Blažek chce změnit soustavu věznic a víc trestů domácího vězení

Praha - Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce změnit soustavu českých věznic. Místo čtyř úrovní by byly nově rozdělené jen do dvou skupin. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Blažek tvrdí, že by se díky tomu ušetřily desítky milionů korun. Zároveň si postěžoval, že soudy ukládají málo trestů domácího vězení.

České věznice se nyní dělí podle režimů pro odsouzené do čtyř typů na věznice s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou. Blažek by je nově rozdělil jen na dvě skupiny s tím, že by se pak vnitřně členily na různá oddělení podle toho, k čemu byli vězni odsouzeni. Podle ministra by se díky snažší logistice dalo ušetřit a celý systém by se tak zjednodušil. „Hlavně by se ušetřilo za převozy. Máte rozdíl, když do věznice můžete přivézt 3 typy odsouzených nebo jeden,“ vysvětlil Blažek. Podle jeho předchůdce Pospíšila se ale spíše uleví přeplněným věznicím, než že by došlo k finančním úsporám. 

Věznice dlouhodobě praskají ve švech. Řada z nich je zaplněna z víc jak 130 procent. Podle nového ministra je problém, že čeští soudci jsou konzervativní a neukládají příliš tresty domácího vězení, jak je jinde v Evropě běžné. „Není v silách žádného ministra či vlády jak soudy donutit, aby více ukládaly trest domácího vězení,“ postěžoval si v pořadu Blažek. Řada soudců i veřejnost si podle Blažka stále myslí, že domácí vězení není trest. „Není účelem trestu pachatele zdevastovat, ale přivést ho k nápravě,“ myslí si ministr s tím, že toho lze docílit právě i domácím vězením.

V Česku je celkem 36 věznic včetně vazebních a detenčních ústavů. Podle údajů ministerstva spravedlnosti je ve výkonu trestu k letošnímu červenci přes dvacet tisíc lidí, ve vazbě pak přes dva tisíce. 

Blažek chce vypsat tendr na náramky

Blažek chce také v příštích měsících vypsat zakázku na dodávku náramků pro domácí vězení. Její hodnota by mohla být kolem 25 milionů korun. Podle minulého ministra Jiřího Pospíšila je elektronické hlídání ekonomicky výhodné až při počtu asi 500 lidí odsouzených do domácího vězení, a tendr proto zrušil. V současnosti je jich zhruba polovina. Domácí vězně kontrolují pracovníci probační a mediační služby. „Nejsem jist, jestli pan ministr má zkalkulováno to, co tady navrhuje, protože ono tady taky platí, že kde nic není, tak ani smrt nebere,“ komentoval to místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. 

Pavel Blažek
Zdroj: ČT24

O jmenování Bradáčové se Blažek ještě nerozhodl

K otázce jmenování nového pražského vrchního zástupce - nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman navrhuje ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou - Blažek řekl, že se ještě nerozhodl. Příští týden se se Zemanem sejde a věc spolu proberou. Zásadní věci nechci rozhodovat rychle, uvedl ministr.

Kromě Zemana by se Blažek také rád sešel se všemi bývalými nejvyššími státními zástupci a zeptal se jich na názor na návrh nového zákona o státním zastupitelství, který ministerstvo letos předložilo vládě, tedy s Renatou Veseckou, Marií Benešovou, Vítem Veselým a Bohumírou Kopečnou. „Zákon můžeme probrat, on začíná, takže ty peripetie nezná, jak ten zákon vznikl, jaké měl problémy… a ty problémy zřejmě přetrvávají,“ řekla k tomu Benešová, dnes místopředsedkyně ČSSD. Pomoci chce i Vesecká. To Zaorálek s odkazem na kauzu justiční mafie označil za podivné. „Nemám žádnou kauzu, za kterou bych se musela stydět,“ prohlásila Vesecká s tím, že ráda Blažkovi poskytne své informace a zkušenosti. Blažek už dříve řekl, že chce o novele diskutovat i se soudci, advokáty i politiky.

Reportáž Edity Horákové (zdroj: ČT24)