ČSÚ: Za půl roku přibylo v ČR 9 tisíc obyvatel

Praha - Obyvatel Česka v prvním pololetí roku přibylo o 9 tisíc. Na konci června tak v republice žilo 10,515 milionu lidí. Informace Českého statistického úřadu uvádějí, že na nárůstu obyvatel se podílela mimo jiné skutečnost, že počet narozených převýšil počet zemřelých. Přesto se narodilo méně dětí než ve stejném období loňského roku. Snížil se i počet zemřelých, potratů, rozvodů a nových manželství.

Od ledna do června 2010 se v Česku narodilo 58,2 tisíce dětí, což je o 259 méně než ve stejném období předchozího roku. Přestože celkově ubylo dětí narozených vdaným, rozvedeným a ovdovělým ženám, počet narozených svobodným ženám ve srovnání s 1. pololetím 2009 vzrostl o necelou tisícovku. Mimo manželství se tak v 1. pololetí roku 2010 narodilo 40,0 % všech živě narozených dětí, celkem 23,2 tisíce. Mezi rodičkami převažovaly ženy ročníku 1979, resp. ve věku 30 let. Úroveň plodnosti v tomto roce stagnuje, rodí se zhruba 1,5 dítěte na jednu ženu.

Demografka Michaela Němečková:

„Mnoho lidí nevidí potřebu třeba jen ze společenského tlaku uzavírat manželství, i když očekávají narození potomka… Dříve bylo obvyklé uzavřít sňatek před narozením potomka, dnes tomu tak není.“

V 1. pololetí 2010 zemřelo celkem 52,5 tisíce osob, o 2,4 tisíce méně než ve stejném období předchozího roku. Více než polovina zemřelých žen a necelá třetina zemřelých mužů přesáhla věk 80 let. K nejčastějším příčinám úmrtí tradičně patří onemocnění oběhové soustavy (26,5 tisíce), rakovinná onemocnění (13,8 tisíce) a nemoci dýchací soustavy (3,1 tisíce).

I v první polovině roku 2010 nadále klesal počet nově uzavřených manželství. Celkem v tomto období uzavřelo sňatek 17,1 tisíce párů, což je o 2,3 tisíce méně než v 1. pololetí 2009. Ženichům bylo v průměru 35,1 let (při uzavření prvního manželství 31,1 let), nevěstám 32,0 let (resp. 28,2 let). U tří čtvrtin ženichů a nevěst se jednalo o jejich první sňatek. Úroveň sňatečnosti se ve srovnání s minulým rokem snížila nejvíce u osob mladších 35 let. Do konce června bylo v letošním roce registrováno 15 tisíc rozvodů, o 430 méně než ve stejném období loňského roku. V 58 % případů šlo o rozvod manželství s nezletilými dětmi, kterých bylo celkem 13,0 tisíce. Pětina rozvodů nastala do pěti let od sňatku.

  • Sňatek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1942/194127.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/176/17548.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kvůli dronu odklonilo pražské letiště letadlo, jeden člověk byl zadržen

Letecký provoz v Praze narušil dron v bezletové zóně Letiště Václava Havla. Jedno letadlo bylo odkloněno do Vídně a několik dalších nabralo zpoždění. Policie dron zajistila a zadržela jednoho člověka.
16:44Aktualizovánopřed 11 mminutami

Česko si připomíná Den vítězství. Pavel mluvil o varovném svědectví

Na pietách po celém Česku si v pátek lidé připomínají 81. výročí konce druhé světové války v Evropě. Hlavní oficiální vzpomínkovou akcí bylo dopoledne slavnostní shromáždění před Národním památníkem na Vítkově. Zúčastnili se ho politici i představitelé armády. Prezident Petr Pavel označil druhou světovou válku za varovné svědectví pro současnost.
10:01Aktualizovánopřed 51 mminutami

Pavel s Babišem se neshodli. Vláda o delegaci na summit NATO rozhodne v červnu

Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) nenalezli shodu v tom, kdo by měl reprezentovat Česko na červencovém summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Pavel to sdělil po pátečním jednání s předsedou vlády na Pražském hradě. Babiš míní, že hlava státu by neměla zemi reprezentovat, a to kvůli názorovému nesouladu v otázce naplňování závazků NATO. Prezident však na účasti trvá, a pokud by mu ji vláda nedovolila, hrozí kompetenční žalobou. Podle Babiše se o složení delegace rozhodne v červnu.
05:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoBaterií u domácích fotovoltaik přibývá. Stát chce pravidla recyklace

Baterií u domácích fotovoltaik přibývá. V poslední době si ji pořizovalo osmdesát až devadesát procent domácností, které se rozhodly pro energii ze slunce. Celkem jich je asi dvě stě tisíc. V souvislosti s tím se ale objevují také otázky, co s vysloužilými bateriemi. Společnost Ecobat, která se o jejich sběr stará, upozorňuje, že chybí peníze na povinnou recyklaci. Část dodavatelů je totiž neplatila vůbec nebo v nedostatečné výši. Prodejci velkých baterií si dosud mohli vybrat. Buď se zapojit do kolektivního systému, nebo sběr a recyklaci řešit sami. Ne všichni na to ale podle společnosti Ecobat myslely a některé firmy i zkrachovaly. Nově má být zapojení do kolektivního systému povinné. Jasná pravidla zavede podle ministerstva životního prostředí novela o výrobcích s ukončenou životností. Ta je v současnosti podle mluvčí resortu před prvním čtením v Poslanecké sněmovně.
před 10 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů řešili spor vlády s prezidentem o zahraniční politice

Hosté Události, komentářů probrali českou zahraniční politiku a spor prezidenta Petra Pavla s vládou Andreje Babiše (ANO) o účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Pozvání přijali členové sněmovního zahraničního výboru Michal Ratiborský (ANO) a Barbora Urbanová (STAN). „Prezident a vláda se shodují v nutnosti naplňování závazku k výdajům na obranu, ale v zahraniční politice tomu tak není. Například v otázce Číny,“ uvedl Ratiborský. „Svět není černobílý. Nemáme dvě různé zahraniční politiky. Vláda a prezident by se měli shodovat a reprezentovat zájmy naší země,“ míní Urbanová. Pořad moderoval Lukáš Dolanský.
před 10 hhodinami

Deště příliš nepomohly. Srážkový deficit je nejhorší za mnoho dekád

Letošní srážkový deficit je největší za posledních pětašedesát let. V březnu a v dubnu skoro nepršelo, a tak deště z posledních dnů mírní sucho jen nepatrně. V jarních měsících obvykle naprší dvojnásobek toho, co letos. I proto třeba na Břeclavsku už nyní zvažují zakázat používání pitné vody k zalévání a napouštění bazénů. Sucho je nejpatrnější v povrchové vrstvě půdy a taky v korytech potoků a řek.
před 12 hhodinami

Pavel chce s Babišem oznámit společnou účast na summitu NATO, nevyloučil žalobu

Prezident Petr Pavel chce po pátečním jednání společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámit, že se červencového summitu NATO v Turecku zúčastní oba, jinak je připraven podat kompetenční žalobu. Pavel to řekl v rozhovoru, jehož části ve středu zveřejnil Deník N. Prezident také uvedl, že na summit pojede každopádně, připustil tedy cestu po vlastní ose. S Babišem chce v pátek také dojednat pravidelné schůzky. Pavel usiluje o vedení delegace na summitu, premiér už dříve řekl, že považuje za nelogické, aby prezident jel spolu s vládní delegací.
před 21 hhodinami

ODS se možná kvůli novým pravidlům rozpočtové odpovědnosti obrátí na ÚS, říká Skopeček

Podle místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je možné, že se klub ODS přidá ke Starostům, kteří oznámili, že nová pravidla pro rozpočtovou odpovědnost, pokud projdou legislativním procesem, napadnou u Ústavního soudu. Považuje za vhodné případnou žalobu řešit až poté, co nová rozpočtová pravidla schválí dolní komora. Nutné je podle něj zvážit, zda je žaloba k Ústavnímu soudu opodstatněná. V návrhu je podle něj i to, že vláda by nově měla rozhodovat i o kapitolách rozpočtu sněmovny, Ústavního soudu či Nejvyššího kontrolního úřadu – „instituce, která de facto vládu kontroluje“. „To bylo vždycky vyhrazeno rozpočtovému výboru,“ dodal Skopeček v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 22 hhodinami
Načítání...