Cestu z České Lípy do Mladé Boleslavi zkomplikuje oprava silnice

Doksy (Českolipsko) - Dopravu z České Lípy na Mladou Boleslav zkomplikuje od čtvrtka rekonstrukce zhruba 3,5 kilometru dlouhého úseku silnice I/38 mezi osadou Obora u Doks směrem k Bezdězu. Podle Pavla Slavíka z krajského odboru dopravy tam bude doprava až do konce listopadu svedena na polovinu vozovky a řízena semafory. Na silnici, po které denně projede až 10 000 automobilů, se tak mohou tvořit kolony. Silnice z Doks na Bělou pod Bezdězem a Mladou Boleslav byla naposledy opravována na přelomu století. Práce skončily v roce 2001.

„Nikdo ale tehdy nepočítal s tak výrazným nárůstem zejména kamionové dopravy,“ řekl Josef Vrba z Ředitelství silnic a dálnic v Liberci. Po silnici jezdí nákladní vozy z České Lípy do mladoboleslavské Škodovky, ale i dopravci směřující k česko-německému přechodu v Rumburku a dopravci, kteří se chtějí na trase z České Lípy na Prahu vyhnout přetížené silnici I/9 a Mělníku.

Podle Vrby téměř polovinu aut, která mezi Doksy a Bělou denně projedou, představují těžké kamiony. Silnice nebyla na takovou zátěž stavěná a jsou tam vyjeté koleje. Proto podle něj padlo také rozhodnutí silnici postupně opravit. Letos se rekonstrukce a nového povrchu dočká úsek od Obory po Bezděz. Oprava bude stát zhruba 22 milionů korun. Komunikace nedostane jen nový povrch, zpevněny budou krajnice, dodavatel také krajnice a příkopy vyčistí a opraví propustky. „Práce musí skončit do zimy,“ řekl Vrba.