezený předmět zneškodnil. Policie žádný další nástražný výbušný systém neobjevila. Podle policejní mluvčí Pavly Kopecké vyšetřuje policie i možné podezření z neodborné manipulace s výbušninou.

Reportáž Olgy Málkové (zdroj: ČT24)

Nálože či podezřelé balíčky někdo v květnu nastražil v obchodech IKEA v Belgii, Nizozemsku a ve Francii. Původně policisté informovali, že evakuace prodejny není nutná. Odpoledne ale situaci přehodnotili. Případ v pátek večer převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Kriminalisté jej vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který pachateli hrozí až osm let odnětí svobody. „Policie se bude věcí velmi pečlivě zabývat, protože je to citlivá záležitost,“ řekla policejní mluvčí Eva Stulíková.