Akademici: Bojkot přijímaček na VŠ je jen krajním řešením

Praha - Podle zástupců akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jsou stávky a bojkot přijímaček pouze krajním řešením ve snaze upozornit na kritickou finanční situaci filozofických, pedagogických a sociálních fakult. Podle předsedy akademického senátu UK Petra Christova je hlavní sjednotit s ostatními humanitními fakultami v republice své požadavky a společný postup, kterým budou své nároky prosazovat.

Ministr školství Ondřej Liška se vysokým školám snaží vyhovět hledáním rezerv v rozpočtu ministerstva, navíc zatím našel miliardu korun. Mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová dnes řekla, že hlavní podíl v této sumě tvoří peníze neinvestované letos ve vědě a výzkumu. Zbytek tvoří úspory v dalších kapitolách ministerstva. Bez této miliardy rozpočet ministerstva na příští rok počítá pro vysoké školy s 24,6 miliardy korun, dalších 14 miliard bude ministerstvo směřovat do vědy a výzkumu.

Příští týden se podle Christova sejdou senáty humanitních fakult UK, v lednu plánuje setkání se zástupci společenskovědních fakult z celé republiky. Rádi by se prý dohodli na konkrétních krocích, které podniknou, aby upozornili na krizi humanitních oborů.

Mluvčí UK Václav Hájek dnes řekl, že vedení univerzity opakovaně upozorňovalo na špatnou ekonomickou situaci zodpovědné státní orgány.

Děkan Pedagogické fakulty UK Pavel Beneš se kvůli špatné finanční situaci své fakulty rozhodl odstoupit z funkce. „Nejsme schopni kvalitně zabezpečit naše závazky vůči studentům,“ uvedl. Finanční problémy na fakultě podle auditu, který na fakultě proběhl, jsou způsobeny celkovým podfinancováním této oblasti.