ČSSD: Za přetáčení tachometrů by mělo být vězení

Praha – Přetáčení tachometrů při prodeji aut by podle ČSSD mělo být od roku 2013 trestným činem se sazbou dva až čtyři roky. Postih by měl být ještě vyšší, pokud by se podobného činu dopustila organizovaná skupina, tedy i firma či autoopravna. Na tiskové konferenci to uvedl poslanec a člen sněmovního klubu ČSSD Stanislav Huml. Podle sociálních demokratů nejde v tomto případě o politickou otázku, pro návrh proto chtějí hledat podporu napříč politickým spektrem i u ministerstev dopravy a vnitra. Novelizaci zákona, který by manipulaci s tachometry výslovně zakázal, připravuje i ministerstvo dopravy.

Novelou trestního zákoníku by se pro přetáčení tachometrů měla zavést skutková podstata trestného činu „neoprávněného zásahu do počítače ujeté vzdálenosti“. Trest až deset let přitom ČSSD navrhuje pro situaci, kdy bude způsobena škoda velkého rozsahu. Huml dnes zdůraznil, že neexistence podobného trestného činu má dopad na bezpečnost silničního provozu. „Pokud koupíte ojeté auto a zjistíte, že neznáte přesný počet ujetých kilometrů, může se stát až závažná dopravní nehoda,“ poznamenal.

S přetočeným tachometrem jezdí v Česku až milion vozů

Připomněl také, že se nyní objevují inzeráty, které posunutí tachometru nabízejí například za 500 korun. Podle Humla je to podobné, jako kdyby někdo v inzerátu nabízel vykrádání bytů. Podle poslanců ČSSD, kteří se odvolávají na analýzy společnosti Cebia, je ročně novým majitelům způsobena přetočením tachometru škoda přes šest miliard korun. V současnosti je v ČR údajně v provozu jeden milion vozů s nepravdivým stavem najetých kilometrů na tachometru. ČSSD chce proto také prosadit, aby se stav tachometru zapisoval i do registru vozidel.

Vlastní novelu má i ministerstvo dopravy. „Pro osobu, která by si to objednala, tam hrozí až 50 tisíc korun a byl by to přestupek. Pro podnikající, případně právnickou osobu by se jednalo o správní delikt, kde hrozí pokuta až 5 milionů,“ řekl ČT mluvčí resortu Martin Novák.

Zákon proti přetáčení tachometrů už mají ve Francii, v Belgii, ve Velké Británii a v Německu. Právě z Německa se ale do Česka dováží nejvíc takto upravených aut.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jihomoravská policie prověřuje přítomnost otrávené dětské výživy v Česku

Jihomoravští kriminalisté prověřují, zda se do prodeje v Česku dostala kojenecká výživa HiPP, která může být otrávená, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství (KSZ) v Brně Petr Lužný. Rakouská policie uvedla, že se podezřelé skleničky našly v Česku a na Slovensku a první laboratorní rozbory u nich ukázaly obsah jedovaté přísady. Podle Policie České republiky (PČR) není míra ohrožení vysoká.
09:42Aktualizovánopřed 43 mminutami

VideoKompetence porodních asistentek se zvětšuje, roste jejich samostatnost

Porodní asistentky získávají stále širší kompetence a větší samostatnost, zejména při vedení porodů i návštěvách žen v šestinedělí doma. Podle ministerstva zdravotnictví i samotných zařízení je cílem přiblížit praxi evropským standardům a zároveň ženy více podpořit. V Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí jich pracuje až 170. Jedna z nich, Simona Panochová, zvládne během jediného dne asistovat u císařského řezu, pečovat o rodičku po porodu i přijímat další ženy na sál.
před 1 hhodinou

KVÍZ: Poznáte česká města podle mapy jejich tramvajových tratí?

V Praze začal v sobotu pro linky MHD sloužit nově otevřený Dvorecký most. Krátký kvíz prověří vaše znalosti map a dopravních systémů. Dokážete jen ze zjednodušené grafiky tramvajových sítí poznat, o jaké tuzemské město se jedná?
před 2 hhodinami

WC karta usnadňuje přístup na toaletu dvěma tisícům pacientů

Zhruba dva tisíce pacientů využívají takzvanou WC kartu, která jim může pomoct s využitím toalet. Vyplývá to z údajů organizace Pacienti IBD, která sdružuje nemocné s chronickými střevními záněty – například Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou. O kartu mohou žádat také stomici, lidé s inkontinencí nebo pacienti po operacích. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je v Česku takových lidí více než 110 tisíc.
před 3 hhodinami

Obce přibrzdily výstavbu nájemních bytů. Chybí jim státní podpora

Desítky obcí a firem chtějí stavět nájemní byty, chybí jim ale státní podpora. Příslušný program Dostupné nájemní bydlení je od loňského června pozastavený, protože vyčerpal přidělených sedm miliard korun. Pod čarou tak zůstávají projekty za dalších zhruba deset miliard. Ministerstvo pro místní rozvoj teď hledá zdroje, které by umožnily zahájit výstavbu i u dalších žadatelů, a řeší podobu budoucí podpory.
před 4 hhodinami

Vláda odmítla Vystrčilovi poskytnout letoun na Tchaj-wan

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odmítla poskytnout předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) letoun pro cestu na Tchaj-wan, upozornil server Blesk.cz. Premiér podle něj nesouhlas zdůvodnil odlišnou vládní zahraniční politikou ve vztahu k Pekingu. Informaci o neposkytnutí letadla následně ČT potvrdil Vystrčil. Čína považuje Tchaj-wan za svou odštěpeneckou provincii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoNejistý vývoj na Blízkém východě budí větší zájem o tuzemské dovolené

Konflikt na Blízkém východě a nejasný vývoj jeho dopadů přispívá k většímu zájmu o letní dovolené v Česku. Hlavně resorty na horách a u vody evidují v rezervačních systémech víc objednávek než loni touto dobou. O pětinu víc rezervací mají velké hotely s bazény, wellness a programy pro děti. Silnou sezonu čekají i majitelé menších hotelů a penzionů. Ti jsou ale zvyklí, že si u nich hosté objednávají pokoje spíš na poslední chvíli, přičemž hodně záleží i na předpovědi počasí.
před 13 hhodinami

VideoFalešní policisté a bankéři obírají své oběti v přibývajících kyberpodvodech

Policie v týdnu ohlásila další nárůst počtu případů kyberkriminality. Lidé stále podléhají stejnému příběhu – spolupráci falešného bankéře s falešným policistou, kteří po telefonu vytvoří tlak na převod peněz z údajně ohroženého účtu. Redaktor ČT Miloš Spáčil našel i případ, kdy si zprvu důvěřivý klient vše vzápětí uvědomil a o úspory nepřišel. Letošní březen byl podle policie rekordní. Eviduje přes dva a půl tisíce případů kybernetické kriminality. Od začátku roku už škoda přesáhla 322 milionů korun.
před 13 hhodinami
Načítání...