Znojemské muzeum zve na orientální zbraně

Znojmo - Jednu z nejrozsáhlejších sbírek orientálních zbraní v Evropě znovu zpřístupnilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Na výstavě s názvem Zbraně Orientu bude k vidění kolekce, jejíž základ položil v minulém století sběratel Max Mayer z Ahrdorffu. Ojedinělá sbírka, kterou má muzeum od roku 1921, byla na rok uzavřená, aby mohla projít úplnou rekonstrukcí. Milovníkům zbraní nabídne exponáty hlavně z Persie, Indie, Osmanské říše a Japonska.

„Je tu stopadesátpět kusů chladných i palných zbraní. Dalších asi padesát máme připraveno v depozitářích a budeme je postupně k výstavě doplňovat,“ říká kurátor historických sbírek Jiří Mačuda. Mezi nejvzácnější exponáty patří indická dýka saintie a mezi nejatraktivnější zrestaurované samurajské brnění Tatami Dó.

V indické části bude poprvé k vidění dýka čilanum a bičva, dekorativní sluneční štít z Rádžastánu a také puška s křesadlovým zámkem. V části věnované Osmanské říši budou vystaveny dvě dýky džambija ze sousedícího Maroka, z nichž jedna je přírůstkem muzea z roku 2009. Jádro sultanátu bude představovat nově zrestaurovaná zlacená puška s křesadlovým zámkem a také několik jataganů.

Japonské zbraně budou prezentovány v atraktivnější podobě, jihovýchodní Asii reprezentují nově dvě dýky kris z indonéských ostrovů. Ve středové vitríně pracovníci muzea pro první rok připravili mimo jiné čínský složený luk, súdánskou trojitou dýku v pochvě z krokodýlí kůže, oštěp z Jižní Afriky a indické růžky na střelný prach „randžakdan“.

Mimo vitríny si bude návštěvník moci poprvé prohlédnout perské kopí z období vlády kadžárovské dynastie, listové kopí z indického subkontinentu a také tři kopí japonská -dvě Su jari a Magari jari. Podrobné informace a fotodokumentaci zbraní najdou návštěvníci výstavy v informačním kiosku, který obsahuje také historické hry a kvízy pro děti. Výstava bude otevřená v zimní sezóně od pondělí do pátku od 9.00 do 11.30 a od 12.00 do 17.00. Během vánočních svátků bude v Jihomoravském muzeu ve Znojmě otevřeno kromě víkendů a 24., 25., 26. a 31. prosince.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...