Velká nad Veličkou zvažuje koupi vzácného obrazu

Velká nad Veličkou - Novým symbolem Horňácka by se měl stát obraz malíře Karla Mináře. Dílo zobrazující folklorní tradice regionu chce koupit radnice Velké nad Veličkou od syna zesnulého autora. Ten je o prodeji obrazu ochotný jednat, jenomže zastupitelé obce se ani po několika měsících nedokázali dohodnout, zda si takovou investici vůbec mohou dovolit. Cenu obrazu Hody ve Velké odborníci odhadují až na 200 tisíc korun.

Obraz Hody ve Velké je považován za vrcholné dílo malíře Karla Mináře. Zároveň je jeho největším obrazem - jeho rozměry činí 170 na 240 centimetrů. Obraz vznikl v roce 1938 přímo ve Velké nad Veličkou a původně měl být darem pro obec. Jenomže druhá světová válka jeho předání znemožnila, a tak nakonec zůstal v rodinném majetku. 

Velická radnice o něj v současnosti začala usilovat a zdá se, že i jeho dědic - syn zesnulého malíře - je k prodeji svolný.

Starosta Jiří Pšurný o koupi obrazu (zdroj: ČT24)

Problémem jsou ale peníze - ne všichni zastupitelé jsou přesvědčeni o tom, že desetitisíce ze svého už tak napjatého rozpočtu by obec měla vyčlenit právě na zakoupení obrazu. „Od roku 1991 obec proinvestovala skoro 350 milionů korun. Umělecké dílo ale doposud nekoupila žádné,“ podotýká starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný (nez. za ODS). Sám je hlavou obce bez přestávky už od roku 1990.

Radnice chce usmlouvat nižší cenu

Cena obrazu se dnes může pohybovat mezi 150 až 200 tisíci korun. Vedení obce ale věří, že se jim podaří vyjednat cenu o něco nižší. „Pokud by nám majitel nabídl cenu pod 100 tisíc korun, byla by pro nás koupě mnohem reálnější,“ uvedl Pšurný. Pořízení nového horňáckého symbolu budou zastupitelé znovu projednávat na svém zasedání příští středu.

Akademický malíř Karel Minář (1901 - 1973) pocházel z Kroměříže. Vynikal v akvarelech, ilustracích, ale i plakátové a nástěnné tvorbě. Věnoval se ale také grafice, sochařství či dřevorytu. Jeho mozaika zobrazující odpočinek Rudé armády se dodnes nachází před budovou magistrátu ve slovenském Popradu. Za okupace ostře vystupoval proti nacistům, organizoval odboj na Hodonínsku. Za posměšné karikatury „gestapáků“ byl dokonce souzen za velezradu, původní dvojnásobný trest smrti byl ale na protest švédské Akademie umění změněn na dvanáct let těžkého žaláře.

Velká nad Veličkou bojuje o obraz (zdroj: ČT24)