České školství neustále diskriminuje Romy, kárá Amnesty International

Londýn - České vládě se stále nedaří odstraňovat segregaci romských dětí ve školství a vedle škol zažívají Romové v České republice diskriminaci také v bydlení. S opětovnou kritikou na adresu českých úřadů přišla mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v pasáži své výroční zprávy věnované ČR. Obavy podle zprávy vyvolávají také dodatky zákona o přistěhovalcích.

Podle představitelů Amnesty International neumí státní aparát zajistit, aby romské děti dostaly šanci na dobré vzdělání, a tím pádem později i dobrou práci. „Z velké části končí v bývalých zvláštních školách vedle mentálně postižených dětí,“ dodává Dáša van der Horst z AI. Ministerstvo školství prý už má vyhlášky, které stávající praxi napraví, hotové. Jejich přijetí se prý zdrželo proto, že úřad chtěl sladit svou představu s odborníky. V účinnost vstoupí 1. září tohoto roku.

„Tři roky po rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který potvrdil zákaz odděleného a podřadného vzdělávání Romů, se vládě stále nepodařilo odstranit diskriminaci ve vzdělávacím systému země,“ uvádí organizace, která podobné výtky adresovala do ČR i v minulých letech. Jediné, co se za 4 roky změnilo, byl název zvláštních škol, jež jsou dnes označovány jako praktické. V nich ale stále končí celá čtvrtina romských dětí.

Reportáž Evy Davidové (zdroj: ČT24)

Vláda přijala v březnu akční plán pro inkluzivní vzdělávání (integrované vzdělávání všech dětí bez ohledu na jejich předpoklady či handicapy), který se však nezabýval diskriminací na základě etnického původu ani nestanovil konkrétní časový rámec pro odstranění segregace v českých školách. Nicméně realizace tohoto akčního plánu nová vláda odložila a odmítla také dva dodatky k předpisům ministerstva školství, které měly odstranit některé bariéry, jimž čelí romské děti při přístupu ke vzdělání, píše AI.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 3 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 11 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...