Češi zjišťují, že levnější nájmy než v Liberci jsou v německém pohraničí. Stěhují se do Žitavy

2 minuty
Události: Češi z Liberecka zkouší bydlet v Žitavě
Zdroj: ČT24

Město Žitava v německé části Trojzemí láká české sousedy na prázdné byty a nájmy levnější než v Liberci. Němci dávají přednost před česko-polským pohraničím atraktivnějším městům anebo životu na venkově. Na české straně je naopak bytů nedostatek.

Pronájem v Žitavě začíná na ceně bezmála 124 korun za metr čtvereční a třeba luxusní třípokojový byt v centru nabízejí realitní kanceláře v přepočtu za zhruba 142 korun za metr čtvereční.

„Nově přišlo devadesát lidí a čtyřiatřicet odešlo. Máme v Žitavě přes tři tisíce volných bytů, z toho zhruba polovina je k okamžitému nastěhování,“ láká nové obyvatele tamní primátor Thomas Zenker.

Právě proto se ceny nájemních bytů za německými hranicemi v posledních letech nijak výrazně nezměnily. Na rozdíl od Liberce, kde jsou ceny stále vyšší. „Meziročně se cena nájmu zvýšila o víc než dvacet procent, takže dnes se začíná na nějakých 150 korunách na metr čtverečný. U lépe vybavených bytů je to až k 200 korunám. Zájem je obrovský,“ potvrzuje ředitel stavebního bytového družstva Sever Petr Černý.

„Vzhledem k tomu, že jsme od sebe dvacet minut autem a půl hodiny vlakem, tak si myslím, že by se tento problém dal řešit společně,“ doufá liberecký zastupitel Jan Korytář (Změna).

Zatímco za nákupy a za prací si Češi do Německa zvykli jezdit, bydlení je stále příliš neláká. Přesto tvoří v Žitavě největší zahraniční komunitu. Na konci loňského roku bydlelo v osmnáctitisícovém saském městě 280 Čechů. Jedná se hlavně o rodiny těch, kteří už za hranicemi pracovali.

Do malé vesnice u Žitavy se přistěhovali i Ježkovi z Liberce a po roce bydlení tvrdí, že zpět na českou stranu nechtějí. „Stěhovali jsme se, když jsem měla práci tady v Německu, a bylo to na dojíždění daleko. Pětipokojový byt nás vyjde levněji, než kdybychom bydleli v Liberci,“ dodává nová obyvatelka obce Hirschfelde Hana Ježková. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...