Bělohradský: Nevíme, zda ANO nese změnu demokracie, nebo pouhou moc

Praha – Hnutí ANO přispívá k novému pohledu na demokracii, zůstává však otázkou, zda je představitelem změny, nebo jen budoucím uzurpátorem veřejného prostoru. Ve svém projevu na sněmu Babišova hnutí to prohlásil český filosof Václav Bělohradský. Populismus, s nímž bývá partaj spojována, ovšem ocenil a označil za prospěšný.

České veřejné mínění je podle Bělohradského preventivně nedůvěřivé a nové subjekty na politické scéně, které vstupují do boje o voličské hlasy, zbytečně démonizuje. „Když vstupuje do politiky hnutí jako vaše, v němž se moc politická, ekonomická a mediální propojuje ve zcela nové míře, je to jistě důvod k ostražitosti, ale ne k démonizaci nebo k blbé náladě,“ prohlásil na adresu ANO.

„Někdy se politický styl, který hnutí tohoto typu vnášejí do politiky, nazývají podnikatelský populismus,“ dodal. „Dejme tomu slovu pozitivní význam, který má. Je to styl komunikace, který přeskakuje byrokratické modely jednání a navyklé způsoby myšlení v politice. Někdy tím ohrožuje dělbu moci, ale často je užitečný.“

Český filosof, přednášející na univerzitě v italském Terstu, v této souvislosti ocenil postoj ANO k prolomení těžebních limitů (to žádají odbory, předseda hnutí se ale staví spíše proti - o limitech čtěte víc) i ke sporům o objekt Klinika na pražském Žižkově, jehož užívání aktivisty ANO podpořilo (o Klinice více tady).

Co je ANO za ptáka? ptá se filosof

Západní demokracie se podle něj od konce studené války nacházejí ve stádiu postdemokracie. Pro ni je typická nejen nerovnováha mezi zájmy korporací a občanských skupin, ale i vyprázdnění veřejného prostoru. „Místo sporů idejí se hádají politická loga zkonstruovaná odborníky na masovou komunikaci. Politické strany ztrácejí podporu veřejnosti, protože epocha věčných antagonismů se dávno uzavřela - v Německu vládne sociální demokracie s CDU, u nás na místní úrovni s ODS.“

Bělohradský má za to, že v této konstelaci už stranická politika neumí usilovat o to reprezentovat celek. Demokracie se tak mění v „demokracii kritických množství“, čili názorových skupenství, které nehledají celospolečenskou jednotu, ale propojují se pro vyřešení konkrétních problémů. Příkladem může být právě využití opuštěného objektu žižkovské Kliniky. „Demokracie kritických množství je to, do čeho se vpisuje hnutí ANO,“ dodává Bělohradský. „Otázkou je, zda je ANO jednou z vlaštovek této proměny demokracie, nebo je vránou, která věští brzké podrobení prostoru, kde vznikají kritická množství, korporativním projektem. Co je hnutí ANO za ptáka, se dozvíme brzy.“

13 minut
Bělohradský: Co je ANO za ptáka? Vlaštovka, či vrána?
Zdroj: ČT24

Podle politologa z ústecké univerzity Daniela Kroupy se ale jedná o přespekulovaný projev. „Dovolil bych si velmi silně nesouhlasit v tezi, že se ocitáme v jakési postdemokracii. Politické strany v Evropě slábnou od západu na východ. V západních zemích mají statisíce, ve střední Evropě desetitisíce a dál na východ jednotlivé tisíce členů, až to končí oligarchy. My se ocitáme uprostřed této škály a náš politický systém dosud zraje,“ dodal s tím, že hnutí ANO není vlajkonošem nové fáze demokracie, ale spíše dozníváním nezralosti českých poměrů.

Obdobně skepticky se k Bělohradského slovům o ANO staví i politolog Aleš Balcar. „Že můžeme s novými hnutími čekat kvalitativní změnu a překonat demokratické antagonismy, je velice nebezpečné,“ konstatuje. „Představovat si, že přijde nová éra, vyvolává u voličů nerealistická očekávání, že nyní můžeme vše smazat, napravit staré chyby a dělat věci správně.“ Podle něj je naopak správně, že ANO sebe sama prezentuje jako liberálnědemokratické hnutí, protože tím sebe sama zakotvuje na tradičním politickém spektru.

Bělohradský: Oligarchie, která se chce stát elitou

Relativně vstřícná slova na adresu Babišova hnutí přitom z úst Václava Bělohradského nezaznívají poprvé. Už v minulosti označil negativní vnímání slova „populismus“ za vyprázdněné, při své říjnové návštěvě Otázek Václava Moravce potom prohlásil, že pokud se sám Babiš dokáže stát společenskou elitou, může pozitivně ovlivnit českou demokracii.

„Napínavým okamžikem dneška je, jestli Andrej Babiš, a já bych si přál, aby to tak bylo, je toho prvním příkladem, že se oligarchie pokoušejí stát elitami. Přál bych si, aby se to podařilo, aby začaly zastupovat hodnoty, které můžeme uznat jako univerzální,“ konstatoval tehdy. „Já bych byl optimista, co se týče hnutí ANO.“ Podrobnosti k Bělohradskému staršímu vyjádření naleznete zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 43 mminutami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 13 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami
Načítání...