Studenti se bouří, jídlo v menze stojí stejně jako v restauraci

Brno - Mezi studenty Masarykovy univerzity to vře. Když mají jít na oběd, zvažují, jestli mají zvolit menzu nebo některou z restaurací, kde nabízejí levná denní menu. Ceny za oběd jsou na mnoha místech prakticky stejné jako v menze Masarykovy univerzity. Správa kolejí a menz (SKM) navíc od začátku roku zvýšila ceny jídel o 9%, studenti se s polévkou a hlavním jídlem dostanou i na cenu vyšší než 50 Kč. Za viníka mnozí označují právě SKM.

Nedostatky odhalil audit Správy kolejí a menz (SKM)

Vedení univerzity zadalo audit, který měl výsledky hospodaření SKM prověřit. Obavy akademiků se auditem potvrdily: nesrovnalosti ohledně veřejných zakázek, špatné zacházení s veřejnými prostředky a ekonomická nevýhodnost smluv.

„Kontrola například zjistila, že nebyla ekonomicky výhodná smlouva s dodavatelem nápojových automatů. SKM platila za provoz automatů místo toho, aby provozovatel automatů platil za pronájem prostorů, kam automaty umístil,“ řekla České televizi mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Za současný stav může podle univerzity vedení Správy kolejí a menz. Audit se podle mluvčí sice nezabýval podílem viny jednotlivých zaměstnanců, ale osobní ohodnocení už univerzita snížila například řediteli SKM. Ten v průběhu auditu postupně vypovídal zmíněné nevýhodné smlouvy a odstraňoval další zjištěné nedostatky, čímž podle rektora částečně přiznal, že zjištění mají reálný základ.

I když podle mluvčí navýšení cen, na které si studenti stěžují, přímo s odhalenými pochybeními nesouvisí, univerzita přesto nechá prověřit i kalkulaci cen jídel v menze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...