Zloděj kradl kříže a zničil náhrobek na hřbitově na Prostějovsku

Bedihošť (Prostějovsko) - Neznámý zloděj ukradl v uplynulých dnech na hřbitově v Bedihošti na Prostějovsku ze tří desítek hrobů lampičky, kříže a měděné sošky, na jednom poškodil náhrobek. Z hrobu odstranil náhrobní desku, kterou pohodil za hřbitovem. Policie po pachateli pátrá, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Neznámý pachatel je podle ní podezřelý z krádeže a výtržnictví, za což mu v případě uznání viny hrozí až dva roky vězení.

V kraji nejde o ojedinělou trestnou činnost. Jednadvacetiletý muž v lednu a únoru na hřbitově v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku kradl měděné lucerny, vázy, schránky na svíčky i měděnou plaketu a vysypal popel ze dvou uren. Kriminalisté ho podezírají z krádeže a hanobení lidských ostatků.

Lidské ostatky zhanobil loni v říjnu neznámý pachatel také na šumperském hřbitově. Z odkrytého hrobu vzal urnu, vyjmul náboj se zpopelněnými lidskými ostatky a rozsypal je poblíž příjezdové cesty ke krematoriu.

O rok dříve dopadli prostějovští policisté dvojici mužů, která údajně pětkrát vnikla na tamní hřbitov. Muži ukradli měděné a mosazné obaly z 60 neuzamčených skříněk hrobů a ze schránek kolumbária. Plechové obaly s ostatky zemřelých zanechali v několika případech na místě, případně je pohodili u kontejneru na hřbitovní odpad anebo u hřbitovní zdi.