Hradní zakázky a sponzorování „Zemanovy“ SPO? To už není náhoda, míní analytik

Reportáž: Hradní zakázky získávaly firmy, které sponzorovaly SPO (zdroj: ČT24)

Na Pražském hradě nebo lánském zámku získaly v posledních dvou letech zakázky za asi 20 milionů korun společnosti nebo lidé spojení se sponzory prohradní Strany práv občanů – a v jednom případě i kampaně Miloše Zemana. Další společnost spojená s dárci pak v areálu podniká. Podle hradní správy firmy prošly řádným výběrovým řízením.

„Z dostupných informací vyplývá, že už se nejedná o náhodu, o nějaké nahodilé uspořádání mezi sponzory politické strany SPO, popřípadě přímo pana Zemana, a realizátory veřejných zakázek, které Hrad administruje,“ míní analytik Transparency International Milan Eibl. „Mám podezření, že se to spíše jeví jako účelový konstrukt, kdy sponzoři nebo na ně napojené společnosti získávají jakousi protihodnotu.“

Hrad jakákoliv podezření odmítá: „Dodavatelé spolupracují se Správou Pražského hradu na základě výběrových řízení,“ prohlásil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. „Jakékoliv další aktivity dodavatelů samotných či dalších osob neprověřujeme. Stejně tak nejsme schopni tyto aktivity jakkoliv ovlivnit. Na výběry dodavatelů a následné dodavatelsko-odběratelské vztahy nemají tyto další aktivity žádný vliv.“

Česká televize se na několik případů zaměřila detailněji:

„Individuální akce“

Společnost Astacus vlastněná Michalem Pechanem pořádá v sídle hlavy státu vánoční nebo velikonoční trhy. Ty historicky vůbec první se konaly až za prezidentování Miloše Zemana v roce 2015. Začaly tehdy za účasti první dámy, která rozsvítila vánoční strom, a slavnostně při tom hrála Hudba Hradní stráže.

Petra Wallischová, jež podniká s majitelem Actacusu Pechanem, darovala v roce 2016 Straně práv občanů (SPO a do března 2014 Strana práv občanů ZEMANOVCI – SPOZ) sto tisíc korun. Zařadila se tak mezi dvacet nejštědřejších dárců toho roku mezi takzvanými fyzickými osobami.

„Dar pro SPO a zakázka na Hradě spolu rozhodně nesouvisejí. Paní Wallischová je můj zaměstnanec, je to její individuální akce,“ řekl Pechan. Reakci Petry Wallischové se ČT nepodařilo získat.

„Bude záležet na tom, jestli s vámi bude chtít mluvit nebo nebude, to už je na ní. To je její nějaká soukromá věc,“ dodal Pechan a slíbil, že jí předá žádost o vyjádření. Wallischová se během pěti dní neozvala a nereagovala ani na otázky zaslané prostřednictvím Facebooku či e-mailu její provozovny.

Vánoční trhy na Pražském hradě
Zdroj: ČT24

Hradní trhy, jistota do roku 2020

Firma Astacus má akce v turisticky atraktivním areálu podepsané do roku 2020 a tvrdí, že Hradu akci nabídla sama. „Šli jsme tam s tím, že jsme měli opravdu zpracované materiály, a s tím, že jsme měli spoustu zkušeností,“ uvádí majitel firmy Pechan – a to potvrzuje i Hrad. 

„Společnost Astacus oslovila v roce 2015 Pražský hrad s nabídkou uspořádání vánočních trhů, které kombinují nabídku tradičních řemesel a občerstvení,“ sdělil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. „Tento segment služby pro návštěvníky Hradu chyběl a při prvních trzích se projekt setkal s ohlasem jak českých, tak zahraničních turistů. Proto na tuto pilotní spolupráci bylo navázáno i provozem velikonočních trhů.“ 

Za zhruba sedmitýdenní konání vánočních trhů (včetně stavby a demontáže 34 prodejních stánků včetně zázemí) na ploše Jiřského náměstí hned za Svatovítskou katedrálou zaplatí Astacus Hradu na nájmu paušálně 600 tisíc korun. Za více než pět týdnů trvající velikonoční trhy (s 28 stánky) na stejném místě pak činí nájemné 400 tisíc.

Po přepočtu vychází jeden stánek na Hradě na 292 až 384 korun za den. Odlišná cena je dána tím, že každý rok trhy zaberou rozdílný počet dní. „Nájemné považujeme z hlediska obdobných akcí pořádaných v rámci Prahy 1 za zcela obvyklé,“ doplňuje mluvčí hradní správy Šebek.

Pro představu: provozovatel sedmnáctidenních velikonočních trhů na náměstí Míru v širším centru Prahy letos zaplatí radnici na nájmu přes 300 tisíc korun plus 60 tisíc za zábor veřejného prostranství. Na jeden ze 46 stánků to pak vychází na 461 korun za den. 

Inzerce do vlaků

Od poloviny roku 2016 – kdy začala platit povinnost zveřejňovat smlouvy – do letošního února má v registru Správa Pražského hradu evidováno zhruba osm stovek zakázek všeho druhu. O ně se podělilo přibližně tři stovky firem a živnostníků. Necelé tři stovky zakázek pak nechala zaregistrovat Lesní správa Lány – příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky.

Některé firmy, které v uplynulých dvou letech spolupracovaly s Hradem, se přitom nějakým způsobem podílely na kampaních „Zemanovců“ přímo, u jiných platí, že jsou (nebo ještě v nedávné době byly) na sponzory personálně nebo vlastnicky napojené.

Například u firmy Space 4U si Hrad za 424 tisíc korun objednal inzerci v časopise Meridian, jenž se rozdává například ve vlacích v jídelních a lůžkových vagonech. Tuto společnost ještě na podzim 2015 vlastnil prostřednictvím další firmy Petr Horáček.

Dnes Horáček sedí ve vedení společnosti, která je se Space 4U skrze akciovku E-Centrum vlastnicky propojená. V roce 2016 přitom daroval Horáček – přes svou firmu Carolas – Straně práv občanů půldruhého milionu korun, čímž se zařadil mezi historicky nejštědřejší sponzory prohradního politického uskupení.

Nynější jednatel a zároveň většinový spolumajitel Space 4U David Mikula se potkával s Horáčkem v orgánech různých firem od roku 2005. „E-centrum je čtvrtinovým společníkem Space 4U, ale podle mých informací nemá nic společného s panem Horáčkem a to samé platí u Space 4U. Moje společnost žádnou politickou stranu nesponzoruje a nikdy nesponzorovala a ani nezískává žádné kontrakty od Správy Pražského hradu,“ reagoval nejprve na dotazy ČT Mikula.

Později připustil, že s Hradem spolupracuje. „Jde o klasickou inzerci ve čtvrtletníku, který vydáváme. Ale s SPO to nemá nic společného, nejde o žádný lobbing,“ řekl.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Osobní preference“

Petr Horáček nejprve souhlasil s interview, ale nakonec domluvenou schůzku zrušil. „Podpora Miloše Zemana je má osobní preference,“ napsal po e-mailu a odmítl souvislost mezi svým darem a pomocí blízkým firmám či podnikatelským partnerům při získání zakázek na Hradě. „V této věci jsem nikdy žádné aktivity nevyvíjel a nebyl nikdy nikým kontaktován,“ uvedl.

Mluvčí hradní správy Šebek obhajuje inzerci v palubním časopise Meridian zejména tím, že se dostane k téměř 140 tisícům čtenářů měsíčně a zpropaguje výstavy pořádané v areálu Pražského hradu.

Agentura Space 4U se přitom považuje za nástupce původního vydavatelství Grand Princ Media, jejímž jediným akcionářem byl ještě před rokem již zmiňovaný David Mikula. U tohoto vydavatelství Pražský hrad objednal v srpnu 2016 inzerci za 115 tisíc korun.

Pohlednice, ale i vstupenky

Publikace pro Správu Pražského hradu či pohlednice s podobiznou prezidenta Zemana vyrábí společnost Tisk Centrum. Od října 2016 získala od Hradu zakázky za více než 1,2 milionu korun. Tato brněnská firma se v roce 2011 podílela na kampani SPOZ nepeněžitým darem 130 tisíc. Dva její majitelé pak ještě vlastní společnost s ručením omezením JIMI reklama.

Tato s. r. o Pražskému hradu dodává dárkové předměty, jako třeba mosazného lvíčka do klopy, klíčenky nebo přívěšky. Za poslední rok jde o čtyři zakázky za bezmála 450 tisíc korun. „Jedná se o různorodé zakázky, a to jak rozsahem, tak předmětem. Vzešly z výběrových řízení, kdy kritériem hodnocení byla nejnižší nabídková cena,“ argumentuje Šebek. Majitelé na zaslané dotazy nereagovali.

Jako dodavatel hradní správy, který se souběžně objevuje mezi sponzory SPO, v registru smluv figuruje také další tiskárna, pražská firma Optys. Za půldruhého roku pro Hrad vytiskla vstupenky za více než 1,5 milionu korun. Zemanovce v roce 2012 podpořila nepeněžitým darem 66 tisíc.

„Jedná se o specializovaný tisk s ochrannými prvky. Spolupráce vzešla z otevřených výběrových řízení s ohledem na předpokládanou hodnotu zakázek. Společnost Optys výběrová řízení vyhrála, její nabídka byla nejvýhodnější, hodnoticím kritériem těchto výběrů je nejnižší nabídková cena,“ vysvětluje Šebek. Ani v tomto případě firma na zaslané otázky neodpověděla.

„Ne, žádná souvislost neexistuje,“ odpověděl kancléř a člen SPO Vratislav Mynář na dotaz, zda zakázky pro výše uvedené tiskárny souvisí s tím, že jde zároveň o podporovatele strany, v které působí. Ostatní dosud zmiňované firmy, včetně osoby Petra Horáčka, podle svých slov ani nezná.

obrázek
Zdroj: ČT24

Oprava hradní restaurace

Z oblasti stavebnictví pak získala firma Avers zakázku na opravu hradní Restaurace Na Baště. Od poloviny roku 2016 podepsala smlouvy za zhruba osm milionů korun. Jak již dříve uvedla ČT, před necelým rokem tatáž společnost darovala Straně práv občanů 300 tisíc korun.

„Vždycky je všechno jednou poprvé. Vybrali jsme si SPO, protože je nám sympatická, tak jsme jí ten dar poslali,“ řekl loni na podzim České televizi jednatel Avers Martin Koška s tím, že odmítá, že by dar měl jakoukoliv souvislost s veřejnou zakázkou na Hradě.

Zakázky Lesní správy Lány

Mladá fronta DNES před nedávnem poukázala i na brněnskou firmu GeoTest. Ta měla pro Lesní správu Lány provádět technický dozor u problematické zakázky na zpevnění svahů za téměř dva miliony korun bez DPH. ČT nyní zjistila, že před dvěma lety získala zakázku i na Pražském hradě. Monitoruje stabilitu několika objektů v hradním areálu; podle mluvčího Šebka jde například o svatovítskou katedrálu, baziliku sv. Jiří nebo Starý Královský palác.

Předseda představenstva firmy a její spolumajitel Martin Teyschl zároveň sedí v nadaci spolu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, Jaromírem Bogrem (jeho firmy mají sídla na totožné adrese jako Mynářovy firmy) či Mynářovým dlouholetým spolupracovníkem Vladimírem Pavlíkem. Bogr s Pavlíkem také od roku 2010 sami nebo prostřednictvím svých firem darovali Zemanovcům celkem 600 tisíc korun.

„Od roku 2016 děláme pro Správu Pražského hradu jednu zakázku. Jednalo se o otevřené výběrové řízení veřejně přístupné všem ve Věstníku veřejných zakázek. Ročně máme cirka sedm set zakázek,“ napsal Martin Teyschl, předseda představenstva akciovky GEOtest. Že by získání „hradní“ zakázky souviselo s tím, že se zná s Mynářem a dalšími sponzory SPO, odmítl.

Šebek upozorňuje, že dodavatel byl vybrán na základě podlimitní veřejné zakázky na služby vyhlášené v otevřeném řízení. Hodnoticím kritériem pak podle něj byla nejnižší nabídková cena.

obrázek
Zdroj: ČT24

Proč je dobré znát právníka Jestřába

Vladimír Pavlík pak sedí ve firmě s brněnským právníkem Jiřím Jestřábem, konkrétně spoluvlastní společnost Deryl Pellets. Advokát Jestřáb se svým kolegou Richardem Tománkem dlouhodobě patří k největším podporovatelům Miloše Zemana i Strany práv občanů. Od vzniku partaje na podzim 2009 jí poslali dva a čtvrt milionu korun – a to buď osobně, nebo skrze své společnosti. Přímo Zemanovi pak na kampaň přispěli dalšími 3,3 milionu korun.

Advokátní kancelář Jestřáb & Tománek získala v letech 2015 a 2016 od Lesní správy Lány zakázky za zhruba čtyři miliony korun, jak uvedla Mladá fronta. Stejná kancelář přitom Vratislavu Mynářovi zprostředkovala podivuhodně levný nákup jeho vily v pražských Strašnicích.

V registru Lesní správy Lány je rovněž k dohledání i smlouva s Jestřábovou dcerou – advokátkou Barborou, která správu zastupuje v jednom ze soudních sporů. Dohoda byla uzavřena letos 15. ledna, dojednaný honorář je však úmyslně nečitelný – začerněný. V kanceláři se advokáty nepodařilo zastihnout a na zaslané dotazy neodepsali.

Místopředseda Strany práv občanů a prezidentův poradce Martin Nejedlý potom vazby mezi hradními tendry a finanční podporou své strany odmítá. „Prosím o jedno: Spojujte věci, které jsou vždycky racionální,“ sdělil České televizi.

obrázek
Zdroj: ČT24