Dva vědci z IKEMu předložili důkazy o pravosti práce, zvažují soud

Praha - Dva mladí vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) předložili dnes novinářům výzkumné protokoly jako důkaz, že jsou autory práce o transplantaci střeva u potkanů. Jiří Froněk, který na stejné téma obhájil dizertaci, prý jejich práci opsal, z 30 stran výsledků jsou jeho tři. Froněk nařčení z plagiátorství odmítl, bude se bránit u soudu. Také mladí vědci jsou připraveni se soudit, hlavně se ale chtějí obhájit před vědeckou komunitou. Ministerstvo zdravotnictví do sporu zasahovat nehodlá.

Spor o pravost obou prací vypukl v souvislosti s konkurzem na šéfa transplantační chirurgie IKEMu. O místo se ucházel dosavadní přednosta profesor Miloš Adamec, do jehož týmu dva mladí vědci ze Slovenska patří, a Froněk, který se vrátil do ČR po několikaletém působení v Británii.

Ředitel IKEMu Jan Malý řekl, že rozhodnutí o vítězi konkurzu odložil, až dostane vyjádření olomoucké lékařské fakulty, kde Froněk práci obhájil. Originalitu obou prací má prověřit také Česká lékařská komora. Malý rozhodne o vítězi, až dostane její stanovisko. Podle obou mladých vědců by se měly k oběma pracím vyjádřit i vědecká rada ministerstva zdravotnictví a vědecké rady lékařských fakult. Jsou připraveni obhajovat své autorství třeba i před vědeckými radami v Oxfordu či Cambridgi.

Podle dvou vědců se Froněk dopustil podvodu

Ivan Matia a Peter Baláž dnes na tiskové konferenci uvedli, že již předali doklady o svém autorství právníkům. Podle nich se Froněk dopustil podvodu. Fyzicky prý nebyl přítomen experimentu, dostal jen k nahlédnutí výsledky, které si zkopíroval a použil je. Pod práci se pak podepsal a jen jim poděkoval za spolupráci. Prý přitom použil i snímky a grafy, které vytvořili oni, mají originály snímků.

„Spolupráci s kolegy ze Slovenska jsem nikdy nepopíral. Snadno se dá dokázat, že s výzkumem na potkanech jsem začal právě já,“ uvedl Froněk pro sobotní Právo. Matia a Baláž upřesnili, že experiment na potkanech dělali v letech 1998 až 2002 v Košicích. Froněk již dříve Radiožurnálu řekl, že si téma dizertační práce zapsal v Praze v roce 1999 a obhájil ji v Olomouci v roce 2004. Baláž si podle něj téma výzkumu zapsal až v roce 2001 a práci obhájil v roce 2005 v Košicích.

Kolem konkurzu vyvstaly i pochybnosti, zda je vůbec platný. Ředitel IKEMu podle prezidenta ČLK Milana Kubka nevyzval komoru, aby vyslala do konkurzní komise svého zástupce. Podle Malého tam ale její zástupce byl.