Češi si váží sametové revoluce a první republiky, odsuzují srpnovou invazi, ukázal průzkum

Téměř tři čtvrtiny Čechů hodnotí kladně sametovou revoluci z listopadu 1989. Událost je tak vnímaná nejlépe ze všech významných dějinných zvratů a období za posledních sto let. Nejnegativněji lidé v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z března reagovali na obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Záporně ho hodnotí 76 procent dotazovaných.

Z průzkumu vyplývá, že v povědomí Čechů jsou dvě nejlepší období moderních dějin. Vede pád komunismu v podobě sametové revoluce, kterou více či méně kladně hodnotí dvaasedmdesát procent dotázaných. Následuje doba první republiky (1918–1938), která je pro dvě třetiny Čechů (66 %) vzorem demokracie a vyspělosti. 

Více než polovina respondentů se také kladně vyjádřila o čtyřech událostech či etapách české historie. První je rozdělení Československa prezentované v průzkumu jako vznik samostatné České republiky (55 % pro), druhým vstup země do NATO (v 52 % převládá kladný pohled).

Následují devadesátá léta (v 51 % případech pozitivní hodonocení), čtvrtý je vznik a činnost disidentské organizace Charta 77 upozorňující na porušování lidských práv komunistickým režimem – kladně ji hodnotí polovina národa. Vstup Česka do EU v roce 2004 hodnotí kladně 49 % a záporně 22 % respondentů.

Nejkritizovanějšími událostmi v očích Čechů jsou kromě invaze z roku 1968 podpis Mnichovské dohody v roce 1938 a puč, který v únoru 1948 vynesl k moci komunisty. Tyto události negativně hodnotí přes dvě třetiny respondentů. S nelibostí lidé vzpomínají také na období druhé světové války v podobě protektorátu Čechy a Morava i Slovenského státu i na nejtvrdší dekádu komunistické diktatury v 50. letech 20. století.

Hodnocení vybraných událostí a období česko-slovenských dějin (v %)
Zdroj: CVVM

CVVM se v průzkumu ptala také na hodnocení některých osobností. Nejlépe dopadl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk s 84 % pozitivních odpovědí. Za ním skončil student Jan Palach (67 %), který se upálil, aby varoval před normalizačním režimem chápajícím se moci po invazi v roce 1968. Následuje první postkomunistický prezident Václav Havel (66 %), válečný ministr zahraničí Jan Masaryk (57 %) a prezidenti Edvard Beneš (50 %) a Miloš Zeman (46 %).

Nejhůř hodnocenými osobnostmi, které ovlivnily chod moderních českých dějin, jsou nacističtí funkcionáři Konrád Henlein a Karl Hermann Frank a komunističtí prezidenti Klement Gottwald a Gustáv Husák.

Vinu za problémy rádi svalujeme na jiné

Z dat vyplývá, že Češi mají tendenci hledat příčiny nezdarů spíš v zahraničí než u sebe. Třeba Mnichovská dohoda v roce 1938 byla podle dvou třetin respondentů především důsledkem selhání našich západních spojenců. Nastolení komunistického režimu v únoru 1948 bylo podle 64 % Čechů důsledkem velmocenského rozhodnutí. A jen 26 % lidí si myslí, že po srpnu 1968 měli českoslovenští politici možnost odmítnout požadavky sovětského vedení.

Také nacistická okupace je vnímána hlavně jako útlak. Pouze 18 % lidí si myslí, že by se většina Čechů měla stydět ze své jednání v tomto období. Těsně nadpoloviční většina respondentů pak schvaluje poválečný odsun německého a maďarského obyvatelstva.

Průzkum také ukázal, že pro čtvrtinu Čechů bylo chybou rozbíjet Rakousko-Uhersko. Dvě třetiny lidí si naopak myslí, že díky vzniku samostatného státu se Čechům podařilo přežít jako národu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 29 mminutami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 43 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 hhodinami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 3 hhodinami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 6 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 8 hhodinami
Načítání...