Znojmo chce prodat nebo pronajmout pivovar

Znojmo - Po více než roce, kdy pivovar Hostan patří Znojmu, se vedení města rozhodlo pivovar nabídnout k prodeji nebo dlouhodobému pronájmu. Samo nemá na jeho oživení dostatek financí, proto dá prostor soukromým investorům. Vedení města by rádo zachovalo v areálu původní účel - vzniknout by tam mohl třeba rodinný pivovar.

„Chceme pivovar buď prodat, nebo dlouhodobě pronajmout a tím vyřešit stávající situaci. Příjemnější by pro město bylo objekt prodat, aby získalo zpátky peníze, které do něj vložilo,“ popsal starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Město pivovar odkoupilo za 26 milionů, dalších padesát chce podle starosty dát na infrastrukturu a zatraktivnění objektu.

Součástí areálu se v minulosti stala také Hradní ulice, která je jedinou komunikací vedoucí ke znojemskému hradu a rotundě svaté Kateřiny. „Přístupové cesty a veřejná prostranství si chceme ponechat, abychom zajistili volný průchod k oběma památkám. Budeme pronajímat nebo prodávat jen jednotlivé objekty,“ popsala městská architektka Iveta Ludvíková.

Znojmo si nechalo vypracovat územní studii, která má vymezit mantinely pro budoucí využití areálu. Do poloviny března má dojít k veřejnému projednání nabídek od potencionálních kupců nebo nájemců. „Byli bychom rádi, kdyby tady vznikl objekt, který bude odpovídat původnímu účelu. Určitě budeme preferovat například myšlenku malého rodinného pivovaru,“ řekl Gabrhel. Město už vidělo záměry několika organizací, které navrhovaly zřídit v pivovaru pivní lázně, muzeum piva nebo vína.

Rekonstrukce pivovaru se dotkne i rotundy svaté Kateřiny

„Rotunda je velmi blízko jedné z pivovarnických budov, my ji do budoucna chceme osamostatnit. Nyní plánujeme její statické zajištění,“ vysvětlil starosta.

Komplikaci pro rekonstrukci znamená také to, že tři části pivovaru byly prohlášeny za památku. Barokní sklepy s historickými kotli na vaření piva tak musí zůstat ve stejné podobě.

Znojmo areál koupilo od Heinekenu za 26 milionů korun s několika podmínkami

Na konci roku 2010 zástupci Znojma převzali od pivovaru klíče. Jednání o jeho koupi se táhlo rok, nakonec se Znojmo a firma Heineken, která pivovar vlastnila, dohodly na podmínkách. Město zaplatilo 26 milionů a zavázalo se, že po dobu pěti let se v něm nebude vařit pivo. „V případě, že se město rozhodne pivo vařit, rádi bychom se na tom podíleli - technologicky nebo finančně,“ vysvětlil tehdy ředitel Starobrna Tomáš Pluháček.

Vydáno pod