Gratias Jágr. Zaorálek ocenil 14 osobností za šíření dobrého jména ČR

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) udělil čtrnácti osobnostem ocenění Gratias Agit za šíření věhlasu České republiky. Mezi letošními laureáty jsou například historik Yehuda Bauer, spisovatelka Ilse Reiner-Eichnerová či hokejista Jaromír Jágr. In memoriam byl oceněn Joseph Czernin, potomek českého šlechtického rodu a podporovatel krajanů ve Velké Británii.

„Není jednoduché udržet dobrý způsob života, historii a tradice. Vy dokážete šířit českou kulturu a přesvědčovat ostatní, aby jí věnovali pozornost. To je svědectvím vnitřní síly společenství a pro nás velký důvod k sebevědomí, které nesmírně potřebujeme,“ poděkoval Zaorálek oceněným.

Nejznámější z nich je olympijský vítěz z Nagana, hokejista Jaromír Jágr. „Neuvěřitelnými sportovními výkony, svou pevnou vůlí a smyslem pro fair play bez nadsázky šíří dobré jméno České republiky po celém světě,“ uvádí Černínský palác k ocenění proslulého sportovce, který si však cenu osobně nemohl převzít.

Mezinárodně uznávaný je i izraelský historik českého původu Yehuda Bauer, který se specializuje na dějiny holocaustu, genocidy, antisemitismu a židovského hnutí odporu během nacismu. Devětaosmdesátiletý rodák z Prahy si cenu převezme na české ambasádě v Tel Avivu. In memoriam ocenění obdrží potomek českého šlechtického rodu Joseph Czernin, který podporoval krajany ve Velké Británii.

Osobně si naopak cenu převzala vnučka Tomáše Bati Dolores Ljiljana Baťa Arambašićová, která v Brazílii rozvíjí české kulturní a vzdělávací aktivity. Věhlas tuzemské kultury za oceánem šíří i Lída Sanderaová z Los Angeles. Za osvětu o holocaustu cenu získala vsetínská rodačka Ilse Reiner-Eichnerová, která se usadila v USA. 

Spolu s nimi ministerstvo vyznamenalo polského bohemistu Jacka Balucha, manžele Ivanu a Jana Bendovy, kteří se jako architekti prosadili zejména v Číně, chorvatského historika Vjenceslava Herouta, zakladatelku Německo-české společnosti v Bayreuthu Kristinu Juroszovou-Landovou, lotyšského bohemistu Jánise Krastinše, bývalého českého honorárního konzula na Islandu Jóna Ólafssona a předsedu Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství Michala Wittmanna.

Projev Lubomíra Zaorálka k oceněným (zdroj: ČT24)

Laureáti Gratias Agit 2015:

Jacek BALUCH, Polsko, bohemista a literární vědec, bývalý velvyslanec

Dolores Ljiljana BAŤA ARAMBAŠIĆ, Brazílie, podporovatelka česko-brazilských vztahů v oblasti kultury a školství

Yehuda BAUER, Izrael, historik českého původu

Ivana a Jan BENDOVI, ČR, Kanada, Čína, architekti, zakladatelé Českého a slovenského klubu v Šanghaji a v Suzhou a Česko-čínské podnikatelské rady

Joseph CZERNIN (in memoriam), Velká Británie, potomek českého šlechtického rodu, podporovatel krajanů ve Velké Británii

Vjenceslav HEROUT, Chorvatsko, historik, pedagog

Jaromír JÁGR, ČR, světově známý hokejista

Kristina JUROSZ-LANDOVÁ, Německo, zakladatelka a předsedkyně Německo-české společnosti v Bayreuthu

Jānis KRASTIŅŠ, Lotyšsko, bohemista, překladatel

Jón ÓLAFSSON, Island, honorární konzul ČR pro Islandskou republiku v letech 1994–2015

Ilse REINER-EICHNEROVÁ, USA, autorka knihy a článků o holocaustu

Lída SANDERA, USA, podporovatelka české kultury a dlouholetá předsedkyně krajanské organizace Společnost pro vědu a umění v Los Angeles

Michal WITTMANN, Lucembursko, předseda Asociace česko–slovensko–lucemburského přátelství

Ocenění Gratias Agit je každoročně udělováno osobnostem nebo organizacím, které se výraznou měrou podílejí na šíření dobrého jména České republiky ve světě. Cenu tvoří plastika v podobě stylizované křišťálové zeměkoule od akademického malíře Zdeňka Petra, diplom a odznak. Ministerstvo zahraničních věcí ocenění udílí od roku 1997, mezi laureáty jsou bohemisté, překladatelé, vědci, podnikatelé, výtvarníci, hudebníci, spisovatelé, pedagogičtí pracovníci nebo sportovci.

Vydáno pod