Dobešův plán: Zimní pneumatiky pro všechny bez výjimky

Praha - Motoristy zřejmě čeká další změna. Povinnost mít zimní pneumatiky na autě by totiž do budoucna podle ministra dopravy Pavla Dobeše měla platit pro všechny bez výjimky. Nyní je musejí mít auta jen za zhoršených podmínek. Ministerstvo dopravy proto navrhne novelu zákona, která přispěje k bezpečnosti silničního provozu. Řidičům odpadne i nejistota ohledně správného zvolení typu pneumatik.

S případnou úpravou zákona o silničním provozu údajně souhlasí i dopravní policie. Ministerstvo spolu s ní a krajskými úřady navrhne, aby novela byla zařazena do legislativního plánu ministerstva pro roky 2013 a 2014. „Současné znění bude upraveno tak, aby povinnost mít zimní pneumatiky byla stanovena bez výjimky,“ uvedl Dobeš.

Řidiči často nevědí, kdy přesně musí měnit

Podle novely, která platí od loňského listopadu, mají motoristé povinnost mít na autě zimní pneumatiky, pokud je na silnicích souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo to lze během jízdy očekávat.

16:9
Zdroj: ČT24/ČTK

Podle Dobeše se ale objevila řada otázek a interpretací týkajících se hlavně podmínek, za kterých se musí zimní pneumatiky používat. Současné znění zákona by v budoucnu mohlo v praxi působit problémy řidičům i správním orgánům, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Navrhovaná změna by neměla řidiče příliš finančně zatížit, protože zimní výbavu měli povinnou už v loni, dodal.

Zimní pneumatiky mají nejen hrubší vzorek, ale i měkčí směs, která lépe drží na vozovce při nízkých teplotách. Obecně odborníci doporučují přezouvat, když teplota dlouhodobě klesne pod sedm stupňů. Hloubka vzorku by měla být nejméně čtyři milimetry, stáří gum maximálně čtyři až pět let a zimní pneumatiky mají být na všech čtyřech kolech.

Přezouvání pneumatik
Zdroj: ČT24

Ještě předminulou zimní sezonu byly zimní pneumatiky povinné jen na úsecích vyznačených dopravní značkou „zimní výbava“. Značka platí i nadále, na vybraných úsecích je tak nutné použít zimní gumy za každého počasí.