V Havlíčkově Brodě uměleckou školu nechtějí

Havlíčkův Brod – V Havlíčkově Brodě visí na vlásku osud základní umělecké školy, přestože má vynikající výsledky. Může skončit kvůli neshodám mezi úředníky města a kraje, ani jedni ji totiž pod svou správu nechtějí. Hudební škola Bedřicha Smetany byla založena v roce 1949, letos slaví šedesáté výročí založení. V současnosti úspěšně navazuje na své tradice a za dobu své existence vychovala celou řadu žáků, kteří zhusta dosahují národní a mezinárodní úrovně. V rámci sdružení Kruh přátel hudby připravuje různé koncerty.

Základní umělecká škola Havlíčkův Brod nabízí výuku sborového zpěvu, hry na housle, na klavír, na kytaru i na akordeon, ale pořádá také výtvarné dílny pro malé i velké. K tomu všemu zde mají kvalitní učitele hudby a desítky koncertů, na Vysočině patří škola navíc mezi nejlepší. „Od letošního září je naše škola čtyřoborová, chodí sem celkem 492 žáků,“ uvedl ředitel Jindřich Macek.

Současný provozovatel, kraj Vysočina, se uměleckých škol zbavuje a převádí je na města a obce, jenže zastupitelé Havlíčkova Brodu školu od kraje nechtějí. Úpravy, které budova potřebuje, například bezbariérové přístupy, by stály miliony, které město nemá, a okolní obce na provoz nepřispívají. „Zhruba polovina dětí, které školu navštěvují, z Havlíčkova Brodu není, a to možná rozhodlo,“ prohlásil místostarosta města Libor Honzárek (nez.). Krajská radní pro oblast školství Marie Kružíková (ČSSD) doplnila: „V našem kraji je přes 20 uměleckých škol a většina z nich je zřizovatelsky pod městy nebo obcemi.“

2 minuty
Reportáž Blanky Poulové
Zdroj: ČT24

Personál školy i rodiče umělecky nadaných dětí nyní doufají, že se úředníci dohodnou co nejdřív. Kraj nabízí městu peněžní pomoc, ale pouze na první dva roky. „Bude ještě čas všechno zvážit. Myslím, že se to podaří na některém z nejbližších jednání zastupitelstva města,“ dodal místostarosta Honzárek.

Kraj Vysočina chce základní umělecké školy předat do konce roku, budovy zatím nepřevzaly Bystřice nad Pernštejnem, Pacov a Havlíčkův Brod.

Havlíčkův Brod - náměstí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...