Amnestovaný podnikatel Mezera má šanci na miliony za dlouhý proces. O odškodném rozhodne nový soud

Soudy znovu projednají žalobu podnikatele Zdeňka Mezery kvůli odškodnění za nepřiměřeně dlouhý proces. Rozhodl tak Nejvyšší soud po Mezerovu dovolání. Podnikatel v masném průmyslu byl stíhán přes 15 let kvůli podezření z úvěrového podvodu v kauze bývalého fotbalového bosse Františka Chvalovského. Potrestán byl nepravomocně v roce 2015. Verdikt ale neplatí. Mezera dodatečně přijal prezidentskou amnestii z roku 2013, čímž jeho stíhání skončilo.

„Nejvyšší soud vzhledem ke všemu doposud uvedenému zrušil rozsudek odvolacího soudu včetně závislých výroků o nákladech řízení,“ píše se v rozhodnutí o dovolání.

Mezera tak získal naději na přiznání náhrady za vleklé trestní stíhání. Původně požadoval částku 26 milionů korun. Soudy mu ale nepřiznaly vůbec nic. Samotný fakt, že byl amenstován poté, co ho soud nepravomocně odsoudil, je podle justice dostatečným zadostiučiněním. Taková argumentace se ale Nejvyššímu soudu nelíbí. Na Mezeru podle něj má být při rozhodování o náhradě za dlouhé řízení nahlíženo jako na nevinného. Případ se tak vrací na Obvodní soud pro Prahu 2, kde se bude znovu projednávat.

Kriminalisté stíhají Mezeru od roku 2001 kvůli podezření z úvěrového podvodu. Jako šéf představenstva společnosti Satrapa podle spisu s dalšími předstíral, že peníze požadované po bance použijí na nákup masa a skotu a následnému vývozu masa a kůží do Rakouska, Dánska a Německa. Sám Mezera to popírá a tvrdí, že postupoval podle obchodních předpisů a podepisoval dokumenty předložené například Chvalovským.

Případ byl pro svou složitost a nedostatek důkazů několikrát vrácen policii k došetření. Před soud se celá kauza dostala až v roce 2010. Tři roky nato vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus amnestii, která se vztahovala i na Mezeru. Ten ale trval na prošetření případu.

První pravomocný rozsudek padl v roce 2015. Podle Městského soudu v Praze byl Zdeněk Mezera vinen. Případ pokračoval k odvolacímu soudu, kde ke konečnému rozsudku nedošlo. Mezera se rozhodl dodatečně amnestii přijmout, čímž bylo jeho několikaleté stíhání zastaveno.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Živě„Prioritou je návrat k rozpočtové stabilitě.“ Babišova vláda žádá sněmovnu o důvěru

Sněmovna se sešla k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začali zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Opozice v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela sněmovny.
06:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka během dne povoluje a následky nehod silničáři odstraňují, většina silnic je tedy již plně průjezdná.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
před 1 hhodinou

Úrazy kvůli ledovce plní urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plní urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka je kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve VFN i na Bulovce je pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Časté jsou zlomeniny končetin a poranění zad, zranění jsou mladší i starší lidé.
12:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 2 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 6 hhodinami

Záchranné stanice loni přijaly přes 42 tisíc zvířat

Záchranné stanice loni přijaly do péče více než 42 tisíc zvířat. Ukazují to data Národní sítě záchranných stanic. Řada z nich zaznamenala rekordní nárůst příjmů zraněných živočichů. Mezi nejčastější svěřence stanic patří ježek nebo poštolka. Šest z deseti zachráněných zvířat pracovníci dokáží vrátit zpět do přírody.
před 9 hhodinami
Načítání...