5 let písma Comenia Script: Učitelé se bojí něco měnit, říká autorka

Česká veřejnost je příliš konzervativní vůči jakýmkoliv změnám a učitelé se bojí ve výuce cokoliv měnit. Tak hodnotí pětileté vyučování písma Comenia Script na některých českých školách jeho autorka Radana Lencová. Podle učitelky pražské fakultní základní školy Chodovická Jany Valentové jsou však s tímto novým druhem písma spokojeny jak děti, tak jejich rodiče. Pro žáky prvních tříd je totiž Comenia Script jednodušší na naučení než klasické písmo psací.

V Česku byla testovací fáze písma Comenia Script spuštěna v roce 2010 pouze v některých školách, první dva roky ho používali studenti 33 základních škol. Od roku 2012 mohou písmo učit všechny školy, pokud s tím rodiče souhlasí.

Podle Valentové jsou po pěti letech užívání Comenia Script s písmem spokojeny děti i rodiče. Důvodem je zejména podoba s hůlkovým písmem, které prý alespoň polovina dětí při nástupu do první třídy už ovládá. „Pro děti je toto písmo velice jednoduché na naučení a naučí se ho hravým způsobem… Comenia Script vychází z tiskací podoby písma, velká abeceda je téměř totožná s velkou abecedou tiskacího písma,“ říká učitelka základní školy.

Někteří kritici nového typu písma namítali, že dětem bude chybět ona vzájemná provázanost písmen mezi sebou. Například uznávaný grafolog Jan Jeřábek tvrdí, že písmo Comenia Script v dětech potlačuje osobnost a emoční vývoj. „Nespojité písmo fragmentuje naše vnímání, prožívání i myšlení. Spojování písmen je instinktivní záležitost. Stejně jako nehláskujeme řeč a mluvíme spojitě, tak jsou plynulé i všechny naše pohyby - ať už jde o chůzi, tanec nebo plavání,“ vysvětlil předseda České grafologické komory deníku MF Dnes.

I písmo Comenia Script je částečně vázané písmo. Děti již ve druhém ročníku dokáží psát částečně vázaným písmem i písmem Comenia Script, protože jednotlivá písmena mají tzv. výběhové tahy a děti když si potom zautomatizují ten pohyb a píší rychle, tak se jim jednotlivá písmena dotýkají a vznikne písmo částečně spojené.
Jana Valentová
učitelka pražské fakultní základní školy Chodovická

Autorka: Možná jsem s projektem přišla brzo

Každé jednotlivé dítě si tak postupem času písmo Comenia Script deformuje podle svého a začnou písmena postupně provazovat. Ani to ale podle Valentové ani podle autorky písma Radany Lencové není chybou. „S tím se právě počítá u každého písma. Comenia Script má hodně možností co do individualizace písma,“ dodává Lencová. Ani dnes by podle svých slov na písmu nic neměnila.

Podle České školní inspekce písmo Comenia Script v současné době používá jen necelých 5 procent všech základních škol v Česku. Lencová připouští, že s tímto projektem přišla příliš brzy. Podle ní je česká veřejnost příliš konzervativní a učitelé se bojí něco měnit. „Čekají, až jak dopadnou ty výsledky. Chce to čas, si myslím,“ dodává autorka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
11:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 1 hhodinou

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 4 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 5 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 7 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 18 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 18 hhodinami
Načítání...