Československo bylo jen krok od vlastní tryskové stíhačky

Praha - Československo v poválečných letech vyvíjelo vlastní nazdvukovou stíhačku a množství dalších moderních zbraní. Stát chtěl navázat na tradici z první republiky, na nátlak Moskvy ale vývoj skončil a Československo muselo nakupovat sovětskou techniku. Nedokončené projekty teď zmapovali historici z Vojenského ústředního archivu.

Příkladem, k jakému se českoslovenští vývojáři blížili, byla britská stíhačka Hawker Hunter. Ta byla převratná v tom, že starý vrtulový motor nahradil moderní proudový. Přestože taková letadla umělo sestrojit jen několik málo velmocí, jak se teď ukazuje, Československo v 50. letech k nim překvapivě málem taky patřilo. 

„Tehdejší letecký průmysl navazoval na tradici už z první republiky, i proto byla po druhé světové válce snaha vyvíjet vlastní typy letadel. Největší nouze byla právě o verze stíhacích letounů,“ podotýká historik Martin Dubánek, který zastavené, nadějné, avšak nikdy nedokončené zbrojní projekty osm let mapoval. 

Podle Dubánka se konstruktéři často pouštěli do práce, která musela začít od úplného počátku: „Svoji roli určitě sehrála hlavně tradice, kdy se každý národní stát snažil být suverénní a nezávislý na dodávkách zvenčí. U těch proudových letounů to ale byla zcela nová technika, se kterou ještě tehdy nebyly zkušenosti. Problém proto byl, že ani nebylo kde ty zkušenosti získávat.“ 

Čechoslováci spoléhali na motor ze Západu, nepřišel

Letadlo podobné britské předloze mělo vzniknout z projektu někdejšího Aera Vysočany. Stíhačku, která měla mít na svoji dobu špičkové vybavení, navrhli inženýři koncem čtyřicátých let. S překonáním rychlosti zvuku však konstruktéři spoléhali na motor ze Západu. „Ten ale Spojenci nikdy neposkytli, a to se pak ukázalo jako klíčové,“ poznamenává historik Dubánek. 

Seznam podobných pokusů popsal v nové knize. Z jeho práce vyplývá, že blízko byli českoslovenští inženýři vyvinutí hned několika typů letadel, ale taky vlastnímu tanku, dělům, ručním zbraním a dokonce i lodi, která měla hlídat vody na Dunaji. A až do fáze prototypu se dostal třeba džíp značky Škoda, jenže kvůli omezené kapacitě průmyslu nakonec dostaly přednost ve výrobě osobní automobily. 

Začátkem padesátých let musela drtivá většina rozpracovaných zbrojních projektů skončit. Armáda dostala jasné doporučení, aby se začala orientovat na sovětské zbraně. „Na přelomu čtyřicátých a padesátých let probíhal poměrně široký vývoj široké škály zbraní od ručních až po ty nejsložitější komplexy. Ten byl zastaven, po únoru 1948 docházelo k razantnímu příklonu k Sovětskému svazu, začínalo se přecházet na sovětské vzory, přecházelo se na licenční výrobu a původní projekty se zastavovaly,“ vysvětluje historik Ivo Pejčoch. Dále dodává: „Hrála roli jak snaha po unifikaci výzbroje, tak i upevnění role hegemona v oblasti východní Evropy.“

ČSR krok od vlastní tryskové stíhačky (zdroj: ČT24)

Většina původních československých projektů se dochovala jen na archivních materiálech a dobových fotografiích. Přesto některé prototypy přežily dodnes, jako třeba malý obojživelník, který je ve sbírkách vojenského muzea v Lešanech u Prahy. Některé nápady se navíc podařilo dotáhnout až do konce, tedy do masové výroby – například samopaly SA-58 nebo legendární vétřiesky používá armáda dodnes, tehdejších zkušeností využili i konstruktéři letadel Delfín a Albatros.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...