Výstava obrazů J. Panušky a L. Kuby v Golčově Jeníkově

V neděli 28. října začala v Galerii Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově v pořadí  již 23. výstava. Tentokrát jsou k vidění díla dvou autorů první poloviny 20. století - Jaroslava Panušky a Ludvíka Kuby. Výstava potrvá v do 9. prosince. Otevřeno je denně od 10 do 16 hodin.

Jaroslav Panuška (1872 - 1958) má velmi blízko k Vysočině, vždyť více než polovinu života prožil na Kochánově u Lipnice nad Sázavou. Jeho „vysočinské krajiny“ jsou v okolí v mnoha domácnostech.

Galerie se však rozhodla představit Jaroslava Panušku nejen jako krajináře, ale i malíře, jemuž bylo blízké hledání nových směrů, a proto na výstavě převažují díla dnes velmi ceněná pro svou, ve své době, odvahu a nadčasovost. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit, když se přijdou podívat na čarodějnice s hejny havranů, vodníky a jiná strašidla. Projít se v galerii mohou i mezi obrazy se stády mamutů a staroslovanskými hradišti.

Jaroslav Panuška - Slovanská osada na bažinách labských
Zdroj: ČT24/foto: Ladislav Málek
Jaroslav Panuška - Mamuti v mokřadech
Zdroj: ČT24/foto: Ladislav Málek
Jaroslav Panuška - Upír
Zdroj: ČT24/foto: Ladislav Málek

Ludvík Kuba (1863 - 1956) patří k významným malířům první poloviny 20. století. Vystaveno je takřka 50 děl, od portrétů, autoportrétů, přes studie jihoslovanských krojů, výjevů z dalmatských tržišť, až po krásná městská zákoutí Poděbrad a Českého Krumlova.

Ludvík Kuba - Mlýn Hrboltovu (Slovensko)
Zdroj: ČT24/foto: Ladislav Málek
Ludvík Kuba - Autoportrét
Zdroj: ČT24/foto: Ladislav Málek

K výstavě je vydán šedesátistránkový katalog, ve kterém jsou všechna díla reprodukována.

Ladislav Málek, Golčův Jeníkov

Vydáno pod