Část lékařů ve středu zavře ordinace. V nouzi zamiřte do nemocnice, radí

Až sedm tisíc praktických a dětských lékařů ve středu zavře ordinace. Protestují proti byrokracii a nevyhovujícímu financování, pacienti by se podle šéfa Sdružení praktických lékařů Petra Šonky měli u neodkladných záležitostí zachovat jako o víkendu – a zamířit na pohotovost nebo do nemocnice. Protestů se účastní i ambulantní specialisté, dostupnost péče se ale bude lišit a předseda jejich sdružení radí si radši ověřit, zda lékař ordinuje, nebo ne.

„Žádáme pacienty o trpělivost, shovívavost a podporu akce. Cílem je udržet dostupnou praktickou lékařskou péči na venkově, což je v zájmu pacienta,“ hájí středeční uzavření ordinací předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Zavíráme nyní na jeden den, abychom nemuseli příště zavřít navždy.“

Protest praktických lékařů a ambulantních specialistů míří proti byrokracii, potřebě používat EET a údajně nedostatečnému financování jejich praxí. Lékařům vadí, že zatímco nemocnicím každoročně rostou částky, které jim ministerstvo zdravotnictví plánuje rozdělit prostřednictvím úhradové vyhlášky, do ambulancí jde stejně nebo dokonce méně než v předchozím roce.

Doktoři proto protestovali už minulý týden, kdy na ruku navlékli černou pásku, nyní se rozhodli odpor vystupňovat a ordinace zavřít. Středečního protestu se má podle Šonkových odhadů zúčastnit šest až sedm tisíc praktických (a praktických dětských) lékařů, čili více než devadesát procent členů celé profesní organizace.

Místo k praktikovi do nemocnice nebo na pohotovost

A jak mají reagovat pacienti? „Pokud jde o komplikace, které počkají do druhého dne, chtěl bych vyzvat pacienty, aby do ordinace nechodili a svou návštěvu odložili,“ uvádí Šonka. „Pokud by se chtěl do ordinace praktického lékaře vypravit pacient se zdravotními potížemi, které nepočkají do druhého dne, měl by se chovat jako ve dnech pracovního volna – využít záchranku nebo ambulanci nemocnice.“

Na tuto možnost se ostatně připravili například ve Strakonicích. Zdejší nemocnice kvůli protestu praktiků otevře ve středu speciální ambulanci a další ústavy krajského holdingu Jihočeské nemocnice dostaly doporučení, aby zvážily, zda aspoň neposílit provoz. „Samozřejmě, že žádného pacienta neodmítáme i přesto, že by měli s danou problematikou spadat k praktickému lékaři nebo specialistovi,“ dodává mluvčí holdingu Iva Nováková.

Nemocnice se totiž během protestu jeví jako nejlogičtější pacientský cíl – pohotovost ve všedních dnech zahajuje provoz až v pět hodin. Za ošetření na lékařské pohotovostní službě je navíc zákonem stanovený poplatek devadesát korun.

Specialistovi zavolat

Protestu se vedle praktiků a ambulantních pediatrů účastní i Sdružení ambulantních specialistů – čili svaz sdružující internisty, neurology, chirurgy, ortopedy nebo alergology se soukromou praxí. Ze čtyř tisícovek by se jich do protestu mělo zapojit přes pětašedesát procent, v jejich případě ale není podoba protestu jednotná.

„Kolegové většinou budou přítomní na pracovišti, odřekli objednané pacienty, ale pokud přijde nějaký akutní pacient, ve valné většině bude ošetřen. V důsledku tohoto protestu určitě nedojde k ohrožení akutních pacientů,“ uvádí předseda sdružení Zorjan Jojko.

„Doporučuju pacientům, aby si dopředu zavolali, jestli mají, nebo nemají přijít, protože rozsah protestů bude různý. Někteří kolegové s ohledem na to, že mají dlouhé objednací lhůty, se rozhodli protestovat třeba půl dne, nebo zastaví provoz na tři hodiny a ve zbytku času pracovat budou,“ dodává.

Do lékárny nechodit před jedenáctou

Spolu s praktickými a dalšími lékaři budou ve středu protestovat i lékárníci. Některé lékárny budou zavřené symbolicky na půl hodiny mezi 10:30 a 11:00. Podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaely Bažantové zatím není jasné, kolik lékáren se do protestní akce zapojí. Zavřou zejména ty, které nepatří do žádné sítě lékáren. Největší síť Dr. Max protest podporuje, její lékárny ale zůstanou otevřené. Druhá největší síť, lékárny Benu, bude mít také otevřeno.

Protesty podporují i zubní lékaři, ti ale své ordinace nezavřou.