U Devíti křížů archeologové žádné kosti zavražděných nenašli

Lesní Hluboké (Brněnsko) - Těla nevěsty, ženicha, svatebčanů, zhrzeného milence a dalšího vraha mají podle tajemné legendy spočívat pod Devíti kříži nedaleko dálnice D1. Jenže archeologové při svém výzkumu žádné kosti nenašli. To ale nemusí znamenat, že by krvavá legenda nebyla pravdivá. Archeologové místo prozkoumali na podnět pořadu Reportéři ČT, který se po stopách legendy vydal.

Kříže se tyčí poblíž 168. kilometru dálnice D1 už zhruba 300 let. Odpověď na to, kdo a kdy je tam nechal postavit, ale historici v archivech nenašli. „Základem je pověst o devíti mrtvých, kteří zde byli zabiti v průběhu svatby, k níž mělo dojít v roce 1540. K události ale neexistují žádné archivní prameny a my jsme se domnívali, že je dost nepravděpodobné, že by ti zabití byli pohřbeni mimo hřbitov, mimo vysvěcenou půdu,“ popsal archeolog a ředitel společnosti Archaia David Merta.

Archeologové se pustili do zkoumání místa ve spolupráci s vědci z Masarykovy univerzity. „Kolegové z univerzity s pomocí georadaru proměřili nejbližší okolí křížů. Nějaké náznaky zásahu do půdy georadar odhalil okolo ústřední trojice křížů, ale archeologická sonda jen ukázala, že tam jsou pozůstatky starších křížů. Žádné další anomálie, které by signalizovaly pohřbení nebo zakopání něčeho, jsme nenašli,“ dodal Merta. Georadar přitom archeologové používají i pro hledání pozůstatků starých až šest tisíc let.

Kosti se ale u Devíti křížů skutečně našly - podle vzpomínek starosty Lesního Hlubokého Vladimíra Ryšánka ale už v 60. letech minulého století. Okolí křížů tehdy dělníci rozkopali, když tam ukládali elektrické kabely. Zda ostatky skutečně pocházely z 1. poloviny 16. století, ale dodnes nikdo neví. Ačkoliv podle starosty Ryšánka jeho děda, který provozoval tamní restauraci, zavolal archeology, dnes o nálezu neexistují žádné záznamy.

Vyjádření starosty Lesního Hlubokého Vladimíra Ryšánka (nez.) - červenec 2012

"Neustále se diskutuje pravdivost tvrzení o události u Devíti křížů. Jako řada z vás i já si vzpomínám, bylo to tak někdy kolem roku 196570, kdy při ukládání elektrického kabelu byly nalezeny v těchto místech nějaké lidské kosti. Z vyprávění starších vím, že tehdejší majitel a provozovatel pohostinství naproti devíti křížům Antonín Ryšánek, můj děda, měl tyto kosti uschovány ve sklepě. Přivolal i brněnské archeology, kteří měli snad celou událost zdokumentovat. Kosti pak ukládal můj bratr Antonín do nám známých míst ve schránce (nepamatuje si přesně materiál schránky). Toto místo však z pochopitelných důvodů vyzrazovat nyní nebudu. Proto si můžeme dovolit tvrdit, že událost má reálný základ, o čemž my nepochybujeme."

Zdroj: Historie obce Lesní Hluboké

Rodina Ryšánkových pak kosti uložila zpátky na místo, resp. pod prostřední kříž. Tam archeologové v minulých týdnech upřeli na podnět Reportérů ČT svoji pozornost. Právě opakované výkopy inženýrských sítí mohou být podle archeologů důvodem, proč se žádné kosterní pozůstatky nenašly. „Teoreticky to mohlo být zničeno,“ vysvětlil Merta.

Odborníci si ale myslí, že i kdyby kosti našli, nepatřily by svatebčanům. „Nejpravděpodobnější je, že to bylo využito jako pohřebiště při nějakých vojenských akcích, třeba za napoleonských nebo prusko-rakouských válek. Mohli zde být pochováni vojáci, kteří nepřežili nějaké zranění nebo je postihla epidemie,“ uzavřel Merta. S tím ale místní nesouhlasí - jsou přesvědčeni, že tajemná legenda vychází ze skutečné historické události.

Legenda o devíti křížích

Legenda o devíti křížích pochází z Vlastivědy moravské. Bohatý sedlák z Hlubokého našel v roce 1539 na cestě vyčerpaného a zraněného koňského handlíře z Uher. Vzal jej k sobě domů, kde se handlíř zamiloval do sedlákovy dcery. Ta jeho lásku opětovala, ale otec sňatku nepřál. Hoch následně odešel na rok do světa.

Otec mezitím přinutil dceru, aby si vzala bohatšího nápadníka. Když se handlíř o plánovaném sňatku své milé dozvěděl, rozhodl se pomstít. S komplicem si opatřili střelnou zbraň a na svatebčany čekali při cestě, kde se dnes nachází devět křížů. Ačkoliv měla být nevěsta uchráněna, najatý pomocník ji zastřelil také. Zdrcený koňský handlíř jej tedy také zamordoval a následně zastřelil i sebe.

Legenda říká, že nevěsta je pochována uprostřed, po obou stranách pak leží její ženiši. Protože tu má být pochován vrah, kříž nad ním uhnívá rychleji než ostatní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...