Dětem může škodit i nealkoholické pivo. První jim nalijí rodiče, říká psycholožka

11 minut
Studio 6: Konzumace alkoholu u mladistvých
Zdroj: ČT24

Organizátoři akce Suchej únor se zaměřili na děti. V kampani Nechmel děti upozorňují rodiče na rizika, která představují pivní nápoje. Mohou vyvolat dojem, že pít pivo je normální už v dětství. Podle ředitele Suchého února Petra Freimanna je nyní zásadní téma vůbec otevřít. Psycholožka Helena Horálek upozornila, že rodiče jsou obvykle první, kdo svému dítěti alkohol nabídne. I podávání nealkoholických nápojů podobných těm alkoholickým je však inspiruje ke kulturnímu přijetí alkoholu.

Podávat dětem chmelené nápoje označené jako nealkoholické představuje dvojí problém. Nelze zcela pominout fakt, že i v nealkoholických pivech je drobný obsah alkoholu. Podle Heleny Horálek z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice je ale zásadní hlavně to, jak vypadají jejich obaly a jak jsou vnímány.

„Z našeho pohledu je důležité psychologické hledisko, kdy děti učíme kultuře, že pít alkohol, pít pivo je normální. Zároveň je tam i zdravotní hledisko. Dětský organismus se vyvíjí, máme stanovenou hranici 18 let, někdy až 21 let. V budoucnu to má i zdravotní dopady,“ varovala.

Kvůli tomu, jak vypadají, vnímá problematicky třeba i nápoje, které se inspirují například sektem. Poukázala, že v minulosti se prodávaly například žvýkačky, které vypadaly jako cigarety. „Ty už jsou zakázané, protože to děti také učilo té kultuře, že kouřit je normální. S alkoholem je to úplně stejné, ať se jedná o pivní, nebo vínové náhražky,“ srovnala.

Rodiče nemají povědomí o rizicích alkoholu, říká organizátor

Petr Freimann, tedy ředitel organizace Suchej únor, která stojí i za novou kampaní s názvem Nechmel děti, ovšem zdůraznil, že cílem není v tomto případě zákaz. Jde podle něj spíše o to poučit rodiče. „Nesnažíme se o jakoukoli prohibici, ale o to, aby byl každý informovaný, aby k tomu přistupoval zodpovědně, a tím pádem se snižovalo riziko dopadu v budoucnosti,“ poukázal.

Většina rodičů podle něj „nemá povědomí o problematice alkoholu jako takového, myslím té látky, a co způsobuje“. Zásadní součástí kampaně proti podávání alkoholu či jeho náhražek dětem proto je poučení rodičů. Za další důležitý bod považuje správnou komunikaci s dítětem včetně nastavení jasných pravidel, „která jsou nějakým způsobem i vynucována, jsou ale dohodnuta partnersky“.

Soustředit se v kampani na rodiče je důležité, protože podle Heleny Horálek jsou to právě oni, kdo své děti s alkoholem seznamují. Kromě nealkoholického piva jim jako první často nabídnou i to opravdové. „První iniciátor je většinou rodič, který podává dítěti alkohol. Někdy více vědomě, někdy více nevědomě, je to i kultura, která u nás je. Právě rodiče učí děti kultuře alkoholu,“ poukázala. Až později začínají děti pít alkohol pod vlivem kamarádů nebo například reklamy, dodala.

I v on-line průzkumu, který zorganizoval Suchej únor, přiznalo podle Freimanna 38 procent rodičů, že svému dítěti nabídlo alkohol již před patnáctými narozeninami. Nealkoholická či ochucená pije podle rodičů 36 procent dětí. „Průzkum jsme dělali na vzorku tři až 15 let,“ poznamenal organizátor.

Závislost hrozí i v úspěšných rodinách

Potíž s alkoholem u dětí je i ta, že jsou děti náchylnější k závislostem. O to důležitější je „je kontrolovat, dávat jim hranice“, podotkla psycholožka. Odmítla, že by závislost na alkoholu více hrozila dětem ze sociálně slabších rodin. „Do závislosti může spadnout kdokoliv. Jde o další vlivy. Mohou to být i děti z úspěšných rodin, například protože jsou pod vysokým tlakem,“ varovala.

Prvním cílem kampaně je podle Petra Feimanna „téma vůbec otevřít“. K tomu zprvu poslouží hlavně sociální sítě, ale i „nějaké venkovní plochy“. V budoucnu by měly následovat osvětové akce vyplývající ze spolupráce s partnery. Těmi jsou Odborná společnost pro rizikové chování, ministerstvo školství, Asociace nestátních organizací a Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Že by výzva „Nechmel děti“ vyzněla naprázdno, se psycholožka neobává. Poukázala, že něco podobného se uskutečnilo i ve Francii, tam však s apelem na víno. „Tím, že zacílili na rodiče a oddálení podávání alkoholu, se jim to snížilo,“ podotkla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 2 hhodinami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 3 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 6 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 14 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 14 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 15 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 15 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 21 hhodinami
Načítání...