Horká půda pro české turisty? Jihovýchod Turecka i egyptský Sinaj

Čeští turisté by neměli samostatně navštěvovat egyptský Sinaj, důrazně se nedoporučuje mířit na jihozápad tuniského vnitrozemí ani na jihovýchod Turecka. V souvislosti s bezpečností během turistické sezony to uvádí ministerstvo zahraničních věcí.

Úvahy o bezpečí českých turistů v zahraničí otevřel případ vraždy dvou mladých Čechů, ke které došlo v pátek v národním parku Thethi na severu Albánie. Podle oslovených cestovatelů se ovšem ani tak jihobalkánská země nedá považovat za nebezpečný stát a obdobně hovoří i minis

"V tuto chvíli nebudeme vydávat doporučení českým turistům, protože to vnímáme jako vraždu - ojedinělý čin - nikoliv jako teroristický útok."
Michaela Lagronová
mluvčí ministerstva zahraničních věcí

terstvo zahraničních věcí. "V tuto chvíli nebudeme vydávat doporučení českým turistům, protože to vnímáme jako vraždu - ojedinělý čin - nikoliv jako teroristický útok," prohlásila mluvčí úřadu Michaela Lagronová.

Riskantních míst pro české turisty je ale jinak celá řada a týkají se i středomořských zemí, jež bývají častým cílem letních dovolených. Černínský palác proto všem individuálním cestovatelům doporučuje preventivní registraci v dobrovolné databázi Drozd a vedle toho se začátkem letní sezóny vydává i další turistická doporučení.

Tunisko

Minulý týden došlo na pláži v tuniském letovisku Sousse k útoku islamistického radikála, při kterém zemřelo osmatřicet zahraničních turistů. Nejkrvavější teroristický čin v dějinách Tuniska vedl prezidenta země Kaída Sibsího k vyhlášení stavu ohrožení. České ministerstvo zahraničí v bezprostřední reakci na útok vydalo doporučení, ve kterém turistům radí dodržovat maximální obezřetnost.

"Turisté, kteří jedou do Tuniska, nebo už tam jsou, by se měli pohybovat pouze v turistických oblastech, které jsou v tuto chvíli více střeženy místní policií, neměli by chodit na zalidněné plochy, jako jsou tržiště, neměli by jezdit do hor a neměli by se zdržovat poblíž alžírsko-libyjské hranice," uvedla pro Události ČT mluvčí ministerstva Lagronová. Destabilizovaná Libye, ve které vládnou dva kabinety, o moc bojují znepřátelené milice i výsadky Islámského státu, představuje největší hrozbu i pro tuniskou národní bezpečnost.

Útok z letoviska Sousse na kraji hlavní turistické sezony se také již nepříznivě promítl do zájmu o tuto středomořskou destinaci. Do Tuniska za mořem ročně létalo sto tisíc Čechů, po útoku ale začaly cestovní kanceláře hlásit výrazný propad poptávky; jako náhrada slouží zejména Španělsko, protože další středomořské lokality – Itálie a Řecko – média už několik týdnů spíš než s dovolenou spojují s tisícovkami uprchlíků z Blízkého východu a subsaharské Afriky.

Turecko

Boje na Blízkém východě a rozvrat Sýrie a Iráku se promítají také do doporučení všem cestovatelům, kteří míří v létě do Turecka. Vedle tradičních doporučení nefotografovat vojenské objekty ministerstvo zahraničí turistům radí, aby byli opatrní, vyhýbali se místům s velkou koncentrací lidí a cestovali jen přes den a organizovaně.

Na jihovýchod země – do oblasti jezera Van a regionů při hranicích se Sýrií a Irákem – by Češi neměli jezdit vůbec, Černínský palác varuje před možnými "bezpečnostními incidenty". Zároveň uklidňuje všechny, kteří míří ke Středozemnímu moři, že "bezpečnostní situace na jižním pobřeží Turecka - a to ve všech turistických oblastech, jak na Turecké riviéře, tak na Egejské riviéře či v oblasti Bodrumu - je klidná a bezpečná."

Egypt

Po nestabilitě vyvolané arabským jarem, pádem Mubaraka a krátkodobým růstem moci Muslimského bratrstva se s nástupem prezidenta Sísího bezpečnostní situace v Egyptě zklidnila. V souvislosti s resorty u Rudého moře a na jihu Sinajského poloostrova (Hurghada, Marsa Alam či Šarm aš-Šajch) to potvrzuje i ministerstvo zahraničí.

Individuální cestování po Sinaji ale úřad nedoporučuje a i v případě organizované turistiky radí: neopouštějte turistické resorty a odpusťte si fakultativní výlety. "Ministerstvo zahraničních věcí dále výslovně varuje před jakýmikoliv cestami do severní části Sinajského poloostrova, a to včetně turistického letoviska Taba," uvádí. V celém Egyptě je třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti, respektovat pokyny egyptských bezpečnostních složek a zcela se vyhýbat jakýmkoliv veřejným shromážděním.

Kompletní přehled turistických doporučení, i pro méně vyhledávané lokality, nabízí web ministerstva zahraničních věcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 4 mminutami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 40 mminutami

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 4 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 5 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 6 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 13 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...