Dříve smrt, dnes šance na normální život. Peníze na léčbu rakoviny krve ovšem docházejí

Nahrávám video
Na léčbu rakoviny krve docházejí peníze
Zdroj: ČT24

Dříve smrtelné onemocnění, kterým je rakovina krve, se mění v chronické. Desetitisíce pacientů se díky biologickým lékům dožívají stejného věku jako zdraví lidé. Jenže odborníci z tohoto oboru upozorňují, že peníze na nákladnou léčbu přestávají stačit a hrozí, že ji nedostanou všichni. Specializovaná hematologická centra, kterých je v Česku osm, se proto chtějí obrátit na ministerstvo zdravotnictví s výzvou, aby komplikovaný problém řešilo.

Například Jana Pelouchová onemocněla před čtrnácti lety agresivní chronickou myeloidní leukémií. Odmítla transplantaci kostní dřeně a sama začala hledat jiné možnosti. V té době již začínala biologická léčba. „Pacienti byli tehdy v informačním vakuu a v setrvalé nejistotě. A to bylo nejhorší,“ říká Jana Pelouchová, která je dnes předsedkyní sdružení s názvem Diagnóza leukemie.

Léky u Jany Pelouchové zafungovaly. Žena pořád pracuje a dokonce pomáhá jiným, když založila pacientské organizace v Česku i v Evropě. Podobně se každý rok léčí čtyři tisíce nových pacientů, kteří mají šanci na kvalitní život. Třeba u zhoubných nádorů mízních uzlin klesla úmrtnost až o třetinu.

Způsoby prevence dosud záhadou

„Dobře je to vidět třeba na případu chronické leukémie, kdy pacienti bez transplantace kostní dřeně žili dva tři roky a dnes patnáct i více,“ sdělil předseda České hematologické společnosti Jaroslav Čermák.

Jenže cena za léčbu onkologických onemocnění krve je vysoká. Měsíční náklady jen na léky se mnohdy vyšplhají až na čtvrt milionu korun u jednoho pacienta. Navíc prevence není možná. Zatímco třeba kuřáci se vystavují riziku, že dostanou rakovinu plic, konzumenti alkoholu rakovině jater, jak předcházet rakovině krve, dosud vědci nezjistili. Postihuje děti, mladé i seniory.

Podle osmi specializovaných center v Česku peníze, které dostanou od pojišťoven, nestačí. Třeba náklady Interní hematologické a onkologické kliniky v Brně budou narůstat i v příštím roce. V roce 2015 činily čtyři sta milionů korun, v roce 2016 dosáhly pěti set milionů a odhad pro rok 2017 počítá s pěti sty sedmdesáti miliony.

Přes VZP jeden a půl miliardy

„Velké problémy nám dělají limity stanovené na úhrady specializovaných laboratorních vyšetření,“ řekl přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Lékaři se tak chtějí obrátit na ministerstvo zdravotnictví. Podle České hematologické společnosti by pomohlo dvacetiprocentní navýšení úhrad od pojišťoven.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má téměř šest milionů klientů, podle mluvčího Oldřicha Tichého letos uhradí hematologickým centrům zhruba jeden a půl miliardy korun, což je o 220 milionů více než loni. Suma na příští rok podle něj bude jasná až po jednáních s centry. „Částka bude vycházet z úhradové vyhlášky vydané ministerstvem zdravotnictví,“ sdělil mluvčí Tichý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek hrozí Hnutí Duha zásahem do dotací. Aktivisté mají smůlu, vzkazuje

Vládní zmocněnec pro Green Deal a poslanec Filip Turek (za Motoristy) pohrozil na facebooku ekologické organizaci Hnutí Duha zásahem do dotací, o které sdružení žádá ministerstvo životního prostředí. Mluvčí resortu Veronika Krejčí sdělila iRozhlasu, že organizace s žádostí uspěla a peníze jí už byly přiděleny. Podporu má Turek u stranického předsedy a ministra zahraničí Petra Macinky. Ten napsal, že Hnutí Duha považuje bez nějaké větší nadsázky „za teroristickou organizaci“. Kdyby měla být daňovými poplatníky nadále dotována, byl by prý Macinka značně zklamán.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoCesta k důstojnému bydlení je pro lidi bez domova složitá. Může jim ale změnit život

Příchod jara ukončil některé programy pro bezdomovce, které jim pomáhaly zvládnout chladné počasí. Podpůrné organizace ale v práci nepolevují. Lidí na ulici přibývá i mezi staršími a najít důstojné bydlení je pro ně mimořádně náročné. Jednou z takových osob je pan Luboš, který sedm let přespával v lese i na vlakovém nádraží. Nakonec ale podstoupil protialkoholní léčbu a organizace Naděje mu našla dočasné bydlení v azylovém domě. To mu změnilo život. Teď čeká na místo v domově pro seniory. U dalších lidí z azylových domů je ale cílem, aby si našli byt. To se povedlo například klientce Armády spásy Haně, která po deseti letech v azylových domech žije už půl roku v sociálním bytě. Fakt, že důvěra lidi mění, potvrdil i roční experiment odborníků, kteří dali čtyřiceti osobám bez domova sto tisíc korun. Většina z nich částku využila právě k tomu, aby si našla bydlení či práci.
před 7 hhodinami

S Velikonocemi policie tradičně posiluje hlídky, nechybí ani v ulicích

V tuzemsku aktuálně platí zvýšená bezpečnostní opatření. Policie ve větší míře hlídá takzvané měkké cíle – tedy sportovní, kulturní a společenské akce, letiště nebo náboženské objekty. Sbor denně nasazuje po celé republice přes tisíc lidí – včetně hlídek s balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. A důslednější kontroly probíhají i na silnicích kvůli Velikonocím.
před 7 hhodinami

Srážka vlaku s člověkem na Pardubicku omezila provoz na koridoru na Moravu

Na železničním koridoru mezi Prahou a Moravou přerušila v pátek odpoledne provoz srážka vlaku s člověkem, který na místě zemřel. Nehoda na více než hodinu zcela zastavila provoz v úseku Pardubice hlavní nádraží – Přelouč, ve 14:10 byl obnoven po jedné ze dvou kolejí. Zhruba v 15:10 byl provoz opět bez omezení, sdělil mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Nehoda se stala krátce před 13. hodinou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali budoucnost USA v NATO i ceny paliv

Americký prezident Donald Trump oznámil další tvrdé údery na Írán i horizont možného konce operací na Blízkém východě. Naopak znovu zkritizoval spojence v NATO, zpochybnil i možné setrvání Washingtonu v Alianci. Debata v Událostech, komentářích se zaměřila i na ceny pohonných hmot, které vlivem blízkovýchodního konfliktu pokračují v růstu, a rozhodnutí vlády o regulaci marží. Diskuze se zúčastnili místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Denis Doksanský (ANO), místopředseda téhož výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD), členka zahraničního výboru Katerina Demetrashvili (Piráti) a členka výboru pro evropské záležitosti Helena Langšádlová (TOP 09). Do debaty, jíž provázel Lukáš Dolanský, se připojil i brigádní generál v záloze František Mičánek.
před 13 hhodinami

Na jindřichohradecké úzkokolejce vyjely po několika letech pravidelné vlaky

Jindřichohradecká úzkokolejka v pátek zahájila pravidelný turistický provoz. První vlak vyjel z nádraží v Jindřichově Hradci směrem na Obrataň na Vysočině v 9:11 a další spoj o několik minut později zamířil do Nové Bystřice. Pravidelný provoz se na této dráze zastavil na podzim 2022 kvůli insolvenci předchozího majitele. O obnovení se postarala společnost Gepard Express.
před 14 hhodinami

Nabíječek elektromobilů přibývá, roste i zájem o ojetiny

Dobíjecí infrastruktura pro elektromobily se loni rozšířila o stovky nových stanic. Zvyšuje se také podíl výkonnějších ultrarychlých stojanů. V Česku je nyní přes tři tisíce dobíjecích stanic pro elektroauta. Provozovatelé evidují meziroční nárůst odběrů i počtu dobíjení o vysoké desítky procent. Zvyšuje se i počet elektrovozů na českých silnicích. Zájemce o ně láká jak jejich kvalita i cena. V neposlední řadě pak i nestálá situace na trhu s pohonnými hmotami.
před 19 hhodinami

Zakladatel obuvnického impéria a vizionář Tomáš Baťa se narodil před 150 lety

Tomáš Baťa vstoupil do historie jako zakladatel obuvnického impéria, které dalece přerostlo hranice Československa a funguje dodnes. Největšího rozmachu podniku se sídlem ve Zlíně se ovšem nedožil – zahynul v 56 letech v červenci 1932 při leteckém neštěstí v Otrokovicích, když se chystal na obchodní cestu do Curychu. Vedení firmy pak převzal jeho poloviční bratr Jan Antonín Baťa. Odborníci i obdivovatelé baťovského podnikatelského zázraku se dodnes přou o to, který ze sourozenců byl úspěšnější. Tomáš Baťa se narodil před 150 lety, 3. dubna 1876, ve Zlíně.
před 20 hhodinami
Načítání...