Brožová-Polednová stráví Vánoce na svobodě, Klaus ji udělil milost

Praha – Prezident Klaus udělil milost bývalé dělnické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové, která měla za účast na justiční vraždě Milady Horákové strávit tři roky ve vězení. Hlava státu prý přihlédla k vysokému věku odsouzené i k tomu, že si už Brožová-Polednová část trestu odpykala. Bývalá prokurátorka je ve věku 89 let nejstarším vězněm v Česku. Kromě ní udělil Klaus milost i dalším devíti lidem, většinou ho k tomu vedly humanitární důvody.

Brožová-Polednová ještě dnes večer opustila bránu věznice. Fax z prezidentské kanceláře obsahující příkaz k propuštění tří osob, z nichž jedna je Brožová-Polednová, došel do věznice kolem 15:45. Vzhledem k nečekanému rozhodnutí prezidenta a situaci na silnicích dorazili rodinní příslušníci Brožové-Polednové do Světlé až po 21:00. Novinářům bývalá prokurátorka řekla, že pokud jde o případ Horákové necítí vinu. Jako „novicka“ u soudu prý byla hrůzou vyplašená, co to bylo za trestnou činnost: „Přitom ona byla právnička. Já, kdyby se mi to stalo a byla tam veřejnost, bych především řekla, že to není pravda, a ona se přiznávala. Nejvíc mi vadí to, že nejposlednější prokurátor, který se na případu měl učit, je vinen, a není vinen nikdo z nejvyšších soudců.“

Bývalou dělnickou prokurátorku poslal v září 2008 pražský vrchní soud za účast na justiční vraždě pravomocně na šest let do vězení. Prezidentská kancelář však později upozornila na to, že obecné soudy při rozhodování nezohlednily amnestie z let 1953,1955 a 1990, které by se jí mohly týkat. Soud následně rozhodl, že se na Brožovou-Polednovou opravdu dvě amnestie vztahují, a zkrátil jí trest na tři roky. O podmínečné propuštění by bývala mohla požádat po uplynutí dvou třetin trestu, tedy v březnu 2011. Sama odsouzená už dříve žádala o přerušení trestu kvůli vysokému věku, soudy však její požadavek zamítly.

Právnička a demokratická politička Milada Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími „zrádci režimu“ a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti.

Kromě Brožové-Polednové prominul Klaus zbytek trestu například Zlatě Ryšavé, která zabila svého manžela. Matka čtyř dětí ovšem čin spáchala v afektu - muž ji dlouhodobě týral, navíc byla v době vraždy těhotná. Zbytek trestu prominul prezident kvůli nemoci i Boženě Záhumenské, která si odpykávala trest za padělání a pozměňování peněz, krádež a porušování domovní svobody. Vysoký věk byl důvodem udělení milosti Marii Kvardové, kterou soud potrestal za šikanování sestry.

Špatnou sociální situací rodiny zdůvodnil Hrad omilostnění Jany Ernigerové, která řídila vůz bez řidičského oprávnění. Žena je matkou tří dětí. Podobné důvody vedly prezidenta k udělení milosti Iloně Lázničkové, která se dopustila úvěrového podvodu. Žena nemusí nastoupit na 120 dnů do vězení, místo toho odpracuje 240 hodin veřejně prospěšných prací. Lázničková se stará o čtyři děti, jedno z nich je vážně nemocné.

Prezident zmírnil trest i Janu Vincourkovi, který se dopustil podvodu a zpronevěry. Klaus přihlédl k tíživé sociální situaci jeho rodiny se třemi nezletilými dětmi. Mezi omilostněnými je i Jan Hoborov a Ukrajinec Ljubomyr Fedysivov, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, a také Andrea Matějková, která se dopustila trestného činu poškozování věřitele.

Ludmila Brožová-Polednová, jež byla prokurátorkou v procesu s Miladou Horákovou, byla po více než 600 dnech propuštěna z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou na prezidentskou milost
Zdroj: Luboš Pavlíček/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 15 mminutami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 1 hhodinou

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 9 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 22 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 23 hhodinami
Načítání...